Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Zaostrza się globalna wojna o chipy. USA uderzają w Chiny

17
Podziel się:

Amerykańskie Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa (BIS) dodało 31 chińskich firm technologicznych do listy podmiotów objętych kontrolą eksportu - przekazał urząd w komunikacie prasowym. Celem restrykcji jest ograniczenie produkcji oraz kupna zaawansowanych chipów komputerowych dla wojska Chińskiej Republiki Ludowej.

Zaostrza się globalna wojna o chipy. USA uderzają w Chiny
Prezydent USA Joe Biden podczas wideokonferencji z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, zdjęcie ilustracyjne (EPA, PAP, SARAH SILBIGER / POOL)

Wojna w Ukrainie, ale też pandemia koronawirusa oraz polityka "Zero COVID" w Chinach sprawiły, że pojawiły się kolejne problemy z dostępnością zaawansowanych technologii. Sytuację, przynajmniej dla chińskiego wojska, pogorszyły Stany Zjednoczone.

Amerykańskie Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa (BIS), które są częścią resortu handlu USA, dodało 31 chińskich firm technologicznych do listy podmiotów, objętych kontrolą eksportu. To ma utrudnić dostęp wojska ChRL do chipów.

Zmiany, jak wyjaśnił amerykański urząd, mają "ograniczyć możliwości Chin, by pozyskać zaawansowane chipy komputerowe, rozwijać i utrzymywać superkomputery i wytwarzać zaawansowane półprzewodniki".

To cios dla chińskiej armii, bo wspomniane technologie mają być używane przez ChRL do produkcji zaawansowanego uzbrojenia, w tym broni masowego rażenia, a także "zwiększać szybkość i dokładność podejmowania decyzji wojskowych, logistyki i autonomicznych systemów wojskowych". Ponadto stosowane są także w systemach masowej inwigilacji mieszkańców Chińskiej Republiki Ludowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Po cichu, z uśmiechem i pieniędzmi. Tak Chińczycy kolonizują Europę

Co oznaczają restrykcje USA dla chińskiej armii?

W ramach ogłoszonych działań, na listę podmiotów "niezweryfikowanych" trafił m.in. producent zaawansowanych półprzewodników YMTC Yangtze Memory Technologies. Oznacza to dodatkowe ograniczenia i trudności dla firm ze Stanów Zjednoczonych, które chcą sprzedawać swoje produkty i usługi tej, jak i innym spółkom, które trafiły na listę.

"ChRL poświęciło duże środki na rozwój zdolności superkomputerowych i stara się stać światowym liderem w obszarze sztucznej inteligencji do 2030 r. Używa tych zdolności, by monitorować, śledzić i inwigilować własnych obywateli i napędzać wojskową modernizację" - powiedziała asystent sekretarza handlu Thea Rozman Kendler.

Amerykańska urzędniczka dodała, że działania BIS "ochronią interesy bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej USA, jednocześnie wysyłając sygnał, że technologiczne przywództwo USA jest oparte tak na innowacji, jak i na wartościach".

Piątkowe restrykcje są kolejnym działaniem administracji Joe Bidena, które zmierzają do ograniczenia przepływu technologii między Ameryką i Chinami. Wcześniej Waszyngton m.in. wprowadził dodatkowe procedury mające ściślej kontrolować chińskie inwestycje w Stanach Zjednoczonych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
PRAWDA
2 miesiące temu
Produkcie te półprzewodniki w Meksyku,Brazyli,tam som niskie koszty pracy w Ameryce łacińskiej i blisko Stanów Zjednoczonych bendom produkować dostarczać stanom zjednoczonym półprzewodniki produkcję stali także należy tam przenieść stany Zjednoczone skorzystajom i te kraje także skorzystajom wyjdom z biedy
Moim zdaniem
2 miesiące temu
Politycy rządzący i KE którzy dopuścili do tego że istotne dla gospodarek europy fabryki zostały przeniesione do Azji a Europa pozbawiona jest czipów powinni stanąć przed komisjami parlamentarnymi i zostać przesłuchani. Potem ewentualnie powinny być postawione zarzuty o niedopełnienie obowiązków i spowodowanie zagrożenia.
ciekawe
2 miesiące temu
A kto jest faktycznym właścicielem tych firm?
Edward
2 miesiące temu
Chiny inwigilują swoich obywateli. USA inwigiluje obywateli całego świata. Wszystkich podsłuchuje, szpieguje i robi wszystko aby reszta świata była ich kolonią a wszyscy ludzie ich niewolnikami. USA to największy imperialista świata.
darecki
2 miesiące temu
Ja tylko obserwuję. Nie ufam temu co nas uczą środki masowego przekazu. Ufam temu co sam widzę. Chiny żyją z produkcji wszystkiego dla wszystkich. Rosja żyje z wydobycia i handlu surowcami. A z czego żyje USA? Tak samo się ma gdy rozpatrywać konflikty po drugiej wojnie światowej. Chiny nieliczne zatargi z sąsiadami, Rosja podobnie no ostatnio Syria gdzie działają w ramach podpisanej wcześniej umowy o pomocy i Ukraina co chciała do NATO. A jak to wygląda sytuacja z USA? Ciekawostka, że nikt ich nie krytykuje z wojny pod pozorem sztucznych pretekstów. Miała być broń atomowa i chemiczna a nie było. Nikt nie usłyszał przepraszam a wielu ludzi zginęło a narody te długo się nie podniosą. No i drobny szczegół tylko oni użyli broni atomowej przeciw ludzkości. Kto tu jest prawdziwą kanalią?