Unsplash.com

KRO, 16 lutego 2021 10:04

Jedna osoba w wieży kontroli lotów. Kontrolerzy: system pracy może skończyć się tragedią

Tweetnij Komentuj

Częstotliwość występowania zdarzeń lotniczych w 2020 roku wzrosła o niemal 40 proc. - alarmują władze Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego. "Zdarzeniami lotniczymi" nazywa się sytuacje, w których samolot naraża się, lub też mógłby się narazić na niebezpieczeństwo.

Jak tłumaczą związkowcy w RMF FM, w 2019 roku jedno zdarzenie lotnicze przypadało na 294 loty. W 2020 roku - już na 182 rejsy.

Zdaniem kontrolerów lotów na taką sytuację wpływ ma decyzja Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. PAŻP zredukowała obsady wież lotniczych, a decyzję tę tłumaczyła pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Związkowcy w rozmowie z rozgłośnią podkreślają, że od 10 miesięcy domagają się od pracodawcy udostępnienia analiz, które uzasadniałyby podjętą przez PAŻP decyzję. Jak na razie ich prośby o informacje nie są spełniane.

mBank webinar odc. 6: Firma tylko w Internecie. Jak to zrobić?

Pokaż...

Czy zatem przed pandemią pracowali w parach? - Tak, modelowo kontrolerzy pracują w obsadach wieloosobowych: są to dwie osoby, czasami więcej - tłumaczy Jakub Caban, członek zarządu ZZKRL. - Wynika to z tego, że lista obowiązków, która spoczywa na kontrolerze, żeby zapewnić bezpieczeństwo, ekonomię, ekologię lotu, jest długa i wymaga bardzo wielu działań - dodaje.

Caban opisuje, że kiedy jedna osoba "zazwyczaj komunikuje się z samolotami przez radio", to druga "ułatwia mu pracę i zdejmuje dodatkowe obowiązki". Sytuacja jednak uległa zmianie po wybuchu pandemii COVID-19.

- Polska Agencja Żeglugi Powietrznej stwierdziła, że ze względu na bezpieczeństwo covidowe i mniejszą liczbę operacji płatnych, decyduje się zastosować zmniejszone obsady, tak zwaną pracę na połączonych stanowiskach operacyjnych - opowiada Caban.

Czytaj: Polskie prośby i groźby dały efekt. Niemcy chcą ułatwić Polakom życie

Franciszek Teodorczyk, przewodniczący ZZKRL, dodaje, że obecnie wdrożone procedury bezpieczeństwa wzbudzają obawy kontrolerów. Wskazuje, że pracownicy zostali podzieleni na dwie grupy. Tak, by w przypadku zakażeń w jednej, druga mogła wskoczyć na ich miejsce. Do dzisiaj jednak nic się w tych grupach nie zmieniło, pomimo przypadków zachorowań na COVID-19 w firmie.

- W dodatku prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, który jednocześnie jest kontrolerem, pracuje niezależnie od tego, jaka grupa aktualnie jest w trybie operacyjnym - dopowiada Teodorczyk, cytowany przez RMF FM.

Caban przypomina też tragedię pod Szczekocinami. Dodaje, że związkowcy zrobią wszystko, by odpowiedzialność "za problemy systemowe" nie spadła na "szeregowego pracownika".

Sprawdź: Nowy podatek PiS. "Prezydent wnikliwie się przyjrzy"

- Właśnie dlatego, kiedy doszło do zmniejszenia obsady wśród kontrolerów, chcieliśmy mieć pewność, że wszelkie procedury zostały spełnione, ktoś sprawę zbadał i przeanalizował, że sprawdzono, czy jest taka możliwość techniczna, czy stanowiska pracy są do tego przystosowane i czy personel jest odpowiednio przeszkolony. Już w kwietniu zaczęliśmy podnosić wątpliwości z tym związane. Niestety, do tej pory nie znamy odpowiedzi na te pytania - wyjaśnia Caban.

Związkowcy podkreślają, że latanie wciąż jest najbezpieczniejszą formą transportu. Kontrolerzy chcą jednak przeprowadzenia analiz, jak zmiany funkcjonowania wież kontroli lotów wpływają właśnie na ich bezpieczeństwo.

Dowiedz się: Praca. Początkujący kasjer w Lidlu zarobi w tym roku więcej niż urzędnik w sądzie, czy strażak

A co na to PAŻP? Agencja odmawia komentarza do czasu posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury, która rozpocznie się w południe. - Podczas posiedzenia będziemy mówili o bezpieczeństwie i szczegółowo wyjaśniali te kwestie - stwierdził rzecznik Agencji.

O zmianach w systemie kontroli lotów i wpływie tychże zmian na bezpieczeństwo pilotów i pasażerów po raz pierwszy poinformował TVN24 w programie "Czarno na białym".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: money.pl

Tagi: lotnictwo cywilne loty wieża kontroli lotów pażp polska agencja żeglugi powietrznej

Komentuj artykuł

Wybrane dla Ciebie

Zamknij artykuł i przejdź na WP.pl
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .