Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Wypłata z polisy po szkodzie auta. Skarbówka zabierze 25 proc.

263
Podziel się:

Fiskus zalicza do opodatkowanego przychodu całość odszkodowania wypłaconego z polisy. Tak zdecydował sąd, a to zła wiadomość dla przedsiębiorców odnosząca się do nowych regulacji dot. kosztów używania aut osobowych.

Fiskus zalicza całość z odszkodowania do opodatkowanego przychodu. Zła wiadomość dla przedsiębiorców
Fiskus zalicza całość z odszkodowania do opodatkowanego przychodu. Zła wiadomość dla przedsiębiorców (East News)

Podatnik musi zaliczyć do przychodu całość odszkodowania wypłaconego mu z polisy, nawet jeżeli wcześniej ujął w kosztach tylko trzy czwarte wydatków na naprawy powypadkowe - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny, zapadł 19 listopada 2019 r.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", dla przedsiębiorców to zwiastun tego, w jakim kierunku może pójść linia orzecznicza dotycząca obowiązujących od niespełna roku regulacji w sprawie kosztów używania aut osobowych. Te zakładają, że jeżeli samochód jest wykorzystywany do celów mieszanych, czyli zarówno służbowych, jak i prywatnych, to od przychodu nie można potrącić całości wydatków związanych z używaniem auta, a tylko 75 proc.

Podatnicy ujmują więc w kosztach uzyskania przychodu tylko 3/4 kwoty, którą zapłacili za naprawy powypadkowe. Powstał jednak problem: co w sytuacji, gdy przedsiębiorca otrzyma od ubezpieczyciela odszkodowanie autocasco (AC) związane z naprawami powypadkowymi aut użytkowanych do celów mieszanych.

Zobacz także: Obejrzyj: 13. emerytura na koszt pracowników. Skutki odczujemy za 10 lat

Organy podatkowe twierdzą, że w takiej sytuacji przychodem podatnika jest cała otrzymana kwota odszkodowania, a nie limit 75 proc., jaki obowiązuje przy kosztach napraw powypadkowych.

- Wyrok WSA w Gdańsku jest bardzo niekorzystny dla podatników i niesie ze sobą poważne konsekwencje dla dokonywanych przez nich rozliczeń. Oznacza bowiem, że w przypadku otrzymania wypłaty ubezpieczenia AC z tytułu naprawy samochodu osobowego wykorzystywanego do działalności mieszanej, przedsiębiorcy będą musieli opodatkować dochód, który uzyskali wyłącznie na papierze - tłumaczy w "DGP" Katarzyna Sadowska, doradca podatkowy z RSM Poland.

- Wypłata ubezpieczenia w takim przypadku nie stanowi bowiem realnego ekonomicznego przysporzenia. Jest zwrotem poniesionych na naprawę samochodu wydatków, a nie dodatkowym zyskiem. Przedsiębiorca, uzyskując taką kwotę od ubezpieczyciela, nie osiąga rzeczywistego zwiększenia posiadanego majątku - dodaje ekspertka.

- W konsekwencji mamy do czynienia z koniecznością poniesienia przez podatnika ciężaru podatkowego, pomimo że nie uzyskał on żadnej realnej nadwyżki ekonomicznej. Osiągnięty przez niego dochód ma charakter wyłącznie wirtualny - podkreśla Sadowska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
firma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(263)
adrs
3 lata temu
Wprowadzam w koszty 75% ubezpieczenia AC i OC. Zatem w przypadku mojego użytkowania mieszanego 75% z tego OC jest na firmę, a 25% ponoszę na użytek prywatny nie odpisując tych 25%. Zatem tym samym tokiem rozumowania 75% "dochodu" z ubezpieczenia trafia na firmę, a 25% jako cześć prywatna niczym udział (nie odliczyłem jej przecież). Następnie koszty wprowadzam w 75% bo 25% przecież ponoszę na użytek prywatny - takie jest założenie. I takim oto sposobem logika dopełnia całą sytuację. W każdym razie brak jest dochodu, bo jest strata, którą starają mi się zwrócić. Ja mogę od tego bilansu zapłacić podatek 0zł, bo nie ma dochodu. Podatek dochodowy to podatek od dochodu. Brak dochodu to brak podatku. Żadna kreatywna księgowość tego nie zmieni.
Zenon Masny
3 lata temu
Sprawdź opcję na najtańsze ubezpieczenie na http://tiny.cc/tanieoc
MM
3 lata temu
Myślę, że niedługo granica łojenia Polaków podatkami zostanie przekroczona. Jak czytam te bzdury to budzi się we mnie coś okrutnego. Pamiętacie film "Braveheart"?
zax
3 lata temu
To jest absurd. Odszkodowanie nie jest dochodem! To wyrównanie za poniesione straty.
obserwator
3 lata temu
Jakie przepisy, takie wyroki. To nie wyrok jest niekorzystny, tylko regulacja wprowadzona przez PiS łapka i ich posłów, bez mrugnięcia powieką klepiących najgłupsze nawet przepisy podrzucane z KC PiS.
...
Następna strona