Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wymiana pieca na mniej korzystnych warunkach. Przycinają dofinansowanie

Zamiast 30 proc. dofinansowania do instalacji ekologicznego pieca rząd będzie dopłacał 15 proc. W kraju do wymiany kwalifikuje się 3,5 mln węglowych kotłów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Progi zarobkowe zostaną, ale zmiana najbardziej dotknie te gospodarstwa domowe, w których dochód na członka rodziny przekracza 1,6 tys. zł.

Regulamin programu "Czyste powietrze” zostanie zmieniony – informuje "Gazeta Wyborcza". Dziennik dotarł do projektu nowego dokumentu określającego zasady przyznania dotacji na wymianę pieca węglowego na rozwiązania ekologiczne.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z początkiem stycznia poinformował o tymczasowym wstrzymaniu naborów wniosków o dofinansowanie w ramach programu. Powód? Jego aktualizacja i dostosowanie systemów informatycznych do zmian związanych z wprowadzoną od 2019 roku termomodernizacyjną ulgą podatkową.

Jak pisze "Wyborcza", z programu najbardziej skorzystali najlepiej zarabiający. Podatnicy płacący 32 proc. podatku mogli bowiem skorzystać zarówno z dotacji do inwestycji wysokości 30 proc., jak i z ulgi podatkowej. W założeniu miał być wybór, albo dotacje uzależnione od wysokości dochodu, albo ulga podatkowa dla najbogatszych – zaznacza dziennik.

Aktualizacja oprogramowania jednak to nie wszystko, bowiem jak dowiedziała się Wyborcza, zmiany nastąpią również w wysokości dofinansowania. Progi zarobkowe zostaną, ale zmiana najbardziej dotknie te gospodarstwa domowe, w których dochód na członka rodziny przekracza 1,6 tys. zł.

Dotychczas mogli oni liczyć na 30 proc. dotację. Po zmianach zostanie okrojona i podzielona na kolejne dwa progi 18 proc. lub 15 proc. w zależności od wysokości dochodu. Jak nieoficjalnie dowiedziała się "Wyborcza", zmianę i de facto cięcia mogło wymóc to, że wciąż nie wiadomo, ile pieniędzy będzie w ramach programu "Czyste powietrze" i na jak długo wystarczą.

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-01-2019

nagrodaJeszcze trochę, a okaże się, że żadnych dopłat nie będzie, a wymiana ekologicznego pieca będzie nakazana terminem i w przypadku jego przekroczenia … Czytaj całość

08-01-2019

RePrzecież na początku miało byc nawet do 90% oj szybko te procenty spadają

08-01-2019

ekologiczna mieszkankaja mam ekologiczne ogrzewanie od 25 lat.Ogrzewam mieszkanie 89 metry kwadratowe, wysokie na 3,30 metra.Przez pierwsze 20 lat miałam ogrzewanie na … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (34)