Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PRC
|

Wyzysk pracowników ze Wschodu w Niemczech. "Jak ludzie drugiej kategorii"

178
Podziel się:

W niemieckich przedsiębiorstwach rolnych pracownicy sezonowi z Rumunii, Polski, Bułgarii, a ostatnio także Ukrainy traktowani są jak ludzie drugiej, a nawet trzeciej kategorii - pisze niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" opierając się na raporcie centrali związków zawodowych DGB.

Wyzysk pracowników ze Wschodu w Niemczech. "Jak ludzie drugiej kategorii"
Sytuacja pracowników sezonowych w Niemczech może się poprawić tylko za sprawą zmian w prawie. (PAP, EPA, Bernd Settnik)

"Stłoczeni są w zbiorczych kwaterach bez toalet, a gdy chcą pójść do lekarza, uzależnieni są od dobrej woli przełożonego, jakby byli chłopami pańszczyźnianymi. Oszukiwani są przy wypłacie, chociaż wynagrodzenia i tak są mikroskopijne" - tak sytuację pracownik sezonowych z Europy Centralnej i Wschodniej w Niemczech opisuje dziennikarz "Sueddeutsche Zeitung".


Wypomina rządowi w Berlinie, że nie śpieszy się z poprawą sytuacji, a Brykseli, że mimo że tak często na sztandary wciąganego hasła o "jednej Europie", wciąż nie ma regulacji, które ukróciłyby działania nieuczciwych przedsiębiorców.

Temat poruszył niemiecką prasę. Jak pisze Deutsche Welle, do raportu niemieckich związkowców odniósł się też dziennik kół gospodarczych – "Handelsblatt".

"Z danych opublikowanych przez redakcję wynika, że w 2021 roku (nowszych danych brak) w niemieckim rolnictwie pracowało 135 tys. pracowników sezonowych. Blisko 70 tys. pochodziło z Rumunii, a 36 tys. z Polski. W ubiegłym roku istotnie zwiększyła się liczba Ukraińców" - czytamy.

Według dziennika "Sueddeutsche Zeitung" oszustwom przy wypłatach możnaby skutecznie zapobiec dzięki elektronicznej, odpornej na manipulację dokumentacji czasu pracy. Ważna pozostaje stała kontrola warunków pracy. Tym czasem w 2021 r. tylko 1,1 proc. gospodarstw zostało skontrolowanych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(178)
Dziwny89
9 miesięcy temu
Kto by tak cenił Życie Przez Palce teraz Rzeczywistości. To taki mój " Walc o Życiu"
Dziwny89
9 miesięcy temu
mają Boskie Tradycje , Ewangelicy, Żydzi, Rzymskokatolicki, Grekokatolicki, Luteranie Islam , Ludzie Żyją w zgodzie dzieląc się w pokoju i Tradycji i Kulturze. Ten Potrafi to ten to tak to robi według Tradycji i Kultury U Nas A Wschodzie jest Garstka Tatarów Tez mają swoje Tradycje to nie jest tak że Polska jest dziwna, Polska jest Domem, A Ojczyzna i Moja Ziemia To Matka Która mnie Karmi. Ta ziemia
Dziwny89
9 miesięcy temu
Zawsze wiem że tam mam drugi dom
Dziwny89
9 miesięcy temu
desery miodowane, mają lepszy miód niż w Polsce z czego te pszczoły zbierają. Karmelizują miód do ciast
Dziwny89
9 miesięcy temu
Serbia Albania ich dawne i sporne tereny tak gościnni ludzie, z którymi możesz siąść do stołu. Jedliśmy na podłodze trzeba było zdjąć buty. Jadałem z wieloma rodzinami Kunsztowne mięso jagnięcina i kurczak ostro przyprawiony dodatki w ziołach ziemniaków kasza lub ryż inne na sypko w ziołach
...
Następna strona