Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wielkanoc 2019 a niedziele handlowe. Kwiecień wyjątkowy pod względem dni z zakazem handlu

W 2019 r. niedziele handlowe przypadają zdecydowanie rzadziej. Zakupy możemy zrobić zazwyczaj tylko w ostatni weekend miesiąca. Kwiecień jest jednak wyjątkiem ze względu na Wielkanoc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Wielkanoc 2019 a niedziele handlowe

Wielkanoc 2019 a niedziele handlowe

Od stycznia 2019 r. zakaz handlu w niedziele został dodatkowo zaostrzony i zakupy najczęściej możemy zrobić tylko raz w miesiącu. Niedziele handlowe w kwietniu przypadają jednak częściej. Wszystko za sprawą zbliżających się Świąt Wielkanocnych (Wielkanoc - 21 kwietnia).

Niedziele handlowe w kwietniu przypadną na ostatni weekend miesiąca oraz tydzień poprzedzający Święta. Zdecydowana większość sklepów, galerii handlowych i supermarketów będzie otwarta według ustalonych godzin.

Niedziele handlowe - kwiecień 2019:

  • 14 kwietnia
  • 28 kwietnia

Niedziele niehandlowe - kwiecień 2019:

  • 7 kwietnia
  • 21 kwietnia (Wielkanoc)

Zakaz handlu w niedziele. Zmiany od 2020 r.

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od marca 2018 r. Początkowo niedziele handlowe przypadały na pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Od nowego roku handel ograniczono do ostatniego weekendu. W pozostałe niedziele nie zrobimy zakupów w zdecydowanej większości sklepów w Polsce. Wyjątkami pozostają miesiące, w których wypadają ważne święta (m.in. Boże Narodzenie i Wielkanoc), wówczas liczba niedziel handlowych zwiększa się.

Zgodnie z projektem uchwały w wybrane dni zakazany jest nie tylko handel, ale również inne czynności związane ze sprzedażą, np. magazynowanie, dystrybucja, przeładunki oraz logistyka. Wyłączone z zakazu są natomiast m.in. apteki, stacje benzynowe, piekarnie, kwiaciarnie oraz sklepy związane z obsługą turystów. Do tej listy dołączają również punkty zlokalizowane na dworcach i lotniskach.

Od początku 2020 roku wszystkie niedziele mają być ustawowo wolne od handlu. Jednak jak wynika z badania przedstawionego przez Dziennik Gazetę Prawną, tylko 19 proc. Polaków jest zwolennikami ograniczenia handlu we wszystkie niedziele.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-04-2019

szczecinianinMam nadzieję ze zakaz będzie utrzymany i jeszcze od nowego roku będą wszystkie wolne niedziele.Powinni to zrobić od razu - nie było by tych … Czytaj całość

10-04-2019

Janek KosMam nadzieję, że będzie nowa władza i przywróci wolność - ustawy o wolnym obrocie ziemią rolną, o wolnym handlu w niedziele, o swobodzie prowadzenia … Czytaj całość

10-04-2019

tina102Za pracę w niedzielę płacić więcej a znajdą się chętni do pracy, pracodawca może tak ustawić godziny pracy aby 2 niedziele były wolne. Tu nie chodzi o … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (66)