Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory 2020. Druga tura: jak głosować na wakacjach

12 lipca druga tura wyborów prezydenckich, w której zmierzą się Rafał Trzaskowski oraz Andrzej Duda. Wielu z nas będzie wtedy na urlopie, ale nic straconego: można zagłosować poza miejscem zameldowania, ale trzeba pamiętać o dopełnieniu formalności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krzysztof Zatycki / Forum)
Druga tura wyborów odbędzie się 12 lipca. Możemy głosować poza domem, ale trzeba pamiętać o formalnościach

Przepisy przewidują dwa sposoby oddania głosu na urlopie. Wyborcy mogą dopisać się do spisu wyborców albo uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania.

Dopisanie do spisu wyborców

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców można złożyć do 7 lipca osobiście w urzędzie gminy, w której chcemy głosować lub drogą elektroniczną W tym drugim przypadku wchodzimy na platformę gov.pl i klikamy w "Meldunek i wybory". Gdy system przekieruje nas na kolejną stronę, pomijamy pierwszą sekcję ("meldunek") i wybieramy "Złóż wniosek o dopisanie do listy wyborców".

Elektroniczna możliwość dopisania się przewidziana jest tylko dla osób profil zaufany lub e-dowód. Nie korzystasz z żadnego z tych "udogodnień"? Żadna strata, bo założenie profilu zaufanego umożliwia większość banków w Polsce. To szybkie i całkowicie bezpłatne. Tu wyjaśniamy, jak to zrobić.

Obejrzyj: Wybory prezydenckie 2020. Rafał Trzaskowski na debacie TVP? Prof. Sławomir Sowiński: To dla niego szansa

Dzięki dopisaniu się do spisu wyborców oddamy głos w gminie, w której będziemy przebywać w dniu głosowania.

Wniosek o dopisanie można było składać przed pierwszą turą do dnia 23 czerwca. Jeśli wyborca złożył już taki wniosek przed pierwszą turą, prawo do oddania głosu w gminie jego wyboru rozciąga się również na drugą turę głosowania.

Zaświadczenie o prawie do głosowania

Z kolei zaświadczenie o prawie do głosowania uprawnia do oddania głosu w dowolnie wybranej miejscowości w Polsce. Odbierzemy je w gminie, w której jesteśmy wpisani do spisu wyborców. Zaświadczenie można odbierać do piątku 10 lipca.

Jeśli ktoś pobrał zaświadczenie przed pierwszą turą, nie musi pobierać go ponownie. Zaświadczenie otrzymane przed pierwszą turą ważne jest także na drugą turę wyborów prezydenckich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-07-2020

BodoDETrzaskowski to opcja proniemiecka, najważniejsze są niemieckie interesy. Warto to pamiętać przed II turą.

Rozwiń komentarze (1)