Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Wicepremier Adam Gawęda zapowiada kolejne kopalnie. Warunek? Zgoda lokalnej społeczności

22
Podziel się:

Budowa kopalni napotyka dziś często poważne przeszkody ze strony samorządów. Będziemy więc inwestować tam, gdzie jest na to zgoda – zapowiada Artur gawęda, wiceminister odpowiedzialny za węgiel.

Wiceminister Adam Gawęda nie ma wątpliwości, że polskie górnictwo musi pozyskiwać nowe rejony górnicze
Wiceminister Adam Gawęda nie ma wątpliwości, że polskie górnictwo musi pozyskiwać nowe rejony górnicze (Fotolia)

15 lipca Adam Gawęda, senator PiS, zastąpił Grzegorza Tobiszowskiego na stanowisku wiceministra energii. Odpowiedzialny jest za górnictwo.

Adam Gawęda zapowiedział w rozmowie z "Pulsem Biznesu", że pod koniec września zostanie zaprezentowany plan dla górnictwa. Ma on objąć głównie górnictwo węgla kamiennego, ale nie tylko.

- Realizowany przegląd kopalni pokaże, w jakim jesteśmy miejscu i jakie inwestycje są potrzebne, by górnictwo dostosowało potencjał wydobywczy do potrzeb polskiej energetyki. Powołane zespoły dokonają oceny bazy zasobowej kopalni i możliwości eksploatacji w nowych rejonach – powiedział Gawęda.

Zobacz także: Obejrzyj: Prezes Tauron PE: Nie ma pomysłu na polexit, dlatego podążanie za normami wspólnoty jest nieuchronne

Wicepremier jest zwolennikiem pozyskiwania nowych rejonów wydobywczych, ale tylko pod warunkiem, że spotka się to ze zgodą lokalnych społeczności.

Przeszacowanie rynku

Wiceminister odniósł się także do importu węgla, który w 2018 r. wyniósł 19,68 mln zł i pobił rekord z 2011 r. Wtedy było to 15 ton.
- W tym roku widoczny jest spadek dynamiki importu. Wynika to z tego, że zapasy węgla leżą na placach składowych. W moim przekonaniu zbyt duża ilość zaimportowanego węgla jest nie tylko elementem spekulacji, ale również przeszacowania rynku przez prywatnych importerów. Mówiąc wprost – zakontraktowali zbyt duże ilości surowca – powiedział Gawęda.

W money.pl pisaliśmy, że polski węgiel, owszem, jest, ale jego wydobycie jest coraz droższe. W efekcie coraz mniej się opłaca. W Polsce średnia głębokość kopalni wynosi niespełna 700 m, a maksymalna ponad 1200 m. Średnia głębokość kopalń w Chinach wynosi 460 m, a w Indiach tylko 150 m. Nie dziwne, że tam jest taniej.

Węgiel kupujemy głównie w Rosji. Choć są i dużo odleglejsze kierunki. Takie jak Kolumbia, Australia i Stany Zjednoczone.
Z Rosji sprowadziliśmy w ubiegłym roku aż 13,5 mln ton. To aż dwie trzecie naszego importu. Dlaczego akurat stamtąd? Oczywiście z powodu ceny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(22)
mirek
5 lata temu
co za ocena sytuacji przez ministra - węgiel leży na placach, to chyba rzeczywiście importerzy przeszacowali import, cudownie i już może ustawić się w kolejkę oczywiście po nagrodę
Jan
5 lata temu
lata temu zglosilem do urzedu miesta ze chce zlikwidowac piec na wegiel i przejsc na gazowy.Dostalem zgode przyszli urzednicy sprawdzili i dostalem 4000 tys zwrotu za piec gazowy.Od 2 lat zostalo to zniesione i nie dostana ani grosza za przejscie na gaz.Taka jest polityka rzadu i wladz w Rybniku z prezydentem Kuczerą na czele.
j23
5 lata temu
najlepiej na Ukrainie
Prosument
5 lata temu
roztyłe mamuśki z n razy 500+ posadzić na rowerki treningowe z amontowanymi generatorami prądu el. podłączyć do ogólnej sieci i po sprawie
NIKA
5 lata temu
COZ JAK CYWILIZOWANY SWIAT NIE MA WEGLA TO OD NIEGO ODCHDZI I BIERZE ATOM I LGBT
...
Następna strona