Wzrost o 231 proc. Dobra passa na rynku. Pomógł rząd i Chińczycy
W lipcu 2025 roku zostało zarejestrowanych 3814 nowych aut elektrycznych, czyli o 231,4 proc. więcej niż w lipcu 2024 roku - podał w środę Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Z kolei od stycznia do końca czerwca bieżącego roku zarejestrowano sumie 18 071 nowych aut elektrycznych, co oznacza wzrost o 80 proc.
"Przyczyn tego wzrostu należy upatrywać z jednej strony w ekspansji dotychczasowych i nowych graczy na rynku, w tym marek chińskich, a z drugiej — w działającym od początku lutego programie dopłat do zakupu samochodów elektrycznych" - skomentował PZPM.
Związek podkreślił, że rynek osobowych samochodów elektrycznych kontynuuje dobrą passę, zapoczątkowaną w lutym. W lipcu osiągnął najwyższy miesięczny wolumen sprzedaży i powtórzył udział w rynku z czerwca (7,6 proc.).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ego w biznesie: przekleństwo czy przewaga? Bogusław Leśnodorski w Biznes Klasie
Ze skumulowanych danych za pierwsze siedem miesięcy roku wynika, że w tym czasie zarejestrowanych zostało w sumie 18 071 osobowych samochodów elektrycznych, co oznacza wzrost o 80,5 proc. w porównaniu z siedmioma pierwszymi miesiącami 2024 roku.
Ile aut elektrycznych jeździ po polskich drogach
Z Licznika Elektromobilności uruchomionego przez PZPM i Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności wynika, że pod koniec pierwszego półrocza 2025 r. po polskich drogach jeździło 178 631 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. Z tego Flota w pełni elektrycznych, osobowych aut (BEV, ang. battery electric vehicles) liczyła 89 605 sztuk, a hybryd typu plug-in – 89 026 sztuk.
Liczba samochodów dostawczych i ciężarowych z napędem elektrycznym wynosiła natomiast 9 307 szt. Stale rośnie też liczba elektrycznych motorowerów i motocykli. Na koniec czerwca zarejestrowanych było ich 25 630. Więcej jest również osobowych i dostawczych aut hybrydowych - jeździ ich po polskich drogach 1 121 774. Pod koniec ubiegłego miesiąca park autobusów zeroemisyjnych w Polsce osiągnął 1 583 sztuk, z czego pojazdy bateryjne stanowiły 1481 sztuk, a wodorowe – 100 sztuk.
Infrastruktura też się rozwija
Równolegle rozwija się też infrastruktura ładowania. Pod koniec czerwca 2025 r. w Polsce funkcjonowało 10 255 ogólnodostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Jedną trzecią z nich stanowiły szybkie punkty ładowania prądem stałym (DC), a resztę – wolne punkty prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW.