Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zakaz wstępu do lasów. RPO: zbędny i zbyt daleko idący

Rzecznik Praw Obywatelskich twierdzi, że zakaz wstępu do lasów nie ma podstawy prawnej. Swoje wątpliwości opisał w piśmie do ministra środowiska. Apeluje o uchylenie tej decyzji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
RPO domaga się zniesienia zakazu wstępu do lasów

Maciej Taborowski, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich apeluje do ministra środowiska o uchylenie zakazu wstępu do lasu. Jak wskazuje RPO, obostrzenie nie ma żadnej podstawy prawnej, a w świetle innych przyjętych rozwiązań w związku z zapobieganiem i zwalczaniem epidemii, zakaz wstępu do lasu jest zbędny i zbyt daleko idący.

"Rzecznik Praw Obywatelskich zdaje sobie sprawę z zasięgu epidemii koronawirusa, prędkości jej rozwoju, jak i łatwości rozprzestrzeniania przy bliskich kontaktach między ludźmi. Dostrzega też, że wielu obywateli nie przestrzega podstawowych zasad ostrożności i mimo apeli władz, a nawet zakazów prawnych, spotyka się w grupach na świeżym powietrzu w celach towarzyskich" - czytamy w komunikacie RPO.

"Niesubordynacja części społeczeństwa nie może wpływać na zakazy dla osób przestrzegających prawa. Nierozsądne zachowania niektórych osób nie mogą jednak ograniczać wszystkich, tym bardziej gdy chodzi o korzystanie z podstawowych praw i wolności, takich jak wolność poruszania się, prawo do korzystania ze środowiska, jak i dbałości o własne zdrowie – także psychiczne" - dodano.

Obejrzyj: Tarcza antykryzysowa. "Zwolnienie z ZUS to za mało"

"Dla przeważającej części społeczeństwa możliwość ruchu poza domem, w kontakcie z naturą, jest niezbędna dla zachowania dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego. Wpływa korzystnie na odporność i pozwala na odprężenie. Pomaga w przezwyciężeniu stresu i stanów depresyjnych. A rozległe tereny lasów i parków narodowych pozwalają na zachowanie bezpiecznego dystansu do drugiej osoby" - czytamy.

Jak wskazuje RPO, zgodnie z prawem jedyną podstawą wprowadzenia okresowego zakazu wstępu do lasu mogą być przypadki z art. 26 ust. 3 ustawy o lasach, czyli:

  • wystąpienie zniszczenia albo znacznego uszkodzenia drzewostanów lub degradacja runa leśnego;
  • wystąpienie dużego zagrożenia pożarowego;
  • wykonywanie zabiegów gospodarczych związanych z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskaniem drewna.

Ani przepisy ustawy o lasach, ani przepisy ustawy o ochronie przyrody nie przewidują możliwości zakazania wstępu do lasu i parku narodowego z powodu epidemii choroby ludzkiej.

Konstytucja pozwala na ograniczanie wolności obywatelskich tylko i wyłącznie na mocy ustawy. Decyzje o zakazie wstępu do lasów nie wynikają zaś z żadnej ustawy, a przewidują drastyczniejsze ograniczenie wolności poruszania niż rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów o COVID-19.

RPO opisał swoje wątpliwości w piśmie do ministra środowiska. Apeluje o: "uchylenie pozbawionych podstaw prawnych decyzji wprowadzających generalne zakazy wstępu na tereny leśne pozostające w zarządzie Lasów Państwowych oraz do parków narodowych".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-04-2020

PawełCzy ten Pan Bodnar postradał zmysły wie jakie jest zagrożenie pożarowe w lasach czy narawde wie co mówi chyba on nigdy nie spotkał się z pożarami … Czytaj całość

07-04-2020

przemtak ten zakaz wstępu do lasu to wielka pomyłka!!!kontakt z naturą może pomóc ludziom w sytuacjach stresowych i nie tylko to oczywiste, rząd niech … Czytaj całość

07-04-2020

JanekNareszcie ktoś mądry zabrał głos.

Rozwiń komentarze (36)