Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Wielka mobilizacja w Ukrainie. Najdłużej walczący nie zejdą z frontu

Podziel się:

Parlament Ukrainy przyjął w czwartek ustawę o mobilizacji, która określa nowe zasady rekrutacji poborowych. Ukraińskie władze nie zdradzają, ile dokładnie planują zmobilizować nowych żołnierzy. O demobilizacji, na którą liczyli najdłużej walczący na froncie, nie ma jednak mowy.

Wielka mobilizacja w Ukrainie. Najdłużej walczący nie zejdą z frontu
Ukraińskie władze nie zdradzają, ile dokładnie planują zmobilizować nowych żołnierzy (East News, ABACA)

Deputowani poparli poprawkę tej komisji, aby wykluczyć z ustawy przepis o demobilizacji żołnierzy po 36 miesiącach służby w czasie wojny obronnej z Rosją.

Zdaniem Rachmanina głównym celem ustawy jest poznanie zasobów ludzkich, jakimi dysponuje obecnie Ukraina. Ustawa nie określa czasu, przez jaki zmobilizowani żołnierze muszą służyć podczas wojny. A to bardzo ważne dla wielu tysięcy ludzi, którzy wstąpili do armii, gdy Rosja rozpoczęła inwazję na pełną skalę. Ukraińskie władze nie zdradzają, ile dokładnie planują zmobilizować nowych żołnierzy. O demobilizacji, na którą liczyli najdłużej walczący na froncie, nie ma jednak mowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik

- Są potrzeby wojska miesięczne, roczne, ale to wszystko jest tajemnicą wojskową - oświadczył Serhij Rachmanin. Według deputowanego ustawa pozwoli rozeznać ilu ludzi zdolnych do noszenia broni jest na Ukrainie, ilu wyjechało zagranicę.

Na kanale Telegramu Armia.TV poinformowano, że projekt przewiduje nowe regulacje dotyczące zwolnienia ze służby wojskowej, w tym po wzięciu do niewoli. Pobór zostaje zniesiony i zastąpiony podstawowym szkoleniem wojskowym trwającym pięć miesięcy. Będzie ono obejmowało osoby do 25. roku życia. Wszyscy obywatele zarejestrowani do służby wojskowej muszą zaktualizować swoje dane w systemie w ciągu 60 dni.

70 tys. hrywien miesięcznie dla żołnierzy

Osoba zmobilizowana, która przejdzie szkolenie w ośrodku wojskowym, będzie miała status rekruta. Jeśli w trakcie szkolenia okaże się, że osoba zmobilizowana nie nadaje się do służby wojskowej i nie może ukończyć szkolenia, może zostać zwolniona ze służby wojskowej.

Radio Swoboda przekazało, że parlament zobowiązał rząd do podniesienia do 70 tys. hrywien (1776 dolarów) miesięcznego wynagrodzenia żołnierzy na pierwszej linii frontu.

Przyjęta w czwartek ustawa wprowadza w życie szereg zmian w obecnym systemie rekrutacji do wojska, rozszerzając uprawnienia władz do wydawania wezwań do wojska za pomocą systemu elektronicznego. Nowe prawo uchwalono po miesiącach zwłoki i po zgłoszeniu tysięcy poprawek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP