Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Wniosek o wypłatę dodatku energetycznego. Ministerstwo publikuje wzór

97
Podziel się:

Do 3 tys. zł mogą otrzymać Polacy w ramach pakietu wsparcia wszystkich użytkowników ciepła. Resort klimatu opublikował projekt rozporządzenia wprowadzającego dodatek energetyczny. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji zamieszczono również wzór wniosku o wypłatę.

Wniosek o wypłatę dodatku energetycznego. Ministerstwo publikuje wzór
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji zamieszczono również wzór wniosku o wypłatę. (East News, RCL, East News)

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji udostępniony został projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska dotyczący tak zwanego dodatku energetycznego.

Wśród załączników udostępniony został wzór wniosku, jaki będą mogli składać Polacy ubiegający się o wypłatę.

We wniosku trzeba będzie podać m.in. dane wnioskodawcy i jego gospodarstwa domowego. Chodzi o imię i nazwisko, numer PESEL, serię i numer dowodu stwierdzającego tożsamość, adres zamieszkania itp.

Wypełniając wniosek o wypłatę dodatku trzeba będzie też podać numer rachunku bankowego, na który zostanie przelana odpowiednia kwota - w zależności od rodzaju stosowanego źródła ciepła i opału.

We wniosku trzeba będzie również poinformować, czy gospodarstwo domowe jest jednoosobowe, czy wieloosobowe. W przypadku gospodarstwa wieloosobowego trzeba będzie podać dane osób wchodzących w skład tego gospodarstwa.

Właściciele gospodarstw będą musieli również wskazać we wniosku rodzaj wykorzystywanego źródła ciepła w domu. Czy jest to: kocioł na paliwo stałe; kominek; koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, piec kaflowy na paliwo stałe, kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG; kocioł olejowy.

Trzeba będzie zaznaczyć również, jaki rodzaj paliwa jest wykorzystywany do ogrzewania (pellet drzewny, drewno kawałkowe, inny rodzaj biomasy, gaz LPG, olej opałowy).

We wniosku znajduje się adnotacja, że za gaz skroplony LPG uważa się mieszaninę gazów: propanu i butanu.

Możliwość uzyskania dodatku dla gazu skroplonego obejmuje wyłącznie gaz ze zbiornika gazu skroplonego LPG używanego dla celów grzewczych w kotle gazowym zasilanym tym gazem. Dodatkiem nie są objęte w szczególności: gaz ziemny dystrybuowany siecią gazową (tzw. gaz sieciowy) oraz gaz LPG z tzw. butli gazowej - zaznaczono.

O dodatki energetyczne mogą ubiegać się też właściciele gospodarstw, którzy zgłosili bądź już mają wpis do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).

Podpisać będzie trzeba również oświadczenie

Składający wniosek muszą także zwrócić uwagę, że informacje jakie w nim zawrą, są składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Sejm na obecnym posiedzeniu rozpatrzy poprawki Senatu do ustawy o wsparciu odbiorców ciepła.

Ustawa przewiduje m.in. jednorazowe dodatki dla gospodarstw domowych, które ogrzewają się przy pomocy kotłów lub pieców na biomasę, LPG lub olej opałowy. Dodatek w kwocie 3 tys. zł będzie przysługiwał, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na pellet drzewny lub inny rodzaj biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego. W przypadku głównego źródła ciepła na drewno kawałkowe dodatek wynosi 1 tys. zł, dla ogrzewania na LPG wynosi 500 zł, a na olej opałowy - 2 tys. zł.

Wnioski o dodatek trzeba będzie złożyć do gminy, wójt, burmistrz albo prezydent miasta będzie weryfikował ich zgodność z wpisem do CEEB

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(97)
Tes
rok temu
Czy gaz ziemny jest za darmo, że nie ma dopłaty do tego opału
ruja
rok temu
POco sie podniecacie w innych krajach to byscie zamarzli to jedno a unia inaczej swoim dawac bedzie a piszta bo mondrale z was jak tyfus prawde POwie
Lloyd
rok temu
Zrozumcie wreszcie, że Rząd wam nie pomoże. Naczelnik to wyraźnie powiedział. Przestańcie myśleć co zrobi Rząd bo przyszły takie czasy, że możecie liczyć tylko na siebie. Musicie się spotkać na waszych osiedlach ale nie po to żeby sobie pokazywać "faktury grozy" i biadolić, że Rząd was nie wspiera, tylko po to żeby zorganizować sobie alternatywne źródła ogrzewania i zasilania. Zacznijcie współpracować, zróbcie burzę mózgów. To pozwoli wam myśleć kreatywnie i działać elastycznie. Wiecie już, że w sytuacji stanu wyższej konieczności możecie nie przestrzegać prawa bo takie są przepisy. Nawet Naczelnik sam wam to powiedział, tylko nie wprost, mówiąc że możecie grzać się wszystkim tylko nie oponami. Jeśli zaczniecie współpracować to was wzmocni, zobaczycie wtedy jak można zespołowo rozwiązać wiele problemów i otworzą wam się oczy na rozwiązania, o których nigdy nie słyszeliście, nie wiedzieliście, że tak można a nawet baliście się pomyśleć. Poniesiecie oczywiście koszty swoich inwestycji i działań ale pamiętajcie, że to się wam może zwrócić w kolejnych latach bo nasza cywilizacja zmierza w złym kierunku, więc przed nami więcej niż jeden, dwa trudne lata.
Asa
rok temu
Mamy super rząd, najpierw wyrzuciliśmy miliony na respiratory w błoto, a teraz kupiliśmy błoto jako węgiel. I kto za to płaci, na pewno nie rząd.
Lloyd
rok temu
Ludzie jeżeli będziecie się poddawać atmosferze beznadziei to poniesiecie tylko porażki. Oni to robią specjalnie żeby nas wszystkich wykończyć psychicznie i moralnie. Wszędzie tylko złe wiadomości, 24 godziny na dobę. Nie zapominajcie, że jesteśmy Polakami, zacznijcie w końcu kombinować jak omijać te problemy, zacznijcie myśleć zupełnie odwrotnie, jak zyskać na tej sytuacji albo co najmniej stracić jak najmniej. Rozpacz i rezygnacja jest dokładnie tym czego oni chcą. Przypomnijcie sobie lata 80-te, przecież potrafimy rozwiązywać nawet najbardziej skomplikowane problemy. Kilka propozycji na początek, rzucam to luzem bez specjalnego omawiania bo to wy musicie zacząć kombinować. Oto te propozycje: zgazowywanie biomasy (wszystko jedno: drewno, słoma, wiklina, co tam kto może), można taką instalację zrobić na osiedlu i odciąć się od gazowni? Nie wiem, zróbcie jak w Alternatywy 4, postawcie sobie starą lokomotywę na osiedlu. Przy tych cenach zaczynają się opłacać magazyny energii, że o wiatrakach turbinowych i fotowoltaice nie wspomnę. Wszystko jedno trzeba myśleć i kombinować. I na koniec jeszcze jedno. Musicie patrzeć do czego was namawia i zachęca Rząd i nie róbcie tego pod żadnym pozorem bo to jest pułapka.
...
Następna strona