Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Zakaz lotów. Lista wydłuży się od 1 września. Francja i Chorwacja w "grupie ryzyka"

136
Podziel się:

Po 1 września zakaz lotów najprawdopodobniej obejmie cztery kolejne kraje: Hiszpanię, Maltę, Rumunię i Albanię. Jest to uzależnione od liczby zakażeń koronawirusem w tych krajach. W "grupie ryzyka" są także i kolejne kraje, w tym popularna na wakacyjne wyjazdy Chorwacja oraz Francja.

Zakaz lotów. Lista wydłuży się od 1 września. Francja i Chorwacja w "grupie ryzyka"
Zakaz lotów może obowiązywać maksymalnie dwa tygodnie, dlatego rząd odnawia listę krajów, których dotyczy (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)
bEsnTSaJ

- Zakaz lotów można wprowadzać maksymalnie na dwa tygodnie - wyjaśnia wiceminister infrastruktury Marcin Horała. - Dlatego przynajmniej raz na te dwa tygodnie Rada Ministrów musi od nowa przeprocedować całe rozporządzenie, a to oznacza przygotowanie projektu, opublikowanie go, skonsultowanie i w końcu przyjęcie - wyjaśnia.

Jak wskazuje, rząd tworząc listę krajów, z których nie można przylecieć do Polski, ani z Polski do nich polecieć, kieruje się najnowszymi dostępnymi danymi wskazującymi na liczbę zakażeń koronawirusem. Przyjętą granicą jest 60 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców danego państwa. Kraje, w których wskaźnik jest powyżej granicy, lądują na liście.

Zobacz także: mBank webinar: Jak w 48 h zacząć sprzedawać przez internet?
bEsnTSaL

Od środy zakaz dotyczy 43 krajów. Ale ta lista będzie obowiązywać zaledwie przez kilka dni, do pierwszego września. Po tej dacie ma się wydłużyć. Jak wynika z ostrożnych zapowiedzi Marcina Horały, znajdą się na niej - tak jak podawały już media - Hiszpania, Malta, Rumunia i Albania. W tych krajach liczba zakażeń przekracza przyjęty przez rząd pułap. Horała zdradził przy tym, że kolejne państwa, takie jak Chorwacja, Belgia, czy Francja, są blisko tej granicy.

- Gdyby mnie państwo zapytali, jakie kraje ostatecznie będą na liście po 1 września, to powiem wprost, że nie wiem, bo żeby to ustalić, potrzebne będą jak najnowsze dane o zakażeniach - wyjaśnia. - Jednak pytanie, czy w krajach, które dziś znacznie przekraczają tę granicę 60 zakażeń na 100 tys. mieszkańców, coś się przez te klika dni zasadniczo pod tym względem zmieni? Raczej wątpliwe - dodaje.

bEsnTSaR

Wiceminister zastrzega, że rząd wprowadzenie zakazu lotów traktuje raczej jak ostateczność. - Zależy nam raczej na tym, by nie zamykać tych kierunków, niż je zamykać - zastrzega.

Zakaz lotów ma pomóc w ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Horała na uwagę, że sam zakaz jest dziurawy, bo przecież można z Polski polecieć do Niemiec i stamtąd dalej, do krajów objętych zakazem, przyznał, że rzeczywiście tak jest. - Można też wsiąść w samochód i pojechać do Hiszpanii. My jednak zakładamy, że takich osób będzie znacznie mniej niż gdyby można było skorzystać z bezpośredniego połączenia - mówi.

Obecnie zakaz obejmuje m.in. Stany Zjednoczone, Chiny, Rosję, Brazylię, Czarnogórę, Bośnię i Hercegowinę, Izrael, Serbię, Malediwy. czy Luksemburg.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEsnTSbm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(136)
Ewe
11 miesięcy temu
To lepiej wracać z Francji 20 godz samochodem autokarem niż niecałe 2 godz samolotem. GDZIE sens gdzie logika.
Kamil
11 miesięcy temu
Polska od wielu lat ma duży wskaźnik umieralności JAKIE rządy takie życie
Baśka
11 miesięcy temu
Lista z zakazem lotow wydłuży sie po powrocie ,,szumowiny"
bEsnTSbn
Polak
11 miesięcy temu
Ukraina jest na liście??????
Leo
11 miesięcy temu
Chodzi o rozłożenie gospodarki i zadłużenie państw, aby wykupywać za bezcen firmy, a państwom pożyczki "na super" warunkach
...
Następna strona