Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory parlamentarne 2019. O tym partie zapomniały

Gdy 4 lata temu do władzy dochodziło Prawo i Sprawiedliwość oraz Andrzej Duda, to również dzięki obietnicom podniesienia kwoty wolnej. Dziś w kampanii ten temat praktycznie nie istnieje, a kwota wolna dla większości Polaków wciąż nie drgnęła.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Wśród obietnic wyborczych największych partii próżno szukać kwoty wolnej od podatku (Fot: © whitelook - Fotolia.com)

Jak przypomina "Rzeczpospolita", polskie 3091 zł to bardzo niewiele przy kwotach obowiązujących w innych krajach europejskich, takich jak Niemcy, Szwajcaria czy Finlandia.

PiS zapowiadał zwiększenie kwoty wolnej do 8 tys. zł dla wszystkich. Obietnicy nie spełnił. Co prawda kwotę podniósł dla tych najmniej zamożnych, ale to bardzo niewielka liczba podatników.

Wraz ze wzrostem dochodów wysokość odliczeń maleje, a dla tych bogatszych znika zupełnie. W efekcie wciąż zdecydowana większość Polaków korzysta ze wspomnianych 3091 zł.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

W porównaniu z krajami zachodu wypadamy fatalnie. Mowa już nawet nie o krajach zachodnich, gdzie podatku nie trzeba płacić nawet do równowartości 40 tys. zł. W Wielkiej Brytanii z kolei jest to nawet 60 tys. zł.

3 października Trybunał Sprawiedliwości UE, rozpatrując sprawę państwa Dziubak, uznał, że w przypadku klauzul abuzywnych nie można ich zastąpić żadnymi innymi mechanizmami przewalutowania
Wyrok TSUE wzmacnia negatywny trend ryzyka dla sektora bankowego w Polsce

– Wprawdzie osoby z niskimi dochodami dostały wyższą kwotę zmniejszającą podatek, ale przecież niewielka grupa pracowników zarabia 660 zł miesięcznie, a takich osób ta podwyżka dotyczy – mówi "Rzeczpospolitej" Andrzej Marczak, doradca podatkowy, partner w KPMG.

– Dla ponad 90 proc. podatników nic się nie zmieniło. Co więcej, część osób z wysokimi dochodami kwotę wolną w ogóle straciła. Zapłacili za jej podwyżkę dla osób z niskimi dochodami – dodaje.

Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki zawstydzili i Donalda Tuska, i Edwarda Gierka
Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki mogą przejść do historii. Historii polskich pensji minimalnych

W efekcie kwota wolna stała się ulgą podatkową pod pewnymi warunkami, a - jak wskazuje ekspert - powinna obowiązywać wszystkich, bezwarunkowo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: kwota wolna od podatku, podatki, pis, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-10-2019

TassTo co PiS zrobił z kwotą wolną to kpina.Widać ile warte są ich obietnice.

11-10-2019

realistaprzecież ustawa weszła od 2020 jest kwota podniesiona 2,5 raza

11-10-2019

lista4Konfederacja o tym jasno mówi - zniesienie PIT. W pierwszym roku kwota wolna równa 12 krotności pensji minimalnej, a potem zniesienie podatku PIT.

Rozwiń komentarze (46)