Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Wycinka lasów. Pomimo minusowej temperatury ekolodzy protestują w otulinie Bieszczadzkiego PN

54
Podziel się

Grupa ekologów od początku roku biwakuje w lesie w powiecie bieszczadzkim. Nie są tam dla przyjemności: sprzeciwiają się wycince części lasu. Przekonują, że stare drzewa powinny stać się pomnikami przyrody, a nie polec w starciu z maszynami.

Wycinka lasów. Pomimo minusowej temperatury ekolodzy protestują w otulinie Bieszczadzkiego PN
Grupa ekologów od początku roku biwakuje w lesie w nadleśnictwie Stuposiany
bDHECiJh

Od początku roku w lesie w nadleśnictwie Stuposiany (gmina Lutowiska, powiat bieszczadzki) biwakuje się grupa ekologów. To przedstawiciele kolektywu "Wilczyce". Protestują przeciwko wycince drzew w wydzieleniu 219a w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego Puszczy Karpackiej.

To 30 hektarów przy granicy z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym. Zdaniem ekologów rosnące tam 150-letnie buki i jodły oraz wielki jawor powinny zostać ogłoszone pomnikami przyrody.

Tymczasem 10- letni Plan Urządzania Lasu przewiduje, że w 2020 miała rozpocząć się wycinka drzew. Przeciwko działaniom leśników protestują ekolodzy z różnych organizacji i stowarzyszeń. Inicjatywa Dzikie Karpaty złożyła do Lasów Państwowych i do Ministerstwa Środowiska wnioski o uchronienie lasu przed wycinką.

bDHECiJj
Zobacz także: Puste stoliki, długi, prośby o pomoc. "Liczmy, że szczepionki zmienią sytuację"

Przedstawiciele Dzikich Karpat rozkładali w lesie hamaki, żeby powstrzymać wycinkę drzew. Leśnicy argumentują, że nie prowadzą rabunkowej gospodarki leśnej, nie tną wszystkiego jak leci. Wycinka prowadzono jest zgodnie z Planem Urządzania Lasu, wycinają stare drzewa, żeby młode mogły się rozwijać – informuje rzeszowska "Gazeta Wyborcza".

"Wilczyce" chcą być widoczne. W związku z tym aktywiści na drzewach zawiesili platformę, a w poprzek dróg dojazdowych rozłożyli gałęzie i konary.

bDHECiJp

Od razu zaprotestował Jan Mazur, nadleśniczy ze Stuposian. W rozmowie z "GW" wyjaśnił, że ten wielki i ciężki banner (34 mkw, powstał ze starych plakatów wyborczych) mógłby wyrządzić komuś krzywdę.

Sprawa będzie miała dalszy ciąg, bo wniosek o ukaranie osób, które ten baner powiesiły, został skierowany na policję i do prokuratury.

O działaniach w nadleśnictwie Stuposiany można na bieżąco dowiadywać się z profilu "Wilczyc".

bDHECiJq
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDHECiJK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(54)
Looki Kooki
miesiąc temu
Szacunek dla tych ludzi! Dzięki takim jak oni ten świat nie zmienił jeszcze całkowicie torów na bezmyślną egzystencję. Najlepiej wytnijmy wszystkie lasy, po co nam one, lepiej jak będą parki ze sztucznymi nasadzeniami i ławkami do selfie na debilnego Facebooka. Pozdrawiam całą ekipę!
amen
miesiąc temu
Drzewa to uroda miejsca. Dlaczego tak drogie są domy w Podkowie Leśnej? Bo ludzie CHCĄ mieszkać wśród zieleni! A wiecie, że możecie na swoich wsiach tworzyć takie Podkowy Lesne? Sadźcie drzewa wszędzie! Następne pokolenia, wasze dzieci i ich wnuki wam podziękują!
ria
miesiąc temu
W Katowicach deweloper se wyciął trzy 100letnie kasztanowce . Nasz ukochany prezydent jest wstrząśnięty . Ludzie bronili od lutego zeszłego roku tych drzew zebrano ponad 2 tys podpisów. I co ??? Ano pisnco dostał uj 40 tys grzywny i budowa dalej idzie pełna para . Aaa.... zanim rozpoczął budowe z drugiej strony placu budowy wyciął około 7 topól z gniazdującymi ptakami. Wszystko wliczone w koszta i tak sie ujowi opłaca .
bDHECiJL
Janek
miesiąc temu
Szkoda ze wycinają,lasy są piekne o kazdej porze roku.
przyrodnik
miesiąc temu
Pamiętajcie- tylko starodrzew spowoduje zagnieżdżenie wilgi czy dzięcioła! Wycinając stare drzewa, tych ptaków nie zobaczymy! Wycinając drzewa rosnące nad jeziorami- usuwamy z populacji śliczne błękitne klejnociki czyli zimorodki! Które MUSZĄ przysiąść na gałęzi zwisajacej nad taflą by zapolować na rybkę. WIdziałam jesienią zimorodka. W pierwszej chwili pomyślałam że to jakiś drogocenny klejnot z nieba spadł, tak są piękne! Nie wycinajcie starych drzew i drzew nad jeziorami!
...
Następna strona