Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zakupy
08.01.2020 11:15

Zakaz handlu w niedziele? Żaden problem - tak odpowiada zdecydowana większość Polaków

Polacy przyzwyczaili się do zakazu handlu w niedziele - wynika z raportu Santander Consumer Banku dla money.pl. Jeśli ktoś narzeka, to głównie zamożni i wykształceni mieszańcy wielkich miast. Badanie sugeruje też, że problem zakazu może się niebawem sam rozwiązać. Przez ekspansję sklepów autonomicznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Zakaz handlu przeszkadza przede wszystkim zamożnym mieszkańcom dużych miast, wynika z badania IBRIS. dla SCB (Fot: Mateusz Madejski)

Niemal 70 proc. Polaków uważa, że zakaz handlu w niedziele w ogóle im nie przeszkadza, wynika z raportu Santander Consumer Banku, który został udostępniony money.pl. Wprowadzony w 2018 r. przepis przeszkadza tylko 25 proc. osób.

Niemal połowa Polaków nie chciałaby powrotu do handlowych niedziel, a tylko 38 proc. widzi taką potrzebę.

"Przyzwyczaiłem się, zakupy robię po prostu w inne dni" - deklaruje 63 proc. osób. Dla 25 proc. zakaz natomiast nie ma znaczenia, bo robią zakupy głównie online. 34 proc. Polaków z kolei wybiera te sklepy, które mimo ograniczenia są otwarte. To na przykład część Żabek - niektóre sklepy tej sieci funkcjonują bowiem jako punkty pocztowe, a tych zakaz nie dotyczy. W niedziele mogą być czynne też sklepy, w których za ladą stanie właściciel.

Obejrzyj: Pomysł nie tylko na biznes, ale też na życie

Jednak raport Santander Consumer Banku pokazuje, że Polska jest podzielona w ocenie niedzielnego zakazu. O ile wieś zwykle przepis popiera, to miasta już są bardziej sceptyczne. A najbardziej krytyczne wobec zakazu są największe metropolie, w których mieszka ponad 500 tys. osób.

(WP.PL)
(Fot: Money)

I tak tylko 30 proc. mieszkańców wsi chce, by handlowe niedziele przywrócić. W metropoliach jest za tym ponad 61 proc. badanych.

Najbogatsi chcą kupować w niedziele

Wśród tych 25 proc., którym zakaz przeszkadza, są przede wszystkim dość zamożni Polacy. 67 proc. tych, którzy mogą liczyć na pensję wyższą niż 5 tys. zł, wolałoby przywrócenia handlu w ostatni dzień tygodnia. Za tym samym opowiada się 61 proc. zarabiających w przedziale 4-5 tys. zł.

Po drugiej stronie barykady są natomiast ci, którzy zarabiają najmniej. Powrotu do handlowych niedziel chce tylko 24 proc. osób, których dochód nie przekracza 1000 zł i 22 proc. tych, którzy zarabiają do 1500 zł.

Idea powrotu do handlowych niedziel wygrywa też wśród osób z najwyższym wykształceniem. 55 proc. takich osób chce zniesienia zakazu.

Rozwiązanie to autonomiczne sklepy?

Część Polaków, którym zamknięte sklepy przeszkadzają, stara się częściej kupować w internecie. Jednak być może inne rozwiązania wyjdą naprzeciw tym, którzy nie mogą robić zakupów w tygodniu - i zostają im niedziele. Takim wyjściem mogą być chociażby autonomiczne sklepy, w których nie muszą pracować kasjerzy.

(Money.pl)
(Fot: WP)

- 53,8 proc. respondentów uważa, że sklepy autonomiczne to nasza przyszłość. Elastyczne podejście konsumentów przejawia się również w zapale, z jakim korzystają z płatności bezgotówkowych. Polacy cenią sobie rozwiązania łączące nowoczesność, korzyści i wygodę – mówi Dariusz Józefiak, dyrektor Departamentu Marketingu i Reklamy Santander Consumer Banku. Józefiak zauważa, że takie rozwiązanie podoba się zwłaszcza mieszkańcom dużych miast.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-01-2020

WwCi co chcą by niedziele były sklep otwarty sami powinni pracować w weekendy. Mają weekendy wolne a innych chcą zmuszać do pracy .dlaczego urzędy nie … Czytaj całość

08-01-2020

wilhelm tellWolne niedzielę zaniedługo będą normą i nikt nie będzie tego negował! W Niemczech od dawna jest to normą i nikt drze szat z tego powodu! Chcemy gonić … Czytaj całość

08-01-2020

BkSklepy powinny byc czynne w każdą niedzielę. Ludzie w tyg pracują i nie maja czasu na zakupy

Rozwiń komentarze (507)