Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Zakaz handlu. PIP chce zaostrzenia przepisów. Wzbudza to sprzeciw branży handlowej

84
Podziel się

Państwowa Inspekcja Pracy chce zakazać funkcjonowania w niedziele placówkom, które sprzedają alkohol. W praktyce oznacza to, że swoje podwoje musiałyby zamykać sklepy na stacjach benzynowych. - To jest propozycja oderwana od realiów handlowych - grzmi Maciej Ptaszyński z Polskiej Izby Handlu

Propozycje PIP dot. zakazu handlu mogą doprowadzić do zamknięcia sklepów na stacjach benzynowych.
Propozycje PIP dot. zakazu handlu mogą doprowadzić do zamknięcia sklepów na stacjach benzynowych. (Materiały prasowe)
bEhbwTmJ

Istnieją 32 wyłączenia od ustawy ograniczającej handel w niedziele, która weszła w życie 10 stycznia 2018 roku. Zdaniem Inspekcji jest ich zbyt dużo, dlatego też chce wykreślić z wyjątków te sklepy, które mają status placówki pocztowej (jak np. Żabki), czy też sprzedają alkohol, papierosy i artykuły spożywcze - podaje portal Prawo.pl.

Portal wskazuje, że ten drugi postulat mógłby ugodzić w sklepy przy stacjach benzynowych. Z prostej przyczyny: ponieważ sprzedają alkohol i papierosy. W części z nich prowadzona jest również sprzedaż artykułów spożywczych.

Oprócz powyższych propozycji, PIP postuluje, aby ustawodawca dokładnie określił krąg osób, które, w ramach nieodpłatnej pomocy mogą pomagać pracować w niedziele handlowe przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek.

bEhbwTmL
Zobacz także: Obejrzyj: Innowacyjne rozwiązania w sektorze produkcji lotniczej w Województwie Podkarpackim

- Jeżeli będzie inicjatywa ustawodawcza w zakresie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, to Państwowa Inspekcja Pracy będzie dzieliła się swoimi doświadczeniami zdobytymi w trakcie przeprowadzonych kontroli dotyczących przestrzegania zakazu handlu w niedzielę - mówi Tomasz Zalewski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Głównego Inspektoratu Pracy, w rozmowie z portalem Prawo.pl.

Zalewki dodał, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zna ocenę PIP dot. zaostrzenia zakazu handlu, ponieważ jest ona zawarta w sprawozdaniu, które trafia do ministerstwa, a także do posłów oraz do Rady Ochrony Pracy.

bEhbwTmR

Nowe rozwiązania zaproponowane przez PIP nie podobają się branży handlowej.

- To jest propozycja oderwana od realiów handlowych - stwierdza Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu, w rozmowie z portalem. - To najtwardsza forma zakazu, którą ktokolwiek i kiedykolwiek postulował. Co ważniejsze, niezgodna z jedną z intencji ustawodawcy - dodaje.

Ptaszyński wskazał, że papierosy sprzedaje się w ponad 100 tys. punktach handlowych na terenie całej Polski. Handel wyrobami tytoniowymi zapewnia przedsiębiorcom rentowność ich sklepów. Dyrektor generalny PIH nie zgadza się również z pomysłem ograniczenia działalności sklepów-placówek pocztowych.

bEhbwTmS

Rozwój e-commerce wiąże się z koniecznością wskazania miejsca, w którym zamówione towary w wygodny sposób mogłyby być odebrane - tłumaczy Ptaszyński.

Dyrektor generalny PIH nie wyraził jednoznacznego sprzeciwu wobec propozycji PIH dot. uszczegółowienia osób, które mogą pomagać przedsiębiorcom prowadzić sklep w niedziele. W ocenie Ptaszyńskiego jest to kwestia, nad którą „warto się na tym etapie zastanowić”.

bEhbwTmT

Portal Prawo.pl podał, że w całym 2019 roku inspekcja pracy przeprowadziła łącznie 5944 kontrole dot. przestrzegania przepisów o zakazie handlu w niedziele. Rok wcześniej było ich 11416.

W ubiegłym roku inspektorzy mieli wątpliwości w przypadku 390 kontroli i zastosowali przy nich odpowiednie środki prawne. Ponadto nałożono na przedsiębiorców grzywny (mandaty karne) w łącznej wysokości 207 tys. 300 złotych.

W 2020 roku niedziela niehandlowa funkcjonuje już w najostrzejszej formule. Tylko w siedem niedziel będziemy mogli zrobić zakupy. Najbliższa niedziela handlowa przypada na 26 stycznia 2020 roku.

bEhbwTmU

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhbwTnm
KOMENTARZE
(84)
Damian
rok temu
Zakaz sprzedaży alkoholu w niedziele? Czy w tym całym PIPIE ktoś w ogóle przytomny pracuje? Przecież to nawet nie strzał w  stopę, tylko zawieszenie sobie pętli na szyi. Jak się naród o tym dowie, to przecież kamień na kamieniu nie zostanie z tej instytucji. Zobaczą co to jest gniew ludu!
Olgaclark
rok temu
Dzięki tym wyłączeniom sklepy, także małe sklepy jakoś funkcjonują, takze ograniczenie wyjątków byłoby sprzeczne z intencją ustawy która miała wspierać małe sklepy. Nie, żadnych zaostrzeń ustawy, dośc tego cyrku.
Oskar
rok temu
"Państwowa Inspekcja Pracy będzie dzieliła się swoimi doświadczeniami zdobytymi w trakcie przeprowadzonych kontroli dotyczących przestrzegania zakazu handlu w niedzielę" - no z pewnością wiele można skorzystać na tych cennych doświadczeniach, zwłaszcza  ws. marnowania publicznego grosza przez setki wystawionych bez sensu pozwów sądowych przeciwko Żabkom, które sądy co do jednego oddaliły. Ja dziękuję za rady PIPu.
bEhbwTnn
PIOTR
rok temu
DLACZEGO ZAKAZ NIE OBJĄŁ ŻABEK, ZNOWU KOLEJNA PATOLOGIA, TAK TRUDNO TEN ZAKAZ ROZSZERZYĆ O PKT. POCZTOWE, CHYBA,ŻE UDZIAŁY W TEJ SIECI MA PROMINENTNY DZIAŁACZ
Polak
rok temu
Skoro ta pisowska kloaka chce zamknięcia to zamknąć najpierw w niedzielę kościoły z prdofilami szpitale huty elektrownie itp
...
Następna strona