Notowania

podatki
21.11.2019 09:19

Wypłata z polisy po szkodzie auta. Skarbówka zabierze 25 proc.

Fiskus zalicza do opodatkowanego przychodu całość odszkodowania wypłaconego z polisy. Tak zdecydował sąd, a to zła wiadomość dla przedsiębiorców odnosząca się do nowych regulacji dot. kosztów używania aut osobowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Fiskus zalicza całość z odszkodowania do opodatkowanego przychodu. Zła wiadomość dla przedsiębiorców

Podatnik musi zaliczyć do przychodu całość odszkodowania wypłaconego mu z polisy, nawet jeżeli wcześniej ujął w kosztach tylko trzy czwarte wydatków na naprawy powypadkowe - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny, zapadł 19 listopada 2019 r.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", dla przedsiębiorców to zwiastun tego, w jakim kierunku może pójść linia orzecznicza dotycząca obowiązujących od niespełna roku regulacji w sprawie kosztów używania aut osobowych. Te zakładają, że jeżeli samochód jest wykorzystywany do celów mieszanych, czyli zarówno służbowych, jak i prywatnych, to od przychodu nie można potrącić całości wydatków związanych z używaniem auta, a tylko 75 proc.

Podatnicy ujmują więc w kosztach uzyskania przychodu tylko 3/4 kwoty, którą zapłacili za naprawy powypadkowe. Powstał jednak problem: co w sytuacji, gdy przedsiębiorca otrzyma od ubezpieczyciela odszkodowanie autocasco (AC) związane z naprawami powypadkowymi aut użytkowanych do celów mieszanych.

Obejrzyj: 13. emerytura na koszt pracowników. Skutki odczujemy za 10 lat

Organy podatkowe twierdzą, że w takiej sytuacji przychodem podatnika jest cała otrzymana kwota odszkodowania, a nie limit 75 proc., jaki obowiązuje przy kosztach napraw powypadkowych.

- Wyrok WSA w Gdańsku jest bardzo niekorzystny dla podatników i niesie ze sobą poważne konsekwencje dla dokonywanych przez nich rozliczeń. Oznacza bowiem, że w przypadku otrzymania wypłaty ubezpieczenia AC z tytułu naprawy samochodu osobowego wykorzystywanego do działalności mieszanej, przedsiębiorcy będą musieli opodatkować dochód, który uzyskali wyłącznie na papierze - tłumaczy w "DGP" Katarzyna Sadowska, doradca podatkowy z RSM Poland.

- Wypłata ubezpieczenia w takim przypadku nie stanowi bowiem realnego ekonomicznego przysporzenia. Jest zwrotem poniesionych na naprawę samochodu wydatków, a nie dodatkowym zyskiem. Przedsiębiorca, uzyskując taką kwotę od ubezpieczyciela, nie osiąga rzeczywistego zwiększenia posiadanego majątku - dodaje ekspertka.

- W konsekwencji mamy do czynienia z koniecznością poniesienia przez podatnika ciężaru podatkowego, pomimo że nie uzyskał on żadnej realnej nadwyżki ekonomicznej. Osiągnięty przez niego dochód ma charakter wyłącznie wirtualny - podkreśla Sadowska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, cit, firma, stłuczka, wypadek, ubezpieczenie, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-11-2019

gregproponuję osoby, które uzyskały po operacji cenne endoprotezy, protezy itp. - jako że wzbogaciły się otrzymując cenny podarunek - obciążyć podatkiem … Czytaj całość

21-11-2019

HeniekHe he odszkodowanie za rozbity samochód jako wzbogacenie. Co oni tam ćpają na wybrzeżu???

21-11-2019

mimbardzo dobrze chcieliście pisu to proszę bardzo pogadamy za rok

Rozwiń komentarze (261)