Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KIB
|

Zapomniany zawód: młynarz. Dobrze płatny i poszukiwany nie tylko w Polsce

39
Podziel się:

Doświadczony młynarz ma zarabiać dwa razy więcej niż wynosi średnia krajowa, a i tak młyny mają problem ze znalezieniem pracowników. Nie ma ich, bo zlikwidowano kształcenie zawodowe w tym kierunku. Jego reaktywacji domaga się Polski Związek Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego.

Zapomniany zawód: młynarz. Dobrze płatny i poszukiwany nie tylko w Polsce
Praca w młynach mocno się zmieniła. Zdjęcie z 2011 r. (PAP, Wojciech Pacewicz)
bEJoDSad

- To zawód atrakcyjny, dobrze płatny i poszukiwany nie tylko w Polsce - tak o zawodzie młynarza powiedział w rozmowie z Agencją Newseria Krzysztof Gwiazda, prezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego.

Młynarz to już nie człowiek obsypany mąką, noszący ciężkie worki we młynie. Gwiazda zapewnił, że praca w tym zawodzie jest obecnie daleka od takich wyobrażeń i stereotypów, odbywa się za to przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, dlatego młynarze muszą mieć kompetencje związane z automatyzacją procesu produkcyjnego.

Krzysztof Gwiazda zaznaczył, że automatyzacja i informatyzacja, owszem, pomagają, ale "potencjał oszczędności pracy ludzkiej wyczerpuje się i dochodzimy do momentu, w którym trudno coś jeszcze bardziej unowocześnić po to, żeby zmniejszyć zatrudnienie".

bEJoDSaf
Zobacz także: Zawodowcy. Najlepsi mechanicy zarabiają i 6 tys. zł na rękę

Brak pracowników, z którymi zmagają się zakłady zbożowe, i to nie tylko w Polsce, to zdaniem Gwiazdy efekt tego, że zlikwidowano szkoły lub kierunki kształcące młynarzy. - Albo zostały zamknięte, albo przeprofilowane i kształcą młodzież w innych zawodach związanych z przetwórstwem żywności, ale nie młynarzy – zauważa Krzysztof Gwiazda w rozmowie z Newserią.

bEJoDSal

Tymczasem kadra w zakładach młynarskich jest coraz starsza, ludzie zwyczajnie się starzeją i przechodzą na emerytury, dlatego ze znalezieniem pracy na rynku nie powinno być problemu. - Musimy przekonać młodzież, by przyszła do tej pracy - podkreślał Gwiazda. Na ten moment młodzi są przyuczani do pracy w zawodzie bezpośrednio poprzez pracę w młynach. Zdaniem Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego za mało, dlatego organizacja wystąpiła do Ministerstwa Edukacji Narodowej z propozycją dyskusji o wznowieniu kształcenia w tym zawodzie.

Przedstawiciel branży przekonywał, że zawód może być atrakcyjny dla młodych ludzi i na etapie specjalisty pozwala na zarobki dwa razy wyższe niż średnia krajowa.

O potrzebie wskrzeszenia szkolnictwa zawodowego rząd mówi od dawna. Problemem jest jednak brak kadry w szkołach zawodowych, wynikający m.in. z niskich pensji w edukacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJoDSaG
praca
rynek pracy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
Ślązak
miesiąc temu
Ten kraj jest chory ! Jak i przedsiębiorcy ! Z zawodu wyuczony budowlaniec malarz-tapeciarz praktyki szkolne lecz u przedsiębiorców pytanie ile lat ma Pan w zawodzie przepracowane ? Ponieważ nie mamy czasu Pana uczyć ! Więc człowiek szuka innej pracy pieniądze są potrzebne i tu kolejne schody chciałem iść za piekarza ofert mnustwo lecz znów w ogłoszeniu napisane tylko z doświadczeniem , więc znów szukanie innej branży czytam oferty na co najbardziej jest zapitrzebawanie i znalazłem magazynier mile widziane uprawnienia na wózki widłowe więc postanowiłem z własnej kieszeni wydać pieniądze i czas zdobyłem wysyłam cv i tel zapraszają na rozmowę myślę jak już zadzwonili jestem przyjęty jadę na rozmowę i znów pytanie czy ma Pan doświadczenie na magazynie ? Nie odpowiadam , kolejne pytanie widzę że ma Pan uprawnienia a doświadczenie jest ? Odpowiadam nie ! Lecz na placu manewrowym zdane to chyba się liczy . Odpowiada mi My nie mamy czasu Pana uczyć ! Więc mówię to mam kupić swój wózek widłowy po mieszkaniu nim jeździć i na rozmowę przyjechać ! Wstałem i odeszłem wracając do domu załamany wysyłam cv na oferty za graniczne sezon wakacyjny oferta szklarnia w Holandii wysyłam cv Pani pyta czy mam doświadczenie w szklarnii mówie Nie ! Czy wiem że są wysokie temperatury mówię tak , widzi uprawnienia na wózki widłowe mówię tak posiadam , odpowiedź będą Panu potrzebne na magazyn jak i na wózki szklarniowe unoszące . Od kiedy jest Pan dyspozycyjny do wyjazdu odpowiadam od zaraz w pn telefon w piątek lub sobota wyjazd tak żeby Pan dojechał przez weekend więc morał tylko w Polsce są chore wymogi.
Hfh
miesiąc temu
Najważniejsza jest praktyka w kazdym zawodzie co mi z papierka jak nie mam praktyki
Gelo
miesiąc temu
Co ich w szkole nauczą?Jak ich stary młynarz nie nauczy i nie powie o co chodzi to ze szkoły nie będzie ani mąki ani chleba. Taka jest prawda o polskich szkołach.
bEJoDSaH
Smmmm
miesiąc temu
Doświadczony młynarz wedlug pracodawcy jest po 30 latach pracy a do tego momentu robisz za najbizsza krajową i zbierasz doświadczenie a pracodawca zbiera kase urobioną twoimi rękami
Rozbawiony
miesiąc temu
No i wychodzą teraz bokiem te debilizmy polityki edukacyjnej Kuronia i innych! Zniszczyli szkoły zawodowe, bo za mało magistrów było w Polsce! Nie powiedzieli głąbom, że to otwarcie szkół wyższych, to tylko po to aby nie było lawinowego bezrobocia w Polsce gdy likwidowali zakłady pracy! Gdzieś te nastolatki musiały się podziać, to dano im możliwość studiowania i tak np. średnio inteligenty ślusarz, bo za komuny tylko do takiej szkoły się nadawał, poszedł na studia o kierunku nauczycielskim i uczy matematyki w klasach 1-4 albo i wyżej! A potem się dziwicie, że wasze dzieci mają problemy z przedmiotem?! Umysł to nie gwóźdź, który można młotkiem prostować! Ale jest jak jest! Czyli nawet młynarzy brakuje! O szewcach, hydraulikach, ślusarzach, maszynistach, i wielu innych nie wspomnę...
...
Następna strona