Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Wniosek o 500+ i 300 zł wyprawki lepiej złożyć jak najszybciej. Terminy uciekają, pieniądze mogą przepaść

102
Podziel się:

3300 zł na pierwsze dziecko mogą dostać rodzice jeszcze przed końcem tego roku. Jak? Muszą pamiętać o rządowych programach "Rodzina 500+" i "Dobry start 300+". Lepiej pilnować terminów.

Wniosek o 500+ i 300+ lepiej złożyć szybciej. Zapomnienie może kosztować
Wniosek o 500+ i 300+ lepiej złożyć szybciej. Zapomnienie może kosztować (East News)

Dla wielu rodziców w Polsce zbliża się ważny tydzień - przypomina dziennik "Fakt". Wszystko przez dwa rządowe programy, czyli "Rodzina 500+" i "Dobry start", który gwarantuje 300 zł na szkolną wyprawkę. Od 1 sierpnia wnioski do obu programów można składać również w formie papierowej, do tej pory była tylko opcja elektroniczna. "Warto pilnować terminów. Szkoda, by 3300 zł przeszło koło nosa" - przypomina dziennik.

Skąd 3,3 tys. zł? To suma środków, które można otrzymać od dziś do końca roku. To dokładnie sześć wypłat z tytułu 500+ i jedna z tytułu 300+.

O czym należy wiedzieć? Rodzice, którzy złożą wniosek o "500+" do końca sierpnia (w wersji elektronicznej lub papierowej) otrzymają świadczenie wychowawcze z wyrównaniem od lipca (oczywiście mowa o pieniądzach tylko na pierwsze dziecko). Dzięki temu do końca roku można zyskać 3 tys. zł - czyli sześć wypłat po 500 zł.

Złożenie wniosku od dnia 1 lipca do dnia 30 września gwarantuje przyznanie świadczenia wychowawczego i jego wypłatę w odpowiednim terminie z wyrównaniem. Złożenie wniosku już w październiku nie będzie gwarantowało wyrównania.

Zobacz także: Zobacz także: 300+ dla dorosłych uczniów. Zmiany od 1 sierpnia

Najłatwiej to pokazać na przykładach.

Za złożony wniosek w lipcu pieniądze mogą zostać wypłacone maksymalnie do końca września - z równaniem za lipiec, sierpień i wrzesień.

Złożenie wniosku w sierpniu oznacza, że świadczenie zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 października 2019 roku. W takim wypadku świadczenie wypłacone w październiku będzie nawet większe: w jednym przelewie przyjdą pieniądze za lipiec, sierpień, wrzesień i październik. To łącznie 2 tys. zł.

Wniosek o 500+ lepiej złożyć jak najszybciej

Rodzic, który złoży wniosek 1 września, również otrzyma świadczenie z wyrównaniem, ale później - maksymalnie do dnia 30 listopada. Dostanie środki za: lipiec, sierpień, wrzesień, październik i listopad.

Jeśli rodzic złoży wniosek w październiku, dostanie świadczenie najpóźniej do dnia 31 grudnia, ale z wyrównaniem jedynie od dnia złożenia wniosku. Efekt - pieniędzy za lipiec, sierpień i wrzesień już nie zobaczy. Świadczenie będzie przysługiwać po prostu od miesiąca złożenia wniosku.

Warto pamiętać, że rodzice, którzy mają obecnie przyznane świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci (do 30 września 2019), składają od 1 lipca jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci.

Jak wyglądają terminy 500+?
• Złożenie wniosku w okresie lipiec - sierpień 2019 oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 października
• Złożenie wniosku we wrześniu oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 30 listopada
• Złożenie wniosku w październiku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od października, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 grudnia
• Złożenie wniosku w listopadzie 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od listopada, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 stycznia 2020 roku
• Złożenie wniosku w okresie od 1 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od miesiąca złożenia wniosku, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 29 lutego 2020 roku

Na tym jednak nie koniec. W tym samym czasie można składać wnioski o świadczenie z programu "Dobry start".

Miliardy dla rodziców

To 300 zł wyprawki szkolnej na każde dziecko. I tutaj również od 1 sierpnia pojawia się możliwość składania wniosku w formie papierowej. Na złożenie wniosku rodzice mają czas do końca listopada. Jeżeli nie przyjdą po pieniądze do 30 listopada to 300 zł przepadnie.

1,4 mld zł - tyle pieniędzy dostaną w tym roku rodzice na książki, zeszyty, piórniki, plecaki, kredki, markery, teczki i co tylko szkoła i dzieci wymyślą. Lada chwila ruszy program "Dobry start", znany jako "Wyprawka+" lub po prostu "300+". To okazja dla rodziców, by dostać 300 zł na każde dziecko.

O czym trzeba pamiętać? 300 zł to 300 zł netto, czyli na rękę. Świadczenie zwolnione jest z podatków i składek. Żeby dostać pieniądze, trzeba się jednak zgłosić. Nikt nie zrobi tego za nas, pieniądze nie będą wypłacone automatycznie.

Co istotne, program nie posiada żadnego kryterium dochodowego.

Co do zasady środki można dostać na uczące się dzieci - nawet do 20. roku życia (pod warunkiem, że nauka została rozpoczęta przed 18-stką i jest kontynuowana na przykład w technikum lub 4-letniej szkole zawodowej), a w przypadku dzieci niepełnosprawnych - do ukończenia 24. roku życia.

Na 300 zł nie mogą liczyć studenci. W pierwszych latach łapią się tylko teoretycznie na świadczenie. W praktyce są jednak wykluczeni, bo studia - jako etap nauki - rozpoczynają po osiągnięciu 18. roku życia.

Od tego roku świadczenie będzie przysługiwać także na uczniów szkół dla dorosłych - w tym policealnych. Zmiana nie powoduje żadnych nowości w kryteriach wieku dziecka, na które przysługuje świadczenie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(102)
Anna
5 lata temu
500+ wyłącznie dla rodzin gdzie oboje rodzice pracują na pełen etat i tylko w postaci bonów na książki, lekcje języków obcych, przedszkola i żłobki, kursy i zajęcia edukacyjne. Tylko na takie rzeczy godzr się płacić z moich podatków. Kształcić dzieci by w przeszłości byli jak najlepszymi pracownikami, porządnie zarabiał ibplacily konkretne podatki. Wtedy to się zwroci, a młodzi będą żyć na poziomie. Część pieniędzy można przeznaczyć na stypendia dla najlepszych uczniów. Jedzenie, ubrania, rozrywkę, wakacje to mają dziecku zapewnić rodzice, a nie obcy ludzie, niejednokrotnie sami mający niewiele
Karina
5 lata temu
Dokładnie moje zdanie jest takie same 500 + dla rodzin wykazujących dochód
Nieroby za gl...
5 lata temu
Patologie PiS cd.... niestety ,
polityk 666
5 lata temu
Plebs z plebsem, a rodziny inteligenckie z plebsem sie nie ksztalca i z frajerami nie pracuja!
Pytaaaando
5 lata temu
Glupia komuna. Po co wniosek jak są rejestry kto ma dzieci? Żeby ciemnota szła prosić urząd żeby im "dał" bp inaczej efektu nie będzie?
...
Następna strona