Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC,Krystian Rosiński
|

Zakaz handlu w niedziele. Sejm zgodził się na uszczelnienie

110
Podziel się:

Niedzielny zakaz handlu będzie uszczelniony. Sejm opowiedział się za niższym limitem usług pocztowych. Zmiana obniża z 50 do 40 proc. próg działalności pocztowej w sklepach, które będą mogły działać w niedziele. - Czy to pomyłka? Poseł PiS Janusz Śniadek przekonuje, że nie

Zakaz handlu w niedziele. Sejm zgodził się na uszczelnienie
Zmiany w zakazie handlu. Rząd chce jego uszczelnienia (money.pl, Rafał Parczewski)

Zakaz handlu w niedzielę znów znalazł się na warsztacie posłów. Sejm zdecydował o zmianach, które mają uszczelnić przepisy. Posłowie poparli w czwartek senacką poprawkę do noweli ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, która obniża z 50 do 40 proc. próg działalności pocztowej w sklepach, które będą mogły działać w niedziele.

Posłowie PiS pomylili się w głosowaniu?

Czy zatem posłowie Prawa i Sprawiedliwości się pomylili przy głosowaniu? Janusz Śniadek, który odpowiada za nowelizację, zapewnia, że o pomyłce nie ma mowy. - Nie jesteśmy ślepi i głusi na postulaty i argumenty środowiska - przekazał reporterowi money.pl w krótkim oświadczeniu.

W ubiegłym tygodniu Senatorowie wnieśli poprawki do zakazu handlu, którymi we wtorek zajęła się Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. Poparła 3 z 7 rozwiązań, jakie do noweli o handlu w niedzielę zaproponował Senat. Chodzi m.in o obniżenie z 50 do 40 proc. progu z działalności pocztowej w pozostałych przychodach ze sprzedaży danego sklepu.

Nie zgodziła się jednak na propozycję Senatu dotyczącą rozszerzenia katalogu osób uprawnionych, z których pomocy w niehandlowe niedziele mógłby korzystać przedsiębiorca. Nowelizacja wskazuje małżonka, dzieci, rodziców, macochę, ojczyma, oraz rodzeństwo, wnuki i dziadków.

Nie będzie również rozszerzenia na uczniów i studentów do 26. roku życia, czy emerytów i rencistów możliwości pracy w niedzielę.

Zobacz także: Zakaz handlu z niedzielę omijany. „Paranoja. Będą protesty”

Zmiany, które proponował rząd przewidują uszczelnienie zakazu handlu w niedziele, w taki, sposób, aby nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Zgodnie z ustawą funkcjonować w niedziele będą mogły tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym

Przypomnimy, że ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Katalog wyłączeń liczy 32 pozycje.

Jakie? Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, a ponadto nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(110)
_Maix
3 lata temu
Dać każdemu za pracę w niedziele dzień wolnego w tygodniu + dniówkę. Teraz to jest rzeczywiście nie fair niedziela za jakiś dzień w tygodniu to gówniana wymiana.
Hipermarket
3 lata temu
Niech mi ktoś odpowie, jak to się ma do dużych sklepów budowlanych, które mają się otworzyć bądź się już otworzyły w niedziele handlowe i nie handlowe, ludzie gdzie tutaj jest placówka pocztowa !!!
gość
3 lata temu
a co z zakazem oddychania dla pisiorów powinien już natychmiast wejść w życie
:):):)
3 lata temu
no to wsadzą do więźnia wszystkie biedronki
Podatnik
3 lata temu
w placówkach niby pocztowych wprowadzić zakaz handlu alkoholem. Tyle w temacie.
...
Następna strona