Notowania

podatki
05.11.2019 16:57

Wiążąca Informacja Stawkowa. Przedsiębiorcy mogą już składać wnioski

Wiążąca Informacja Stawkowa to nowy instrument udostępniony przez administrację podatkową, który ma rozwiązać problem prawidłowej klasyfikacji towarów i usług dla celów podatku VAT. Narzędzie to jest związane przede wszystkim z nową matrycą stawek VAT, która wchodzi w życie 1 kwietnia 2020 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Ministerstwo Finansów przekonuje przedsiębiorców, że żaden kontroler nie zakwestionuje informacji wydanej w nowej procedurze

- Już dziś można występować o WIS, czyli pytać KAS, jaka stawka podatku VAT na poszczególne towary i usługi będzie obowiązywać od kwietnia 2020. Wtedy w całości wejdzie w życie nowa matryca – ogłosił Paweł Jurek, rzecznik Ministerstwa Finansów.

WIS to Wiążąca Informacja Stawkowa. Pozwala ona na uzyskanie prawomocnej informacji dotyczącej stawki VAT, właściwej dla danego towaru bądź usługi. Uzyskana informacja ma być wiążąca dla organu podatkowego i ma chronić podatnika w trakcie kontroli podatkowej w sytuacji, gdyby organ kontrolujący zakwestionował przyjętą stawkę VAT.

Jarosław Kaczyński podczas ostatniego posiedzenia Sejmu zorganizował szybką naradę w sprawie VAT
Miało być taniej, miało być prościej. Rewolucja podatkowa nagle zatrzymana

Ustawodawca ma nadzieję, że rozwiąże to dotychczasowe problemy podatników z ustaleniem stawki VAT. System WIS obowiązuje od 1 listopada 2019 r.

Obejrzyj: Frankowicz w sądzie, ile to kosztuje? "Najwięcej płaci się za sukces. Prowadzenie za ok. 10 tys. zł"

Wiążąca Informacja Stawkowa ma zastąpić wydane dotychczas interpretacje indywidualne w zakresie objętym WIS (tj. klasyfikowaniem towaru/usługi wg. CN lub PKWiU, oraz określeniem stawki podatku dla tego towaru/usługi).

Jak uzyskać WIS?

Konieczne będzie złożenie wniosku, który zawierać będzie:
- opis towaru lub usługi, będących przedmiotem WIS;
- klasyfikację tego towaru.

Złożenie wniosku wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty w kwocie 40 zł.

Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że uzyskana informacja może przestać być wiążąca. Może się tak stać między innymi w przypadku, gdy pozyskana informacja będzie niezgodna z przepisami. Wygaśnięcie informacji nastąpi z dniem wejścia w życie przepisów, które regulują kwestię podatkową inaczej niż to wynikało z WIS.

Po obniżce VAT potanieją artykuły higieniczne, żywność dla niemowląt. Więcej zapłacimy za lód w kostkach czy niektóre przyprawy
Nowe stawki VAT. Ośmiorniczki i kawior w górę, smoczki i żywność dla niemowląt będą tańsze

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, ministerstwo finansów, urzad skarbowy, gospodarka, wiadomości, kas
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-11-2019

MateuszPinokioProponuję podniesienie wszystkich stawek VAT do 30 procent. Będzie to znacznym uproszczeniem systemu podatkowego dla przedsiębiorców.

06-11-2019

LeoI znowu rzedsiebiorcy nabici w butelkę każdy po 40 dych, jak łatwo można zrobić kasę w Polsce, w tym rządzie bardzo dobrze Ha,,,

Rozwiń komentarze (2)