Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Wskaźnik dobrobytu jest już niżej niż w ostatnim kryzysie. "Dołek jeszcze przed nami"

21
Podziel się

Drugi miesiąc z rzędu spadają realne wynagrodzenia, a w trzy miesiące zatrudnienie spadło o co najmniej 270 tys. etatów. Wskaźnik dobrobytu liczony przez BIEC zanotował gigantyczny spadek w ostatnim czasie i jest już nawet minimalnie niżej niż w kryzysowym 2009 roku.

Kolejne dane potwierdzają, że obecny kryzys jest poważniejszy w skutkach niż poprzedni.
Kolejne dane potwierdzają, że obecny kryzys jest poważniejszy w skutkach niż poprzedni. (East News | BIEC)
bEpYjJAl

Wskaźnik Dobrobytu odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa w czerwcu 2020 roku spadł o 3,6 pkt. w stosunku do poprzedniego miesiąca - informuje Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Tym samym pogłębiają się spadki wskaźnika, który w ostatnich latach w szczycie przyjmował wartość ponad 105 pkt., a teraz jest na poziomie zaledwie 86 pkt.

bEpYjJAn

"Skala spadku była nieco mniejsza od tej sprzed miesiąca, jednak obecny poziom wskaźnika można porównać z rokiem 2009, kiedy to ujawniały się skutki ówczesnej światowej recesji" - komentują eksperci BIEC.

Zobacz także: Od 17 czerwca odmrożenie lotów. Gdzie będziemy mogli polecieć?

Co więcej, Wskaźnik Dobrobytu jest już nawet minimalnie niżej niż w dołku poprzedniego kryzysu. Wtedy był na poziomie 86,1 pkt. Ostatni raz gorszy wyniki BIEC odnotował w 2003 roku.

bEpYjJAt

Eksperci wskazują, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy zatrudnienie w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 49 pracowników zmniejszyło się o ponad 270 tys. A statystyka nie uwzględnia małych przedsiębiorstw, choćby z sektora usług, który szczególnie został dotknięty skutkami zamknięcia gospodarki.

Poza tym, drugi miesiąc z rzędu spadają realne wynagrodzenia. W stosunku do początku roku skurczyły się one o blisko 5 proc.

bEpYjJAu

Choć w notowaniach Wskaźnika Dobrobytu sięgnęliśmy już dna poprzedniego kryzysu, eksperci ostrzegają, że może być gorzej.

"Dostępne dane statystyczne nie pokazują nam jeszcze pełnych skutków obecnego załamania gospodarczego a w konsekwencji spadku dobrobytu społeczeństwa. Wiele przedsiębiorstw nie dokonało jeszcze pełnych analiz skutków lockdownu i nie podjęło decyzji dostosowawczych" - wskazują.

Podkreślają, że okresy wypowiedzenia pracy powodują, że zmiany w wielkości zatrudnienia, które dokonują się obecnie statystyka zarejestruje najprawdopodobniej w lipcu i sierpniu. Jeszcze dłuższe przesunięcia w czasie dotyczyć będą dostosowań wysokości wynagrodzeń w firmach.

bEpYjJAv

"Dużą niepewnością obarczone jest tempo odmrażania gospodarki oraz tendencje inflacyjne w drugiej połowie roku. Stąd też w najbliższych miesiącach można spodziewać się dalszego spadku Wskaźnika Dobrobytu, choć spadki te prawdopodobnie nie będą już tak gwałtowne" - oceniają eksperci BIEC.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEpYjJAO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
la2010
rok temu
Proponuję jeszcze śmielej rozdawać dodrukowywane tak ochoczo pieniądze i pozamykać w niedziele wszytko, nie tylko sklepy, a zaraz wyjdziemy na prostą... nogami do przodu.
Coś cisza
rok temu
Może by tak pohandlować z jakimiś maseczkami za 200 mln, co by się odkuć na te ciężkie czasy....
klajster
rok temu
śmieszne zarobki gugl Minimalna krajowa osiągnęła poziom średniej brutto z 2005/06 roku, za to najniższa ustawowo emerytura po odprowadzeniu odpowiedniej ilości składek, a więc nie wyłudzona oscyluje sumarycznie z podatkiem wokół UWAGA wartości tejże z roku 1998...
bEpYjJAP
watykańskie z...
rok temu
aw się /// W Polsce stoi nawet mniej więcej 250000 niedokończonych domów jednorodzinnych ( kadłubków nie liczę ), najstarsze mają około 40 lat, a najmłodsze prawie 5...Często te pustostany nie były wcale malutkimi chałupkami, a okazałymi domiszczami, których z reguły z przyczyn ogromu działań wymagających morza gotówki nie ukończono... Jak to świadczy o naszym gospodarowaniu czasem, materiałami i robocizną?
Artur
rok temu
Skąd zwykli dochodowo ludzie mają pieniądze na samochody w typie Dacii Duster, nawet używane, ale lepsze niż tenże auto, kosztujące dobrze ponad 50000 złotych? Pytam się, gdyż za przeciętną wypłatę, gdzieś tak około 2700 netto PLN jest teraz problem by się przy tej drożyźnie podstaw bytowych w ogóle utrzymać, a nie żyć jak /król/...
...
Następna strona