Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Wzrost cen prądu. To nieznacznie wpłynie na portfele Polaków

168
Podziel się:

10 proc. wzrost cen prądu przełoży się na wyższą inflację - oceniają eksperci mBanku. Siłą rzeczy pośrednio przełoży się to na kieszenie Polaków. Jednak nie będzie on aż tak duży.

Podwyżki wydają się nieuniknione.
Podwyżki wydają się nieuniknione. (iStock.com)

- Przedstawiciele rządu coraz bardziej otwarcie mówią o tym, że podwyżki cen prądu będą. Jeśli wzrost będzie rzędu 10 proc., to daje ok. 0,3 – 0,4 pp. do wzrostu inflacji, mierzonej jako wskaźnik indeksu cen - zaznaczył na łamach Polskiej Agencji Prasowej główny ekonomista mBanku Ernest Pytlarczyk.

Czas rekompensat się kończy i dlatego zbliżają się podwyżki cen prądu. Ktoś musi zapłacić za drogie prawa do emisji dwutlenku węgla i zieloną energię.

To oznacza, że w przyszłym roku czeka nas drożyna wywołana podwyżkę cen energii? Według eksperta to przełożenie nie będzie aż tak znaczące dla portfela Kowalskiego.

Zobacz także: Ceny piwa w górę. "W krótkim czasie koszty pracy poszły mocno w górę":

- Duże przełożenie z gospodarki na konsumentów w tym przypadku nie będzie miało miejsca, bo jak popatrzymy na ceny producentów PPI, to one spadają. Cenotwórczość przedsiębiorstw jest cały czas mała, więc zdolność przedsiębiorców do przenoszenia wzrostu cen na konsumentów jest mała – stwierdził cytowany przez PAP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(168)
Hetman Polny
4 lata temu
WĘGIEL 40% DÓŁ ROK DO ROKU... PRODUKCJA PRĄDU TAŃSZA I WZROST CEN?
Hetman Polny
4 lata temu
40 % SPADŁY CENY WĘGLA NA GIEŁDACH UNI SOVIECKIEJ. CZYLI CENY POWINNY BYĆ NIŻSZE A TU PODWYŻKI? Jak długo czerwoni będą na wolności?
Analityk
4 lata temu
Raczej znacznie bo oświetlenie, klima i lodówki w marketach ciągną go sporo
zgrywus
4 lata temu
A czemu Tusk nie wytargował w Unii niższych opłat za emisję dla Polski tylko podkopywał jej autorytet by nie miała prawa głosu, a wcześniej sprzedawał prawa do emisji na prawo i lewo i teraz opozycja może narzekać na rząd , narzekając na swoje działania
Janusz
4 lata temu
Dla mnie niech wszystko drożeje. Zanim ją schudnę to PiS,dzelce będą żarły tynk że ściany.
...
Następna strona