Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Zakaz handlu w niedzielę. Senat chce większej swobody

116
Podziel się:

Rząd zamierza uszczelnić zakaz handlu, Senat idzie w kierunku jego liberalizacji. Przegłosował poprawki, które mają pozwolić na pracę w niedzielę większej liczbie przedsiębiorców.

Zakaz handlu w niedzielę. Senat chce większej swobody
Senatorowie rozpatrzyli zmiany w zakazie handlu. (money.pl, Rafał Parczewski)

Senatorowie rozpatrzyli zmiany w zakazie handlu. Za nowelizacją z poprawkami opowiedziało się 98 senatorów, a 2 senatorów było przeciw.

Rządowa inicjatywa zakładała uszczelnienie przepisów w taki sposób, aby obchodzenie zakazu poprzez wprowadzanie do sklepu usług pocztowych stało się niemożliwe.

Zobacz także: Koniec obchodzenia zakazu handlu w niedzielę. "Myślę, że prezydent to podpisze"

W założeniu więc otwarte w niedziele będą mogłyby być tylko te placówki, które dowiodą, że rzeczywiście zajmują się głównie usługami pocztowymi. Ta działalność miałaby stanowić ponad 50 proc., a nie jak w przypadku sklepów głównie handlem detalicznym.

Duża część senatorów domagała się całkowitego odrzucenia nowelizacji, ale w razie niemożliwości przygotowała szereg poprawek łagodzących skutki niedzielnego zakazu handlu.

Rozszerzyć ma ona katalog osób uprawnionych, z których nieodpłatnej pomocy w niehandlowe niedziele będzie mógł korzystać przedsiębiorca, o "osoby we wspólnym pożyciu".

Senatorowie chcą też umożliwić przedsiębiorcom na zatrudnianie w sklepach, które mogą pracować w niedziele, uczniów i studentów do 26. roku życia oraz emerytów i rencistów.

Zakaz handlu w niedziele rząd wprowadził 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(116)
Ania
3 lata temu
A ja mówię ciągle swojemu szefowi iż nie chce pracować w niedziele. On w niedziele z rodzina spędza czas ze znajomymi przy grilu a ja musze mu ta kiełbase na grila sprzedawać. Jak chce kasę robić w niedziele to niech staje za kasą i sprzedaje. Ja tak jak on chce spotkać się ze znajomymi w niedziele np. przy grilu pospacerować po bulwarze wislanym wybrac sie na grzyby do lasu..
stoik
3 lata temu
w większości krajów sklepy są zamknięte , ale właściciel może stanąć za ladą jak chce pracować
zaba
3 lata temu
Dlaczego zakazują pracy Polakom w niedziele niech związkowcy zamienią sie z nami pensjami w ten czas będziemy dyskutowali na temat zakazu..Mają jakieś parcie na szkło...
Zuza
3 lata temu
A ja nie chcę pracować w niedziele. A mój szef mnie do tego zmusza. Chce jak inny Europejczyk cieczyć sie wolna niedzielą. Jak chce zbijać hajs w niedzielę to niech staje za kasa i obsługuje klientów....
Łukasz
3 lata temu
Taki zakaz jest niezgodny z konstytucją. Zgodnie z nią nie można zakazywać ludziom pracy jeśli tego chcą! Polacy są wolnymi ludźmi. Zatem jeśli chcą pracować mogą to robić kiedy tylko chcą!
...
Następna strona