Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wskaźnik dobrobytu jest już niżej niż w ostatnim kryzysie. "Dołek jeszcze przed nami"

Drugi miesiąc z rzędu spadają realne wynagrodzenia, a w trzy miesiące zatrudnienie spadło o co najmniej 270 tys. etatów. Wskaźnik dobrobytu liczony przez BIEC zanotował gigantyczny spadek w ostatnim czasie i jest już nawet minimalnie niżej niż w kryzysowym 2009 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News | BIEC)
Kolejne dane potwierdzają, że obecny kryzys jest poważniejszy w skutkach niż poprzedni.

Wskaźnik Dobrobytu odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa w czerwcu 2020 roku spadł o 3,6 pkt. w stosunku do poprzedniego miesiąca - informuje Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Tym samym pogłębiają się spadki wskaźnika, który w ostatnich latach w szczycie przyjmował wartość ponad 105 pkt., a teraz jest na poziomie zaledwie 86 pkt.

"Skala spadku była nieco mniejsza od tej sprzed miesiąca, jednak obecny poziom wskaźnika można porównać z rokiem 2009, kiedy to ujawniały się skutki ówczesnej światowej recesji" - komentują eksperci BIEC.

Od 17 czerwca odmrożenie lotów. Gdzie będziemy mogli polecieć?

Co więcej, Wskaźnik Dobrobytu jest już nawet minimalnie niżej niż w dołku poprzedniego kryzysu. Wtedy był na poziomie 86,1 pkt. Ostatni raz gorszy wyniki BIEC odnotował w 2003 roku.

(BIEC)
(Fot: BIEC)

Eksperci wskazują, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy zatrudnienie w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 49 pracowników zmniejszyło się o ponad 270 tys. A statystyka nie uwzględnia małych przedsiębiorstw, choćby z sektora usług, który szczególnie został dotknięty skutkami zamknięcia gospodarki.

Poza tym, drugi miesiąc z rzędu spadają realne wynagrodzenia. W stosunku do początku roku skurczyły się one o blisko 5 proc.

Choć w notowaniach Wskaźnika Dobrobytu sięgnęliśmy już dna poprzedniego kryzysu, eksperci ostrzegają, że może być gorzej.

"Dostępne dane statystyczne nie pokazują nam jeszcze pełnych skutków obecnego załamania gospodarczego a w konsekwencji spadku dobrobytu społeczeństwa. Wiele przedsiębiorstw nie dokonało jeszcze pełnych analiz skutków lockdownu i nie podjęło decyzji dostosowawczych" - wskazują.

Podkreślają, że okresy wypowiedzenia pracy powodują, że zmiany w wielkości zatrudnienia, które dokonują się obecnie statystyka zarejestruje najprawdopodobniej w lipcu i sierpniu. Jeszcze dłuższe przesunięcia w czasie dotyczyć będą dostosowań wysokości wynagrodzeń w firmach.

"Dużą niepewnością obarczone jest tempo odmrażania gospodarki oraz tendencje inflacyjne w drugiej połowie roku. Stąd też w najbliższych miesiącach można spodziewać się dalszego spadku Wskaźnika Dobrobytu, choć spadki te prawdopodobnie nie będą już tak gwałtowne" - oceniają eksperci BIEC.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: wskaźnik dobrobytu, biec, kryzys, koronawirus, praca, zarobki, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-06-2020

adhbOJJJTAMMMM teraz jeszcze podniescie pensje minimalna na 4000 i bedzie GIT-spelnia sie slowa prezesunia"jak nie dajesz rady to zamknij biznes! … Czytaj całość

19-06-2020

NbpSpokojnie. Dodrukujemy dużo pieniędzy i damy każdemu kto zagłosuje na dudę. Także większość społeczeństwa będzie bogata.

19-06-2020

faktZnam przypadki firm które obniżając pensje o 10% a zarazem zmniejszając ilość godzin pracy chcą załapać się na wsparcie z tarczy antykryzysowej. Jak … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (21)