Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Niektórzy stracą działki? Mecenas o kluczowej zmianie w prawie

285
Podziel się:

W 2025 r. otwarta zostanie możliwość likwidacji ogrodów działkowych. Gmina lub Skarb Państwa będą mogli przeznaczyć tereny nawet na działalność komercyjną. Kluczowa jest tu decyzja, której wielu właścicieli działek nie podjęło - wskazuje portalsamorzadowy.pl. - ROD mogą być wywłaszczane - uważa ekspert.

Niektórzy stracą działki? Mecenas o kluczowej zmianie w prawie
Ogródek działkowy (Pixabay, pixabay.com)

Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, gminy mają czas do końca 2025 roku na uchwalenie tzw. planów ogólnych. Dokumenty te zastąpią obecnie funkcjonujące studia zagospodarowania przestrzennego. Ich zadaniem będzie podział całego obszaru gminy na strefy planistyczne, określające ogólne przeznaczenie danego terenu.

Konkretne warunki zabudowy i zagospodarowania terenu sprecyzują natomiast miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (MPZP). I tu pojawia się kluczowa kwestia dla ogrodów działkowych. Jeśli bowiem w MPZP teren ROD będzie miał inne przeznaczenie niż zieleń działkowa, otworzy to furtkę do przymusowej likwidacji ogrodu - wskazuje portalsamorzadowy.pl.

Prawnik: przepisy niekorzystne dla działkowców

Cytowany przez portal mecenas Bartłomiej Piech reprezentujący Polski Związek Działkowców, uważa obecne regulacje prawne za dyskryminujące dla posiadaczy ogródków działkowych.

Jak tłumaczy, ustawa przewiduje 13 stref planistycznych, ale możliwość uwzględnienia ROD w przyszłych MPZP dotyczy zaledwie trzech z nich. Istnieje zatem duże ryzyko, że ogrody trafią również do pozostałych dziesięciu stref i stracą szansę na znalezienie się w planie miejscowym jako tereny zieleni działkowej.

Jeżeli teren ogrodów w planie zagospodarowania przestrzennego ma inne przeznaczenie niż zieleń działkowa, to wówczas otwarta staje się możliwość likwidacji tego ogrodu działkowego przez właściciela - czyli przez gminę albo Skarb Państwa - tłumaczy mecenas Piech, cytowany przez Portal Samorządowy.

Dodaje, że ze względu na ograniczenia ustawowe ROD mogą być de facto wywłaszczane nie tylko na cele publiczne, ale też komercyjne. - No bo przymusowa likwidacja to jest forma wywłaszczenia - ocenia prawnik.

Przyszłość ogrodów w rękach samych działkowców

To, czy tereny rodzinnych ogrodów działkowych zostaną zlikwidowane, zależy w dużej mierze od czujności i aktywności samych działkowców. Plany ogólne będą uchwalane w trybie przyspieszonym, bo gminy mają na to zaledwie dwa lata. Zdaniem władz PZD, samorządy sięgną po maksymalnie uproszczone procedury, czyli zainteresowani będą mieli zaledwie 21 dni na zgłaszanie wniosków do planów.

W wielu przypadkach, w których gminy już rozpoczęły prace nad tymi dokumentami, działkowcy mieli poważne problemy, żeby zdążyć i złożyć stosowne wnioski - relacjonuje mecenas Piech.

Gminy nieprzygotowane, czasu coraz mniej

Sami samorządowcy przyznają, że dopiero uczą się nowych przepisów. PZD sygnalizuje, że wiele gmin nie jest świadomych czekających je wyzwań i nie podejmuje odpowiednich działań. Co więcej, każda gmina realizuje proces planistyczny w innym terminie, a ustalenie, kiedy ruszyły prace, bywa bardzo trudne.

Właściciele działek muszą pamiętać o czymś jeszcze - o konieczności składania wniosków na specjalnych formularzach, wymagających podania szczegółowych danych geodezyjnych, w tym numerów działek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(285)
Daria
3 dni temu
Szukałam różnych ofert, ale kiedy trafiłam na Home Group Black, od razu poczułam, że to będzie dobry wybór. Świetny kontakt z biurem, mieszkanie gotowe na czas i bez problemów z dokumentami. Na pewno polecam!"
Sergio
2 tyg. temu
Spokojnie, każdy taki sygnał jest niepokojący i należy być czujnym, ale bez przesdy. To musiałby być proces długotrwały, dla każdego ROD z osobna. A wygląda na to, że po następnych wyborach będzie odwrócenie sytuacji, i wtedy dopiero trzeba ruszyć 4 litery i lobbować za rozwiązaniami zabezpieczającymi nasze interesy bardziej. No chyba, że pójdzie gangsterka jak tvp itp, i jednym ruchem załatwią cały PZD, ale na to już jest za późno.
Anna
2 tyg. temu
Ale mpzp będą uchwalane jak zawsze, do tej pory. Poza tym w większości już sa i nie ma potrzeby by je zmieniać. A plany ogolne nikogo nie wywlaszcza. Zmienia się moc prawna,studium nie było aktem prawa miejscowego, a plan ogólny juz będzie. I nie tylko mpzp będą musiały być z nim spojne ale decyzje WZ i CP tez i to akurat dobrze bo to byl bubel prawny;)
Sołtys
2 tyg. temu
Mam nadzieję ,że w nowym rządzie nie będzie złodzieji pracujących dla deweloperów. ..
Kròtkowzroczn...
2 tyg. temu
Koszmar, ze wszystkiego chcą okraść biedniejszych. Zabiorą ogròdki wywalą cementową bryłę i zwiększą zużycie wody bo kolejne corpo. Zle się dzieje w Polsce chciwość i bezgraniczna głupota są na topie.
...
Następna strona