Notowania

Wzrost cen prądu. To nieznacznie wpłynie na portfele Polaków

10 proc. wzrost cen prądu przełoży się na wyższą inflację - oceniają eksperci mBanku. Siłą rzeczy pośrednio przełoży się to na kieszenie Polaków. Jednak nie będzie on aż tak duży.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Podwyżki wydają się nieuniknione.

- Przedstawiciele rządu coraz bardziej otwarcie mówią o tym, że podwyżki cen prądu będą. Jeśli wzrost będzie rzędu 10 proc., to daje ok. 0,3 – 0,4 pp. do wzrostu inflacji, mierzonej jako wskaźnik indeksu cen - zaznaczył na łamach Polskiej Agencji Prasowej główny ekonomista mBanku Ernest Pytlarczyk.

Czas rekompensat się kończy i dlatego zbliżają się podwyżki cen prądu. Ktoś musi zapłacić za drogie prawa do emisji dwutlenku węgla i zieloną energię.

Jacek Sasin deklaruje, że Polacy za prąd nie zapłacą więcej
Ceny prądu w górę, rząd szuka sposobu na obniżkę rachunków. Szczegóły? Nieznane

To oznacza, że w przyszłym roku czeka nas drożyna wywołana podwyżkę cen energii? Według eksperta to przełożenie nie będzie aż tak znaczące dla portfela Kowalskiego.

Ceny piwa w górę. "W krótkim czasie koszty pracy poszły mocno w górę":

Ceny rosną i szybko się to nie zmieni.
Inflacja wraca na wzrostową ścieżkę. Usługi drożeją najszybciej od kiedy GUS zbiera dane

- Duże przełożenie z gospodarki na konsumentów w tym przypadku nie będzie miało miejsca, bo jak popatrzymy na ceny producentów PPI, to one spadają. Cenotwórczość przedsiębiorstw jest cały czas mała, więc zdolność przedsiębiorców do przenoszenia wzrostu cen na konsumentów jest mała – stwierdził cytowany przez PAP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ceny prądu, energia, inflacja, ceny
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-12-2019

2+2doprawdy??? Ale chyba zapomnieliście o podwyżkach dla przedsiębiorców!!! A licząc podwyżki dla kowalskiego i dla firm w efekcie Polacy zapłacą za … Czytaj całość

15-12-2019

ArekOj Ci ludzie nie wiedzą jak głosować ? Przecież jakby PO rządziło to prąd o 40 procent już by był droższy . Swoimi działaniami sprywatyzowali by … Czytaj całość

15-12-2019

pamiętliwyCeny prądu nie rosną tylko wstają z kolan zgodnie z zapowiedzią rządzących

Rozwiń komentarze (168)