Notowania

Zakaz handlu. Większość Polaków nic na nim nie zaoszczędziła, a część wydaje jeszcze więcej

78 proc. Polaków nie odczuło żadnego wpływu zakazu handlu w niedziele na swoje finanse. Jedynie co szósty przyznaje, że zaoszczędził. Ale są też tacy, którzy zaczęli w niedziele chodzić po knajpach, kinach i kupować przez internet. I wydają jeszcze więcej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Brak oszczędności, a czasami zwiększone wydatki. Taki jest efekt zakazu handlu (Fot: Michal Wozniak)

Na zakazie handlu najwięcej zaoszczędzili 18-24 latkowie, co pokazuje, kto najchętniej korzystał z otwartych w niedziele galerii handlowych. Za to już prawie co dziesiąta osoba w wieku 18-44 lata ledwie po niecałym roku działania zakazu zaczyna wydawać więcej niż dawniej - wynika z badania "Wpływ niedziel wolnych od handlu na budżet domowy" przeprowadzonego przez firmę Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Zobacz też: Zakaz handlu mógł wykończyć nawet 12 tys. małych sklepów

Zakaz handlu w niedziele spowodował, że spora część Polaków wyjścia do galerii handlowej zastępuje zakupami w sieci, spotkaniami towarzyskimi, a także wyjściami do restauracji, kina, teatru i na koncerty. A to zmusza do głębszego sięgnięcia do kieszeni.

Na handlowe niedziele w najmniejszym stopniu nastawione było najstarsze pokolenie. Dziewięciu na dziesięciu seniorów nie zmniejszyło ani nie zwiększyło swoich wydatków po zamknięciu sklepów - wynika z badania.

Zyskuje handel online

Przez zakaz handlu w niedziele jeszcze bardziej na popularności zyskały zakupy przez internet. One też wpłynęły na nasze wyższe wydatki.

Osoby, które wydają więcej z uwagi na wprowadzenie wolnych od handlu niedziel, najczęściej jako przyczynę podają właśnie zwiększenie zakupów przez internet - 47 proc. badanych. Co ciekawe, do sklepów online coraz chętniej zaglądają seniorzy.

Zakupy przez internet okazały się główną przyczyną wyższych wydatków zarówno osób po 65. roku życia, jak i najmłodszego pokolenia.

- Dostosowanie do nowych okoliczności postępuje szybko. Na zamknięciu sklepów korzysta przede wszystkim e-commerce, choć wciąż jeszcze do sklepów w sieci nie zostały przekierowane wszystkie wydatki, które trafiały do sklepów stacjonarnych - mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

- Nie ma jednak wątpliwości, że jest to tylko kwestia czasu i e-handel o tym wie. Świadczy o tym, m.in. dynamiczny wzrost liczby nowo uruchamianych e-sklepów - dodaje.

Według wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska polski rynek sprzedaży internetowej urósł w ciągu ubiegłego roku o 1,8 tys. nowych podmiotów i jest ich już prawie 31 tys. W całym 2018 r. zarejestrowanych zostało 6 863 sklepów, a wykreślono 5 062.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: handel w niedziele, zakaz handlu, handel, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-03-2019

qazwsxA Rysiu Petru twierdzi, że zakaz handlu w niedzielę to samo zło, które spowolni rozwój naszej gospodarki. Boże chroń ten kraj przed takimi … Czytaj całość

02-03-2019

BBalcerowiczNo i logiczne. Te zakupy które Polacy robili w niedziele robia teraz w tygodniu. Można. Można. A kobiety niezbyt wyksztalcone co musiały pracowac w … Czytaj całość

02-03-2019

QQPolacy lubią zakazy i nakazy. Wolności nie lubimy bo trzeba samemu myśleć. A tak sekretarz za nas decyduje i jest git.

Rozwiń komentarze (10)