Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Wzrost wynagrodzeń nie nadąża za inflacją. GUS podał nowe dane

40
Podziel się:

Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek (9 sierpnia) nowe dane na temat przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Wynika z nich, że średnia pensja w drugim kwartale 2022 r. wzrosła o 11,8 proc. rok do roku. Oznacza to, że podwyżki zjada galopująca inflacja, która - póki co - zatrzymała się, ale eksperci sądzą, że szczyt drożyzny jeszcze przed nami.

Wzrost wynagrodzeń nie nadąża za inflacją. GUS podał nowe dane
Wzrost przeciętnego wynagrodzenia w Polsce jest niższy od poziomu inflacji (GETTY, Artur Widak)

Z nowych danych GUS za okres kwiecień-czerwiec wynika, że w tym okresie przeciętne wynagrodzenie wyniosło 6152,25 zł brutto. To wzrost rok do roku o 11,8 proc. Obecnie inflacja zatrzymała się na poziomie 15,5 proc.

Rosnące ceny zjadają podwyżki, ale nie jest to jedyny niepokojący sygnał z rynku pracy. GUS podał bowiem, że średnia pensja w drugim kwartale była niższa od przeciętnego wynagrodzenia w pierwszych trzech miesiącach roku. Spadła o 78,97 zł brutto, czyli o 1,3 proc.

Zamiast podwyżek będą zwolnienia

Sytuacja na rynku pracy, zdaniem ekspertów, w najbliższym czasie się pogorszy. "Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z tego, że nadchodzi spowolnienie gospodarcze. Dlatego nie chcą podnosić pensji pracownikom" - przyznał Piotr Kuczyński, analityk rynków finansowych, DI Xelion.

O kolejne podwyżki może być bardzo trudno. Ale nie jest to teraz jedyne zmartwienie pracujących w Polsce. Eksperci spodziewają się zwolnień, choć podkreślają, że masowego wręczania wypowiedzeń nie przewidują.

W 2023 r. dwukrotnie wzrośnie pensja minimalna

W związku z poziomem inflacji przekraczającym 11 proc. pensja minimalna zostanie w przyszłym roku dwukrotnie podniesiona. Pierwsza ma wejść w życie w styczniu i zgodnie z nią Polacy mają zarabiać przynajmniej 3383 złote brutto. Druga natomiast będzie obowiązywać od lipca i podwyższy minimalne pensje do 3,45 tys. złotych brutto.

Obecnie wynagrodzenie minimalne wynosi 3010 złotych brutto i według szacunków tyle zarabia ok. 2,2 mln Polaków. W przyszłym roku grupa ta ma być jeszcze większa - według rządowych szacunków znajdzie się w niej nawet 2,74 mln Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(40)
gggg
2 miesiące temu
Ciekawe kto dostał te średnie 11,8%, bo ja zauważam tylko podwyżki w sklepach i to o więcej niż 11,8%
!!!!!!!!!!!!
2 miesiące temu
Polak zawsze był i będzie biedakiem Europy !!!!!!!!!!!!!
Adam N 1973
2 miesiące temu
Dzięki Polskiemu Ładowi ludziom zostanie więcej pieniędzy w portfelach. I tak zresztą POMIMO inflacji ludzie zarabiają połowę więcej niż za Tuska. I mogą połowę więcej kupić
kkkk
2 miesiące temu
Dlaczego money nie wspomni nic o obniżeniu PItu do 12 %, ktoś kto ma 5 tys brutto zystkuje 175 zł miesięcznie a 7500 350 zł
robolbezrobot...
2 miesiące temu
Pracodawcy po prostu dbają o was - mniej żreć więcej pieszo chodzić jak wy wyglądacie ich ideał to ukry (wychudzeni , zdesperowani nie znający prawa pracy )
...
Następna strona