Notowania

Unijni ministrowie chcą, by loty były droższe. Bo szkodzą środowisku

Ministrowie finansów dziewięciu krajów UE sugerują, że podróże lotnicze są za nisko opodatkowane. Proponują więc nałożenie dodatkowej daniny. Motywacją ma być m.in. troska o środowisko.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Loty drożeją m.in. we Francji i Niemczech. Ministrowie krajów UE chcą, by podrożały na terenie całej Wspólnoty (Fot: PAP/EPA)

Ministrowie finansów Bułgarii, Belgii, Danii, Francji, Niemiec, Luksemburga, Włoch, Holandii i Szwecji wystosowali wspólny list do władz Komisji Europejskiej. Sugerują w nim, że warto ustanowić wspólny podatek lotniczy dla całej Unii.

Szefowie resortów podkreślają, że lotnictwo jest stosunkowo słabo opodatkowane, przynajmniej w porównaniu do innych środków transportu. A jednocześnie autorzy listu przypominają, że samoloty są wyjątkowo nieekologiczne, a to tego generują hałas.

Ministrowie chcieliby, aby Komisja zajęła się sprawą "jak najszybciej". Nie wskazują jednak, ile nowy podatek miałby wynosić.

Loty pierwszej damy. Minister Andrzeja Dudy mówi, jak jest. Obejrzyj wideo:

Niezależnie jednak od działań UE, w najbliższych latach transport lotniczy w wielu krajach sporo podrożeje. W Niemczech na przykład bilety krajowe mają podrożeć od 2020 r. o 13 euro, te średniego zasięgu o 33 euro, a międzykontynentalne - nawet o 60 euro.

Nieco mniejsze podwyżki w tym samym roku będą wprowadzone we Francji. Z kolei w Holandii od 2021 roku będzie obowiązywał nowy podatek lotniczy, zatem i ceny rejsów będą musiały się zwiększyć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-11-2019

bppkiedy bandzior Borusewicz z PO odda Polakom miliony zł, które do psa w Gdańsku wylatał i jego córka po całym świecie i zapłaci odszkodowanie za … Czytaj całość

10-11-2019

ObywatelCELOWE, odgórne zawyżenie cen to gospodarka centralnie sterowana. Tyle w temacie.

10-11-2019

. MixerCzy oni płacą za swoje loty Czy oni płacą za swoje loty

Rozwiń komentarze (24)