Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MKS
|

Wynagrodzenia kontrolerów lotów. Siedmiu w zeszłym roku zainkasowało ponad milion złotych

132
Podziel się:

Średnie wynagrodzenie kontrolera ruchu lotniczego w zatrudnionego w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej wyniosło w zeszłym roku 32 576 zł brutto. O ile przez pandemię i ogromny spadek liczby lotów ucierpiały pensje pilitów i obsługi pokładowej, to kontrolerzy nie zostali w żaden sposób dotknięci.

Wynagrodzenia kontrolerów lotów. Siedmiu w zeszłym roku zainkasowało ponad milion złotych
W 2020 roku średnia pensja kontrolera ruchu lotniczego wyniosła 32 576 zł brutto

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podjęła decyzję o zredukowała obsady wież lotniczych. Powód: pandemia, przez którą liczba lotów spadła o niemal połowę i nawet na największych lotniskach natężenie ruchu jest takie, jak przed koronawirusem w mniejszych portach lotniczych. 

Redukcja obsady wież, czyli po prostu skierowanie kontrolerów do pracy samodzielnej, a nie w parach, ma ograniczyć koszty. Decyzja spotkała się ze sprzeciwem kontrolerów, którzy podnoszą, że brak pracy w parach powoduje, że kontrolerom trudniej jest zapewnić bezpieczeństwo lotów.

Jako że ten system był w zeszłym roku testowany na kilku lotniskach, można wyciągnąć pewne wnioski. I tak, choć w 2020 r. spadła liczba rejsów lotniczych, to częstotliwość występowania zdarzeń lotniczych, czyli niebezpiecznych lub potencjalnie niebezpiecznych sytuacji, wzrosła o niemal 40 proc. 

Zobacz także: Lotniska w Polsce będą upadać? Horała: są porty, które nie zarobiły nawet złotówki

Liczbę tę kontrolerzy kładą na karb tego, że gdy pracują samodzielnie i nie mogą liczyć na kontrolę ze strony kolegi, łatwiej o błąd. 

Siedmiu kontrolerów z milionem na koncie

Serwis Superbiz pochylił się nad zarobkami kontrolerów lotów, które nie spadły nawet pomimo tego, że przecież znacząco zmniejszyła się liczba lotów. I choć koronawirus uderzył w warunki zatrudnienia pilotów czy obsługi pokładowej samolotów, to w żaden sposób nie dotknął kontrolerów. Żaden nie stracił pracy, nie spadły też ich zarobki. 

- W 2020 roku średnia pensja kontrolera ruchu lotniczego w zatrudnionego w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej wyniosła 32 576 zł brutto – powiedział w rozmowie z “Super Expressem” Paweł Łukaszewicz, rzecznik prasowy PAŻP. 

Dodaje, że siedmioro kontrolerów ruchu lotniczego w 2020 roku osiągnęło zarobki roczne przekraczające milion złotych. Rekordzista w ujęciu rocznym zarobił 1 285 872 zł brutto, co daje miesięcznie pensję ponad 100 tys. zł. 

Rzecznik odrzuca zarzuty niektórych związkowców, którzy przekonują, że kontrolerzy poza Warszawą zarabiają zaledwie 6 tys. zł brutto. Zapewnia, że kwota niezgodna nawet z obowiązującym Regulaminem Wynagradzania. 

Elita finansowa

Przeciętne wynagrodzenie kontrolerów w stosunku do średniego krajowego wynagrodzenia w Polsce przekracza 1400 proc.

Zarobki kontrolerów robią wrażenie nie tylko w zestawieniu z polskimi pensjami, lecz także z zagranicznymi kolegami. Jak wynika z raportu CANSO z 2015 roku (to najnowsza wersja tego branżowego dokumentu), średnie zarobki roczne kontrolerów i szefów zmian kontroli ruchu lotniczego w Polsce są najwyższe w Europie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(132)
Jeremi
2 lata temu
Kontrolerzy wciskają ludziom ten sam kit co nauczyciele że podstawę mają niską. W przypadku kontrolerów to ledwie 8 do 10, max 14 tys. Dlaczego nie chwalą się dodatkami do podstawy?
Artur
3 lata temu
tak wysokie zarobki to kpina ! w czasie spadku ilości lotów i zwolnień obsługi lotnisk
Rafa
3 lata temu
Te dane to chyba macie sprzed trzech lat. No ale jak nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo o co chodzi. Zdrowie Kontrolerów! Zacni ludzie i tak jak innych, znany i i nielubiany syf ich nie ominął :(
JAKIS
3 lata temu
Jak zazdrościcie tych zarobków to startujcie, próbujcie się dostać! Zobaczycie jak to trudno, jaka to odpowiedzialność!
elo
3 lata temu
A niech mają. Pracują po cztery,pięć godzin Ale nie zamienił bym się
...
Następna strona