Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Wniosek o pieniądze na dziecko tylko przez internet. Komisja zdecydowała

2
Podziel się:

Nie będzie odsunięcia na później zmian w programie 300+ na dziecko. Rząd chce, by o pieniądze można było się ubiegać tylko przez internet.

Wniosek o pieniądze na dziecko tylko przez internet. Komisja zdecydowała
Wniosek o pieniądze na dziecko tylko przez internet. Komisja zdecydowała (money.pl, Rafał Parczewski)

Projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej przewiduje, że Rada Ministrów będzie mogła określić w rozporządzeniu, że składanie wniosku o świadczenie "Dobry start" odbywa się wyłącznie w drodze elektronicznej. W ten sam sposób mają być także doręczane m.in. decyzje, zawiadomienia i wezwania w sprawie świadczenia.

Komisja polityki społecznej i rodziny zarekomendowała w czwartek odrzucenie zgłoszonej przez Monikę Rosę poprawki, która przewidywała wydłużenie vacatio legis ustawy do 12 miesięcy, aby – jak argumentowała posłanka KO – obywatele mogli przygotować się do wejścia w życie nowych przepisów.

Podczas wcześniejszej dyskusji w Sejmie posłowie opozycji zwracali uwagę, że szybkie wprowadzenie składania wniosków o 300+ tylko przez internet może utrudnić lub wykluczyć niektóre rodziny z programu.

Zobacz także: Mieszkania drożeją, mimo pandemii. O co chodzi? Ekspert wyjaśnia

Program "Dobry Start" to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. To wsparcie dla 4,5 miliona uczniów.

Rządowe zmiany zakładają też, że 300+ ma być wypłacane jedynie na konto rodziców. To oznacza odejście od wypłaty w formie gotówkowej i przekazem pocztowym.

Świadczenie przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Gwoli prawdy
3 lata temu
A skąd opiekun prawny Dziadek, Babcia wezmą internet i komputer i wiedzę w tym temacie ? Znam taką rodzinę w na moim osiedlu - mają trzy sieroty 3,5,7 lat, po rodzicach którzy zginęli w wypadku ...
syn Sebastian
3 lata temu
Biedni rodzice, jak oni teraz będą żyć!