Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
HTO
|
aktualizacja

Banksy wściekły na odzieżową markę. Artysta namawia do kradzieży

10
Podziel się:

Banksy, gwiazda światowego street artu, zarzucił plagiat znanej marce odzieżowej Guess - donosi BBC. Chodzi o wykorzystanie jednej z jego prac, która zdobi witrynę sklepową przy londyńskim Regent Street. Za pośrednictwem Instagrama artysta przekazał zaskakującą wiadomość: "Poczęstowali się moimi dziełami bez pytania, więc co może być złego, jeśli zrobisz to samo z ich ubraniami?".

Banksy wściekły na odzieżową markę. Artysta namawia do kradzieży
Banksy twierdzi, że marka Guess bezprawnie wykorzystała jego prace (Getty Images, SOPA Images, Aaron Chown - PA Images)

Banksy, anonimowy artysta, którego graffiti znane są na całym świecie, twierdzi, że znana marka odzieżowa Guess wykorzystała jego pracę bez wymaganej zgody, co jest naruszeniem praw autorskich. Firma nie tylko umieściła w witrynie sklepowej pracę artysty znaną jako "Flower Thrower", ale na ubraniach z nowej kolekcji wykorzystała inną grafikę: "Girl Floating".

Przedstawiciele marki odzieżowej Guess bronią się, tłumacząc, że nowa kolekcja odzieży powstała we współpracy z firmą Brandalised, która licencjonuje projekty znanych artystów - donosi BBC.

Banksy zachęca złodziei do kradzieży

W odwecie artysta zamieścił na Instagramie fotografię sklepu Guess w Londynie i dodał wymowny opis: "Uwaga złodzieje. Pójdźcie do sklepu Guessa na Regent Street. Poczęstowali się moimi dziełami bez pytania, więc co może być złego, jeśli zrobisz to samo z ich ubraniami?". Tym samym zachęcił do przestępstwa, jakim jest kradzież.

Wskutek informacji zamieszczonej na portalu społecznościowym, sklep został zamknięty, a witryna została zasłonięta. Dodatkowo przed lokalem pojawiła się ochrona.

Guess i Brandalised nie komentują sprawy

Przedstawiciele marki odzieżowej Guess oraz firma Brandalised nie komentują sprawy. Głos jednak zabrała Liz Ward, prawniczka specjalizująca się w prawie autorskim. - Wydaje się, że Guess legalnie pozyskał dzieło sztuki za pośrednictwem strony trzeciej, jakim jest Brandalised, który twierdzi, że ma prawo do komercjalizacji i wykorzystywania dzieł Banksy'ego na ubraniach - czytamy na BBC.

- Nie wiadomo, czy Banksy zatwierdził lub nawet wiedział o tej transakcji. Jeśli jednak miał taką świadomość, to może jego komentarz jest po to, aby stworzyć jakąś partyzancką kampanię marketingową - zastanawia się Ward.

Naruszenie praw autorskich jest poważnym wykroczeniem, które przynosi długotrwałe szkody, ale jest przestępstwem cywilnym. Z kolei kradzież jest już przestępstwem kryminalnym. "Niezależnie od tego, jakie są motywacje, zachęcanie do kradzieży w sklepach nie jest właściwe" - czytamy na BBC.

Prawniczka sugeruje, że artysta powinien wystąpić na drogę sądową przeciwko dwóm przedsiębiorstwom, ale biorąc pod uwagę fakt, że Banksy chce pozostać anonimowy, to nie wiadomo, czy proces dojdzie do skutku.

Banksy odwiedził Ukrainę

Szerokim echem odbiła się niedawna wizyta Banksy'ego w Ukrainie. Artysta wykonał siedem prac na zniszczonych budynkach w Kijowie, Borodziance, Irpieniu oraz Hostomelu. Z tej okazji zamieścił na Instagramie film, na którym pokazuje, w jakich okolicznościach powstały jego dzieła. W tle w tle słychać popularna ukraińską piosenkę "Czerwona Ruta".

Po publikacji materiału na Instagramie w sieci pojawiło się wiele przychylnych komentarzy, które wychwalają artystę oraz jego pracę. Sam Banksy na końcu filmiku wyraził solidarność z Ukraińcami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Klient okradz...
6 miesięcy temu
W Polsce Guess to firma, która okrada klientów. Wielu klientów nie może odzyskać pieniędzy za zwroty. Zakupy u tych złodziei to ryzyko straty całej kwoty
nikt
rok temu
😢zginąłby, zostałby
PiS.
rok temu
Banksy namawia do kradzieży ! W Polsce zginął by z butami wystarczyło że by wszedł w biznes z politykami pisiorami i szybciutko został by goły i wesoły a do swoich prac musiał by dopłacać !
AntyS-pray
rok temu
To nie tylko jeden sklep tej sieci. W Polsce też mają to na witrynach. Kiedy to zobaczyłam, to aż zamarłam. Przecież Banksy sprzeciwia się także komercjalizacji i materializmowi. Jego prace wykonane za pomocą szablonów są wyjątkowe, inne niż zwykłe grafitti - mają przesłanie i współgrają z konkretnym otoczeniem. Wkurzył się, i słusznie, teraz powinien stworzyć coś przeciw zawłaszczaniu. Tę "trzecią" firmę powinien podać do sądu działając nadal anonimowo - przez prawników, a środki z odszkodowania przeznaczyć na cele pomocowe. Byłby z tego jakiś "pozytywny minus".
ZawszeMy
rok temu
Temat znany już dawno temu, koncerny lubią wykorzystywać wszystkich.Trzeba zrobić z tym porządek.