Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KB
|

Zakaz odwiedzin w szpitalach to bezprawie. Będą nowe zasady

87
Podziel się:

Szpitale, w których obowiązuje całkowity zakaz odwiedzin pacjentów, łamią prawo. Również te, w których odwiedzać chorych mogą tylko zaszczepieni. Dyrektorzy placówek mają problem.

Zakaz odwiedzin w szpitalach to bezprawie. Będą nowe zasady
Odwiedziny w szpitalu w czasach koronawirusa (Getty Images)
bEKBseBh

Jak podaje portal prawo.pl, całkowity zakaz odwiedzin obowiązuje m.in. w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli, w warszawskich placówkach: Szpitalu Praskim, Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym czy w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej.

Dyrektorzy placówek tłumaczą się, że co prawda spadła dobowa liczba zakażeń, ale pandemia się nie zakończyła.

- Jest jeszcze stanowczo zbyt wcześnie na odwołanie zakazu odwiedzin, to byłoby zbyt niebezpieczne, a my nie możemy ryzykować zdrowia i życia pacjentów przebywających w naszym szpitalu. Dlatego też decyzja o zakazie odwiedzin obowiązuje do odwołania – mówi portalowi prawo.pl, Andrzej Komsa, pełniący obowiązki dyrektora SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

bEKBseBj
Zobacz także: Konsekwencje dla niezaszczepionych pracowników? „Pracodawca jest całkowicie bezradny”

Całkowity zakaz odwiedzin jest jednak bezprawny. Zgodnie z ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta osoba przebywająca na leczeniu w szpitalu ma prawo do kontaktu osobistego, telefonicznego lub korespondencyjnego z innymi osobami.

Może ono zostać ograniczone w wyjątkowych przypadkach, tj. wystąpienia zagrożenia epidemicznego, ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów, czy też możliwości organizacyjne podmiotu.

bEKBseBp

Według Departamentu Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia szpital może ograniczyć wizyty u chorych tylko w wyjątkowych, pojedynczych sytuacjach. To zaś oznacza, że placówki nie przestrzegają obowiązującego prawa.

W efekcie kancelaria Lega Artis rozpoczęła akcję pod hasłem: "Nie pozwólmy na bezprawne pozbawianie nas prawa odwiedzin bliskich w szpitalach!". Jej inicjator ostrzega, że dyrektorom, którzy bezprawnie ograniczają odwiedziny, grozi odpowiedzialność karna.

Kinga Łuczyńska z Biura Rzecznika Praw Pacjenta przyznaje, że wciąż pojawiają się skargi na brak kontaktu z osobą leżącą w szpitalu czy personelem medycznym. Jest ich mniej, ale jednak są, bo szpitale nie wypracowały zasad odwiedzin.

bEKBseBq

Także do Bartłomieja Achlera zgłaszają się osoby, których bliscy zmarli podczas pandemii w szpitalu, którym całkowicie odebrano prawo do kontaktu -otrzymały tylko informację o śmierci.

Jakub Niezborała z kancelarii Lega Artis podkreśla, że wciąż w wielu placówkach obowiązują zakazy.

Tymczasem, dyrektorzy mogą jedynie ograniczyć wizyty, np. ustalić godziny odwiedzin, limity gości na jednej sali, wprowadzić środki bezpieczeństwa, ale nie mogą ich zakazać.

- Rozumiem, że rodzina nie będzie odwiedzać chorego codziennie, przesiadywać przy jego łóżku kilka godzin, ale nie można jej zakazać odwiedzin – podkreśla w rozmowie z portalem Niezborała.

bEKBseBr

Część szpitali pozwala już odwiedzać chorych, ale tylko przez osoby zaszczepione, z negatywnym testem lub ozdrowieńców. Taką zasady wprowadziły między innymi Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie, Szpital Kliniczny nr 1 w Szczecinie.

Resort zdrowia wskazuje jednak, że zarówno przepisy, jak i wydane dotychczas rekomendacje, nie zawierają zakazu odwiedzin pacjentów przez osoby niezaszczepione przeciwko COVID-19.

Ministerstwo Zdrowia z Głównym Inspektorem Sanitarnym po półtora roku od zamknięcia szpitali dla rodzin wzięli się za wypracowanie wspólnych rekomendacji dla szpitali.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKBseBK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(87)
Bea
2 tyg. temu
A jak mam wyegzekwować odwiedziny w Międzyleskim Szpitalu w Warszawie, gdzie badał nie wpuszczają nikogo?? Bić się z lekarzami?
XOXO
2 miesiące temu
Zakaz odwiedzin to bandytyzm. Szpitale ustalają go sobie sami tylko po to ,żeby rodziny pacjentów nie dostrzegali nieprawidłowości w opiece .Najlepiej zamknąć drzwi i hulaj dusza przecież rodziny nic nie widzą i w razie czego do sądu nie pójdą.
Krzysztof
2 miesiące temu
No i co z tego że zakaz to bezprawie to dla pazernych podłych ludzi okazja do wymuszenia podziękowań za łaskawą zgodę Tam gdzie zakaz alew szczególnym przypadku ....... To okazja do lewej kasy i władza tego nie rozumie ???
bEKBseBL
Bolek
2 miesiące temu
Zgoda na odwiedziny to biznes !!!!! Skończyć z dodatkiem i cowid przestanie być opłacalny!!!!
wkurzony
2 miesiące temu
Przyjęcie na oddział to kpina. Po 6 godzinach na izbie test i odesłanie do domu w oczekiwaniu na wynik (brak szczepienia). Wynik po prawie 23 godzinach. Wymaz pobrany przez człowieka bez maseczki i rękawiczek. Pobiera tak cały dzień od wielu pacjentów. Ciekawe kto to w takim przypadku przenosi...
...
Następna strona