Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Zakaz wstępu do lasów. RPO: zbędny i zbyt daleko idący

36
Podziel się:

Rzecznik Praw Obywatelskich twierdzi, że zakaz wstępu do lasów nie ma podstawy prawnej. Swoje wątpliwości opisał w piśmie do ministra środowiska. Apeluje o uchylenie tej decyzji.

RPO domaga się zniesienia zakazu wstępu do lasów
RPO domaga się zniesienia zakazu wstępu do lasów (East News)

Maciej Taborowski, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich apeluje do ministra środowiska o uchylenie zakazu wstępu do lasu. Jak wskazuje RPO, obostrzenie nie ma żadnej podstawy prawnej, a w świetle innych przyjętych rozwiązań w związku z zapobieganiem i zwalczaniem epidemii, zakaz wstępu do lasu jest zbędny i zbyt daleko idący.

"Rzecznik Praw Obywatelskich zdaje sobie sprawę z zasięgu epidemii koronawirusa, prędkości jej rozwoju, jak i łatwości rozprzestrzeniania przy bliskich kontaktach między ludźmi. Dostrzega też, że wielu obywateli nie przestrzega podstawowych zasad ostrożności i mimo apeli władz, a nawet zakazów prawnych, spotyka się w grupach na świeżym powietrzu w celach towarzyskich" - czytamy w komunikacie RPO.

"Niesubordynacja części społeczeństwa nie może wpływać na zakazy dla osób przestrzegających prawa. Nierozsądne zachowania niektórych osób nie mogą jednak ograniczać wszystkich, tym bardziej gdy chodzi o korzystanie z podstawowych praw i wolności, takich jak wolność poruszania się, prawo do korzystania ze środowiska, jak i dbałości o własne zdrowie – także psychiczne" - dodano.

Zobacz także: Obejrzyj: Tarcza antykryzysowa. "Zwolnienie z ZUS to za mało"

"Dla przeważającej części społeczeństwa możliwość ruchu poza domem, w kontakcie z naturą, jest niezbędna dla zachowania dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego. Wpływa korzystnie na odporność i pozwala na odprężenie. Pomaga w przezwyciężeniu stresu i stanów depresyjnych. A rozległe tereny lasów i parków narodowych pozwalają na zachowanie bezpiecznego dystansu do drugiej osoby" - czytamy.

Jak wskazuje RPO, zgodnie z prawem jedyną podstawą wprowadzenia okresowego zakazu wstępu do lasu mogą być przypadki z art. 26 ust. 3 ustawy o lasach, czyli:

  • wystąpienie zniszczenia albo znacznego uszkodzenia drzewostanów lub degradacja runa leśnego;
  • wystąpienie dużego zagrożenia pożarowego;
  • wykonywanie zabiegów gospodarczych związanych z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskaniem drewna.

Ani przepisy ustawy o lasach, ani przepisy ustawy o ochronie przyrody nie przewidują możliwości zakazania wstępu do lasu i parku narodowego z powodu epidemii choroby ludzkiej.

Konstytucja pozwala na ograniczanie wolności obywatelskich tylko i wyłącznie na mocy ustawy. Decyzje o zakazie wstępu do lasów nie wynikają zaś z żadnej ustawy, a przewidują drastyczniejsze ograniczenie wolności poruszania niż rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów o COVID-19.

RPO opisał swoje wątpliwości w piśmie do ministra środowiska. Apeluje o: "uchylenie pozbawionych podstaw prawnych decyzji wprowadzających generalne zakazy wstępu na tereny leśne pozostające w zarządzie Lasów Państwowych oraz do parków narodowych".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(36)
WACEK
4 lata temu
NIE WCHODZ DO LASU BO SIĘ OD LISA LUB WIEWIÓRKI ZARAZISZ
Twój nick
4 lata temu
Władze mają w nosie zagrożenie pożarowe. Bardziej obawiają się tworzenia partyzantki i oglądania TV w ziemiankach przez niepłacących abonamentu
WK. NA MAX
4 lata temu
zamknięcie lasów to jest w moim przypadku gwóźdź do trumny ówczesnej władzy!!!!!! OSOBIŚCIE TEŻ ZAMKNĘ PEWIEN ROZDZIAŁ PRZY NAJBLIŻSZYCH WYBORACH!!!!!
Aaa
4 lata temu
Jestem za zakazem wstępu do lasów. Ryzyko pożaru, a poza tym ludzie całymi tabunami wlazili do lasu. Wiem bo mieszkam koło lasu. Kolejny us zakazu to to że dzikie zwierzęta mają spokój, bo jak nie było zakazu to spacery z psami, jazda quadami i motorami po lesie.
asoc
4 lata temu
To miła odmiana, że pan RPO wreszcie powiedział coś rozsądnego.
...
Następna strona