Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę 18 maja. Zgodnie z przepisami, cisza wyborcza rozpoczyna się w piątek o północy i trwa do godziny 21:00 w niedzielę, czyli do zakończenia głosowania, o ile nie zostanie przedłużona – na przykład w razie zakłóceń w którymś z lokali.
W tym czasie zabronione są wszelkie formy agitacji – od zwoływania wieców, przez rozdawanie ulotek, po publikowanie wpisów w internecie. Nie wolno eksponować materiałów wyborczych ani nosić symboli kojarzących się z kandydatami. Zakaz dotyczy również lokali wyborczych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nawet 1 mln zł kary za złamanie ciszy wyborczej
Najbardziej rygorystycznie traktowane jest publikowanie sondaży – zarówno przedwyborczych, jak i wyników z badania exit poll. Za złamanie tego przepisu grozi nawet milion złotych grzywny.
Zachęcanie do samego udziału w wyborach jest dozwolone, pod warunkiem że nie zawiera elementów agitacji na rzecz konkretnego kandydata czy komitetu.
Plakaty rozwieszone przed ciszą mogą pozostać na miejscu, ale nie wolno ich przemieszczać ani wyeksponować bardziej niż wcześniej. Pojazdy oklejone materiałami wyborczymi mogą stać, ale nie powinny się przemieszczać.
Za naruszenie ciszy wyborczej grożą grzywny – od kilkuset tysięcy złotych w przypadku publikacji sondaży po mandaty za agitację. O tym, czy doszło do złamania przepisów, decydują sądy i organy ścigania. W przypadku podejrzeń, wyborca może zgłosić sprawę bezpośrednio na policję.