Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Wybory parlamentarne 2019. "Hojny populizm" - tak zagraniczne media tłumaczą sukcesy PiS

134
Podziel się:

Największe zagraniczne media nie mają wątpliwości, że wygrana PiS w nadchodzących wyborach jest niemal pewna. Czołowi komentatorzy często nazywają partię "populistyczną" czy "nacjonalistyczną". Przyznają jednak, że jej programy społeczne okazały się wielkim sukcesem.

Zagraniczne media uważają, że partia wygra najbliższe wybory. Głównie przez programy socjalne
Zagraniczne media uważają, że partia wygra najbliższe wybory. Głównie przez programy socjalne (PAP, Paweł Supernak)
bECeOPtx

"Jeszcze cztery lata temu tonęli w długach" - tak amerykański "The New York Times" opisuje rodzinę Kowalczyków z Zamościa. W ostatnich wyborach zagłosowali oni na PiS - choć niespecjalnie wierzyli, że partia zrealizuje swoje wyborcze obietnice.

- Zagłosowaliśmy na PiS, bo po prostu uznaliśmy partię za mniejsze zło - tłumaczy w rozmowie z "NYT" Agnieszka Kowalczyk. Renomowany dziennik zauważa jednak, że partii udało się zaskoczyć wyborców - i tak na przykład program 500 plus wszedł w życie. - Dlatego głosy wielu wyborców z mniejszych miast PiS ma w kieszeni - konkluduje Marc Santora, autor artykułu.

"Sukcesy PiS wynikają w dużej mierze z redystrybucji bogactwa. Jednak te 'upominki' na razie nie mają katastrofalnego wpływu na budżet, choć tak często jest w przypadku populistycznych rządów" - czytamy również w "NYT".

bECeOPtz
Zobacz także: Wybory parlamentarne 2019. "Inwazja LGBT" w TVP. Katarzyna Lubnauer ma teorię. Radosław Fogiel odpowiada. Obejrzyj wideo:

Dziennik zauważa też, że programy socjalne są wyjątkowo dobrze przyjmowane na polskiej prowincji - w miastach takich, jak na przykład właśnie Zamość. - Polski boom gospodarczy długo omijał takie miejsca - czytamy.

bECeOPtF

Londyński "The Guardian", opisując polskie wybory, skupia się na "super-konserwatyzmie" PiS i wojnie tej partii ze środowiskami LGBT. "To odrzuca znaczną część młodych wyborców" - pisze dziennik. Jednak i "The Guardian" zauważa sukces flagowego programu rządu.

"500 plus naprawdę poprawiło sytuację wielu Polaków. Zwłaszcza tych, którzy mieszkają w regionach, które były zapomniane przez rządzących właściwie od 2004 r., kiedy to Polska weszła do Unii" - czytamy.

"Media zdają się być pewne, że PiS pozostanie przy władzy. - Partia wydaje się wręcz niemożliwa do zatrzymania" - podkreśla brytyjski tygodnik "The Economist". I wylicza wojny światopoglądowe, ale też i programy społeczne.

Agencja AFP zauważa z kolei, że rządząca w Polsce partia zyskuje na niechęci wyborców do wielkomiejskich, liberalnych elit. "To podobny proces to tego, który można ostatnio zaobserwować w zachodniej Europie oraz w USA" - czytamy.

bECeOPtG

Nieco inną optykę prezentuje na przykład amerykańska agencja Bloomberg. W dużym reportażu autor serwisu stawia tezę, że źródłem obecnych sukcesów Jarosława Kaczyńskiego jest katastrofa lotnicza z kwietnia 2010 r. "Osobista tragedia szefa PiS stała się źródłem jego politycznej siły" - czytamy. Dziennikarz uważa, że to "kult, który stworzono wokół katastrofy" pomógł PiS wygrywać kolejne wybory.

Lewicowy brytyjski "The Independent" mniej natomiast zauważa korzystne dla PiS sondaże, a bardziej "szanse na powrót socjalistów do Sejmu".

"Prawicowi populiści mogą zostać odsunięci od władzy przez nową koalicję, a socjaliści powinni się znowu znaleźć w parlamencie. A nie było ich od 2015 r., kiedy nie uzyskali wymaganych dla koalicji 8 proc. w wyborach" - pisze na łamach serwisu europejski korespondent Jon Stone.

bECeOPtH

Niemieckie media: wygrywają dzięki 500 plus

Także media za Odrą sukcesów PiS doszukują się w programach społecznych. "Polacy kochają PiS przez 500 plus oraz obietnice wzrostu pensji minimalnej" - napisał niedawno korespondent "Die Welt" Philipp Fritz.

Stacja MDR podkreśla natomiast, że program 500 plus był dla Polski "prawdziwą rewolucją". - Dla wielu Polaków, zwłaszcza tych, którzy żyją poza wielkimi miastami, 115 euro to naprawdę dużo pieniędzy - przeczytaliśmy w redakcyjnym komentarzu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECeOPua
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(134)
Ja
2 lata temu
Precz z socjalistami
Nie głosuję
2 lata temu
Nie poszedłem na wybory, ale gdybym miał głosować to na PiS
Nicki
2 lata temu
PIS to pierwsza partia licząca się z obywatelem
bECeOPub
Polak
2 lata temu
Tylko PIS
Biedronka
2 lata temu
też jestem z dużego miasta i nie pobieram 500 + i zagłosuję na PIS Żaden rząd od pokoleń tyle nie zrobił dobrego dla społeczeństwa jak obecny .
...
Następna strona