Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Trwają poszukiwania kandydatów na kontrolerów lotniczych. Ale trzeba się spieszyć

77
Podziel się:

Do 2024 r. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej planuje wyszkolić prawie 140 kontrolerów ruchu lotniczego. Podania można składać jednak tylko do 12 listopada.

Aby aplikować na szkolenie, wystarczy matura i angielski na poziomie B2
Aby aplikować na szkolenie, wystarczy matura i angielski na poziomie B2 (PAP, Jakub Kamiński)

W tej chwili Polsce pracuje około 570 kontrolerów ruchu lotniczego. Jednak PAŻP chce wyszkolić jeszcze 139 osób na to specjalistyczne stanowisko.

Wszyscy zainteresowani muszą jednak błyskawicznie podjąć decyzję. - Aplikacje można przesyłać do wtorku 12 listopada tego roku - mówi w rozmowie z PAP p.o. prezesa PAŻP Janusz Janiszewski.

Szef PAŻP przestrzega jednak, że praca jest bardzo stresująca oraz odpowiedzialna. - Kontroler zawsze musi zaplanować kilka możliwych rozwiązań dla każdej sytuacji w przestrzeni powietrznej. Samoloty latają z prędkością 900 km/h, więc presja czasu jest ogromna. Musi działać szybko i z wyprzedzeniem. Do tego potrzebna jest silna osobowość i umiejętność pracy w grupie, bo nad bezpieczeństwem lotu czuwa sztab ludzi - mówił Janiszewski w rozmowie z PAP.

Zobacz także: Lecieli samolotem. Nagle ich oczom ukazał się niebywały widok. Obejrzyj wideo:

Jakie wymagania są stawiane przed kandydatami? PAŻP nie wymaga wyższego wykształcenia choć matura jest już niezbędna. Trzeba też nieźle znać język angielski, przynajmniej na poziomie B2.

Niezbędne jest też zaświadczenie o niekaralności oraz dobry stan zdrowia. PAŻP nie ukrywa jednak, że szuka osób z odpowiednimi predyspozycjami.

- Poszukujemy osób, które oprócz umiejętności pracy w zespole, wybitnej spostrzegawczości, umiejętności szybkiej oceny sytuacji i szybkiego podejmowania decyzji, mają ponadprzeciętną odpornością na stres. W tym zawodzie cały czas trzeba mieć świadomość, że od właściwej decyzji zależy życie setek, a czasem tysięcy osób - dodał Janiszewski.

Szkolenie na kontrolera trwa ok. dwóch lat. Na początku kandydaci na to stanowisko mają zajęcia teoretyczne, a później uczą się m.in. na symulatorach. Takie szkolenie kończy egzamin państwowy organizowany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

A jak wyglądają zarobki na tym stanowisku? Według serwisu wynagrodzenia.pl, ich mediana stanowi 4,9 tys. zł brutto. 25 proc. kontrolerów zarabia jednak ponad 9,7 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(77)
Dreamliner
4 lata temu
To nie kontroler lata tylko pilot więc z jakiej racji kontroler zarabia tyle samo lub więcej jak pilot samolotu?
Ogon
4 lata temu
200 milonow rocznie kosztuje ich utrzymanie a oni jeszcze sami stwarzają zagrożenie niej sobie idą opływać na basen w PAŻP czy korty które mają w pracy za darmo
Podatnik
4 lata temu
Ile oni tam zarabiają od 20 do 40 tys? A kierownik wieży miał jeszcze dodatek do 40 tysięcy z 10 to jeszcze nam zagrożenia kontrolerzy stwarzają. Jak się nie podoba to dowiedzenia
Paweł
4 lata temu
W USA lub w Kanadzie płacą tyle samo tylko że w $....Ale nie odzywasz 60 roku życia..
Miro
4 lata temu
Na poziomie planowanego najniższego wynagrodzenia.
...
Następna strona