Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sejm zagłosował ws. tarczy antykryzysowej 1.1. Będą dalsze prace

Sejm oddalił wniosek o odrzucenie rządowego projektu nowelizacji tarczy antykryzysowej. Nowelizacja zakłada m.in. ulgę w składkach dla firm do 49 pracowników czy zasiłek dla rolników objętych kwarantanną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sejm.gov.pl)
Tarcza antykryzysowa. Projekt trafi do komisji

Posłowie w głosowaniu oddalili wniosek o odrzucenie rządowego projektu nowelizacji tarczy antykryzysowej. Projekt trafił teraz do sejmowej komisji finansów publicznych, a Sejm ponownie zbierze się w środę. Działająca od 1 kwietnia rządowa specustawa, nazywana tarczą antykryzysową, najpewniej już jutro doczeka się pierwszej nowelizacji.

Wśród proponowanych przez rząd zmian jest m.in. 50-procentowa ulga w składkach na ZUS dla firm do 49 pracowników, zasiłek dla rolników objętych kwarantanną czy fundusz wsparcia płynnościowego.

Ma to być wstępna aktualizacja tarczy antykryzysowej do wersji 1.1. Najbardziej oczekiwana przez firmy i pracowników wersja 2.0 pojawi się najpewniej po świętach.

Obejrzyj: Tarcza antykryzysowa 1.1. "To za mało"

Co nowego dla firm?

Co znalazło się w projekcie? Ze zwolnienia ze składek na ZUS będą mogli skorzystać przedsiębiorcy zatrudniający do 49 pracowników, a nie tylko do 9, jak było to dotychczas. - Wsłuchaliśmy się w głos tych firm - powiedziała minister Emilewicz podczas konferencji.

Jak to ma działać? Emilewicz wyjaśniła, że dla firm zatrudniających 10-49 pracowników ulga wyniesie 50 proc. składek na ubezpieczenia społeczne za każdego z nich. - Będzie ona udzielana na podstawie prostego oświadczenia, opracowanego przez ZUS - powiedziała. Dodała również, że chciałaby, aby te zasady obowiązywały jeszcze przed świętami.

Poprawki zakładają również utworzenie funduszu gwarancji płynnościowej w Banku Gospodarstwa Krajowego. Średnie i duże firmy będą mogły starać się tam o kredyty do wysokości 80 proc. Maksymalna wartość kredytu - 250 mln zł.

Co więcej? Rolnicy objęci kwarantanną otrzymają specjalny zasiłek w wysokości 50 proc. minimalnej krajowej, a Polacy otrzymają nielimitowany dostęp do internetu w zakresie korzystania ze stron rządowych, opieki medycznej czy nauki online.

Wszystkie pieniądze wypłacone w ramach wsparcia w walce z koronawirusem będą zabezpieczone przed egzekucją komorniczą.

- Te rozwiązania, póki co, są nie dość, że zbyt skromne, to jeszcze w oderwaniu od przedsiębiorców, pracodawców i strony społecznej. Bezkosztowe rozwiązania trzeba wdrażać od razu, do tych kosztowych trzeba usiąść, porozmawiać i jak najszybciej je wprowadzić. Rozwiązania z tarczy 1.1. nikogo nie zadowalają - powiedział w specjalnym programie WP "Koronawirus" Maciej Witucki, szef Konfederacji Lewiatan.

- Jedziemy na jednym wózku. Po pierwszej tarczy, niestety radykalnie wychylonej w stronę handlu detalicznego, mamy nadzieję, że tarcza 2.0, a najpóźniej tarcza 3.0 wypośrodkuje te rozwiązania i wszyscy będziemy równo naciągnięci. Mamy nadzieję, że ta solidarność branżowa, ale i rządu z produkcją i handlem się pojawi - stwierdził z kolei Rafał Sonik, m.in. właściciel galerii handlowych.

Już po świętach wielkanocnych rząd ma prezentować założenia tarczy antykryzysowej 2.0, czyli kolejnych rozszerzeń rządowej specustawy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-04-2020

TyniJest problem bo prywaciarze masowo zamykają.działalność a kto wyzywi bezrobotnych wojsko policje nauczycieli służbę zdrowia. Kiełbasa wyborcza … Czytaj całość

07-04-2020

ijubtotalni przegrywają-piękne...

07-04-2020

49???PiS gra w toto-lotka ??????

Rozwiń komentarze (83)