Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Wojna o podwyżkę opłat. Prezydent nie wytrzymał i skarży się wiceministrowi

17
Podziel się:

Związek Miast Polskich informuje, że prezydent Konina napisał do wiceministra Marka Gróbarczyka w sprawie "nieakceptowalnego przebiegu postępowania" Wód Polskich dotyczącego zatwierdzenia nowych taryf za wodę i ścieki. Samorządowiec podkreśla, że negatywne konsekwencje tej sytuacji i tak poniosą mieszkańcy.

Wojna o podwyżkę opłat. Prezydent nie wytrzymał i skarży się wiceministrowi
Premier Mateusz Morawiecki i wiceminister pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodnej Marek Gróbarczyk (East News, Rafal Oleksiewicz/REPORTER)

Co trzecia gmina w Polsce chce podnieść opłaty za wodę i ścieki. Wody Polskie, które zatwierdzają taryfy, zbiorowym podwyżkom mówią "nie" i jak na razie zaakceptowały 150 propozycji dotyczących nowych cen. Samorządowcy domagają się powrotu starego systemu. Chcą sami decydować o nowych opłatach.

Chcą podwyżki opłat. Wody Polskie mówią "nie"

Przykładem miasta, które walczy o zmianę taryf, jest Konin. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w lutym 2021 roku złożyło wniosek taryfowy dyrektorowi RZGW w Poznaniu i, jak informuje samorząd, organ ten przekroczył termin 45 dni na wydanie decyzji administracyjnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zawiadomienie ws. Sasina. Mówią o dwóch powodach

Dyrektor RZGW nie tylko odmówił spółce wydania zaświadczenia o milczącym załatwieniu sprawy, do czego był zobowiązany, a co umożliwiłoby stosowanie nowych taryf bez ryzyka nałożenia wielomilionowych kar administracyjnych, ale wydał 17 maja 2021 r. decyzję o odmowie zatwierdzenia taryf, pomimo że wcześniej utracił kompetencje w tym zakresie - informuje Związek Miast Polskich.

Spółka wystąpiła do prezesa Wód Polskich o stwierdzenie nieważności przywołanej decyzji dyrektora RZGW. Jak informuje samorząd, prezes unieważnił tę decyzję, ale nie z powodu upływu terminu, tylko dlatego, że przedłożony przez spółkę dokument nie spełniał warunków uznania go za taryfę.

ZMP informuje, że decyzje dyrektora RZGW, jak i prezesa Wód Polskich zostały prawomocnie uchylone wyrokiem NSA.

Spółka, pomimo ogłoszenia nowych taryf nie zdecydowała się na ich zastosowanie przed prawomocnym rozstrzygnięciem sprawy, obawiając się wysokich kar (prawie 6 mln zł) za stosowanie niezatwierdzonych taryf.

Opłaty za wodę i ścieki. Prezydent pisze do wiceministra

Prezydent Konina, Piotr Korytkowski nie wytrzymał i napisał list do Marka Gróbarczyka, sekretarza stanu, pełnomocnika rządu ds. gospodarki wodnej.

"W efekcie dziś mieszkańcy Konina zobowiązani będą do uzupełnienia różnic w należnościach, które spółka naliczyła im w niepełnej wysokości, począwszy od czerwca 2021 roku. A jest to kwota średnio ponad tysiąca złotych na gospodarstwo domowe. Sama spółka została pozbawiona przez okres 18 miesięcy środków w narastającej wysokości prawie 15 milionów złotych, co przełożyło się na konieczność wstrzymania wielu inwestycji, działań remontowych i prorozwojowych (w tym zakresie energetyki)" - czytamy w liście do wiceministra.

"Bezprawne działania zarówno dyrektora RZGW w Poznaniu, jak i prezesa Wód Polskich oraz urągający podstawowym zasadom wynikającym z KPA sposób prowadzenia postępowania w niniejszej sprawie, finalnie, zamiast zakończyć się negatywnymi skutkami dla osób odpowiedzialnych za ten stan rzeczy, uderzył w tysiące mieszkańców Konina i samą spółkę" - dodał samorządowiec.

Wiceprezes Wód Polskich Paweł Rusiecki pod koniec ubiegłego roku przekonywał, że przez wiele lat niektóre samorządy wykorzystywały spółki wodociągowo-kanalizacyjne jako "dodatkowy dochód na inne zadania gminy".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
Edeg
2 miesiące temu
Przyjdzie Tusk furiat ze swoimi, to będzie się żyło lepiej w platformie , nie martwcie się tak, już niedługo będzie lepiej
Mark
2 miesiące temu
Tak patrząc na to wszystko to poco wojna rząd nas sam wykończy cenami za wszystko
katolik
2 miesiące temu
To co PiS zrobił z TVP, która ma być telewizją publiczną to woła o pomstę do nieba. Zrobił z niej tubę propagandową mafii Kaczyńskiego oraz rynsztokiem i zakłamaniem informacyjnym dotyczącym opozycji z Tuskiem na czele. Od piątku Polsat i TVN24 transmituje spotkania Tuska z obywatelami oraz innych opozycyjnych partii a ta łajdacka stacja TVPInfo na którą poszło już 12,5 miliarda złotych z naszych, publicznych pieniędzy nie widzi potrzeby, aby Polacy mogli te spotkania zobaczyć. Ci zwyrodnialcy z tej machiny zła, mowy nienawiści, hejtu dostają z naszych podatków ponad 70 000 złotych i sprzedają swoje sumienia za komfortowe życie. Zapamiętajmy te nazwiska: Kurski, Matyszkowicz, Olechowski, Pereira, Holecka, Adamczyk, Klarenbach, Lewandowska, Kłeczek, Rachoń, Jarząbek, Raczyńska, Kania, Feusette Bugała, Ogórek, Tulicki, Raczynska, Ziemiec, Monasterski, Janecki, Wolski, Duklanowski, Matecki, Sakiewicz, Karnowscy i dziesiątki im podobnych z paskowymi włącznie. Po wyborach policzymy ile ta banda wykradła milionów na tą haniebną propagandę i chyba czeka ich konfiskata. HAŃBA TVP
tom
2 miesiące temu
Polacy oczekują potępienia przez Kaczyńskiego, Morawieckiego, Ziobro tej zbrodniczej nagonki przez Dukanowskiego, Olechowskiego, Pereiry, Rachonia, Wildsteina i pozostałych, co doprowadziło do śmierci Mikołaja. Składacie ręce do modlitwy. Czy one was nie parzą ? Powołujecie się na Ewangelię i nauki Jana Pawła II. I co z tego wynika? Czy te śmierci Adamowicza i Mikołaja nie poruszają i nie drażnią waszego sumienia.? Trzeba powstrzymać tą szczujnię z TVP z tymi najemnikami, którzy sprzedają swoje sumienia na komfortowe życie za 70 000 miesięcznie z naszych podatków. Jeśli nie powstrzymacie się z tą mową nienawiści to niech was piekło pochłonie. Mamy dość złodziejstwa, rabunku, niszczenia Polski przez działaczy i funkcjonariuszy PiS-u
UWAGA!
2 miesiące temu
te wody polskie wydają zgody na zrzucanie ścieków nawet w miejscowościach Zdrojowych, a pózniej zaskoczenie że Odra skażona