Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Za 10 tys. brutto można żyć na prowincji". Sędzia Sądu Najwyższego skarży się na pensje. Ile zarabia?

1446
Podziel się:

Dziennik postanowił sprawdzić zarobki sędzi po tym jak kilka dni temu ta skarżyła się na zbyt niskie zarobki w polskim sądownictwie.

"Za 10 tys. brutto można żyć na prowincji". Sędzia Sądu Najwyższego skarży się na pensje. Ile zarabia?
(STANISLAW KOWALCZUK)
bEJpgDOZ

27 tysięcy zł miesięcznie – tyle zarabia pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf. To blisko dwa razy więcej od premier Beaty Szydło i sporo więcej od prezydenta Andrzeja Dudy – informuje „Super Express”.

Dziennik postanowił sprawdzić zarobki sędzi po tym jak kilka dni temu ta skarżyła się na zbyt niskie pensje w polskim sądownictwie.

- Władza lansuje taki obraz, że sędziowie to tłuste koty i opływają w luksusy za państwowe pieniądze. Spójrzmy od dołu. Przeciętny radca prawny zarabia więcej niż sędzia sądu rejonowego. 7 tys. to straszne pieniądze? Na tym szczeblu 70 proc. nominacji to kobiety. Zarobki nie są wystarczające, by mężczyźni podejmowali ten zawód. Nieco lepiej jest w sądach okręgowych, ale za te ok. 10 tys. brutto dobrze żyć można tylko na prowincji – przypomina wypowiedź sędzi SE.

bEJpgDPb

- Nie lubię używania ostrych słów, więc nie chcę używać przymiotnika, że ta wypowiedź jest skandaliczna, ale ona, niestety, potwierdza sposób, w jaki spora część środowiska sędziowskiego myśli o sobie - komentował w Polskim Radiu wicepremier Jarosław Gowin.

Tymczasem jak ustalił „Super Express”,10 tys. zł to nawet nie połowa miesięcznej pensji Gersdorf. Zarobki prezes SN wynoszą 27,7 tys. zł brutto miesięcznie, co daje rocznie 332 tys. zł. Dla porównania premier Szydło zarabia "tylko" 16,7 tys. zł brutto, a prezydent Andrzej Duda ok. 20 tys. zł.

bEJpgDPC
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(1446)
Nie ma tam sp...
4 lata temu
Jak mało 10 tys to niech sie zwolni i idzie pracowac za 1500. Trzeba reformowac sad,trzeba. Nie ma tam sprawiedliwosci. Zapłacilem za sad to po 6 miesiacach znowu bylem dłuznikiem. Mimo to przeprosili
smutny
5 lata temu
Stara kobieta.
radca prawny
5 lata temu
Przesadziła ! Jednak nie każda osoba nadaje nadaje się na na takie stanowisko . Gdzie tu jakaś elementarna kultura zachowania się ? Chętnie podejmę obowiązki tej osoby (a mam odpowiednie uprawnienia) za połowę jej wynagrodzenia 8-)
bEJpgDPD
LoL
5 lata temu
A moze w tym wieku jej brakuje na sex,drugs and rock & roll.Z takim wygladem.Zwolnic.Bez prawa do wykonywani prac panstwowych.Pujdzie do biedronki pracowac.To ozyje.
melania
5 lata temu
Wstydu kobieto nie masz.
...
Następna strona