Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

Zapomniany zawód: młynarz. Dobrze płatny i poszukiwany nie tylko w Polsce

41
Podziel się:

Doświadczony młynarz ma zarabiać dwa razy więcej niż wynosi średnia krajowa, a i tak młyny mają problem ze znalezieniem pracowników. Nie ma ich, bo zlikwidowano kształcenie zawodowe w tym kierunku. Jego reaktywacji domaga się Polski Związek Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego.

Zapomniany zawód: młynarz. Dobrze płatny i poszukiwany nie tylko w Polsce
Praca w młynach mocno się zmieniła. Zdjęcie z 2011 r. (PAP, Wojciech Pacewicz)

- To zawód atrakcyjny, dobrze płatny i poszukiwany nie tylko w Polsce - tak o zawodzie młynarza powiedział w rozmowie z Agencją Newseria Krzysztof Gwiazda, prezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego.

Młynarz to już nie człowiek obsypany mąką, noszący ciężkie worki we młynie. Gwiazda zapewnił, że praca w tym zawodzie jest obecnie daleka od takich wyobrażeń i stereotypów, odbywa się za to przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, dlatego młynarze muszą mieć kompetencje związane z automatyzacją procesu produkcyjnego.

Krzysztof Gwiazda zaznaczył, że automatyzacja i informatyzacja, owszem, pomagają, ale "potencjał oszczędności pracy ludzkiej wyczerpuje się i dochodzimy do momentu, w którym trudno coś jeszcze bardziej unowocześnić po to, żeby zmniejszyć zatrudnienie".

Zobacz także: Zawodowcy. Najlepsi mechanicy zarabiają i 6 tys. zł na rękę

Brak pracowników, z którymi zmagają się zakłady zbożowe, i to nie tylko w Polsce, to zdaniem Gwiazdy efekt tego, że zlikwidowano szkoły lub kierunki kształcące młynarzy. - Albo zostały zamknięte, albo przeprofilowane i kształcą młodzież w innych zawodach związanych z przetwórstwem żywności, ale nie młynarzy – zauważa Krzysztof Gwiazda w rozmowie z Newserią.

Tymczasem kadra w zakładach młynarskich jest coraz starsza, ludzie zwyczajnie się starzeją i przechodzą na emerytury, dlatego ze znalezieniem pracy na rynku nie powinno być problemu. - Musimy przekonać młodzież, by przyszła do tej pracy - podkreślał Gwiazda. Na ten moment młodzi są przyuczani do pracy w zawodzie bezpośrednio poprzez pracę w młynach. Zdaniem Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego za mało, dlatego organizacja wystąpiła do Ministerstwa Edukacji Narodowej z propozycją dyskusji o wznowieniu kształcenia w tym zawodzie.

Przedstawiciel branży przekonywał, że zawód może być atrakcyjny dla młodych ludzi i na etapie specjalisty pozwala na zarobki dwa razy wyższe niż średnia krajowa.

O potrzebie wskrzeszenia szkolnictwa zawodowego rząd mówi od dawna. Problemem jest jednak brak kadry w szkołach zawodowych, wynikający m.in. z niskich pensji w edukacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(41)
Sssssss
9 miesięcy temu
Bo jak by płacili to by mieli
slawko50
rok temu
,,Kto mle we młynie z głodu nie zginie,, Powiedzonko stare jak stara jest ta branża. Lecz nie samym chlebem człowiek żyje. Ale OK. Jak mi, staremu technikowi młynarstwa da ktoś 10000 na łape to wracam do zawodu.
Ślązak
3 lata temu
Ten kraj jest chory ! Jak i przedsiębiorcy ! Z zawodu wyuczony budowlaniec malarz-tapeciarz praktyki szkolne lecz u przedsiębiorców pytanie ile lat ma Pan w zawodzie przepracowane ? Ponieważ nie mamy czasu Pana uczyć ! Więc człowiek szuka innej pracy pieniądze są potrzebne i tu kolejne schody chciałem iść za piekarza ofert mnustwo lecz znów w ogłoszeniu napisane tylko z doświadczeniem , więc znów szukanie innej branży czytam oferty na co najbardziej jest zapitrzebawanie i znalazłem magazynier mile widziane uprawnienia na wózki widłowe więc postanowiłem z własnej kieszeni wydać pieniądze i czas zdobyłem wysyłam cv i tel zapraszają na rozmowę myślę jak już zadzwonili jestem przyjęty jadę na rozmowę i znów pytanie czy ma Pan doświadczenie na magazynie ? Nie odpowiadam , kolejne pytanie widzę że ma Pan uprawnienia a doświadczenie jest ? Odpowiadam nie ! Lecz na placu manewrowym zdane to chyba się liczy . Odpowiada mi My nie mamy czasu Pana uczyć ! Więc mówię to mam kupić swój wózek widłowy po mieszkaniu nim jeździć i na rozmowę przyjechać ! Wstałem i odeszłem wracając do domu załamany wysyłam cv na oferty za graniczne sezon wakacyjny oferta szklarnia w Holandii wysyłam cv Pani pyta czy mam doświadczenie w szklarnii mówie Nie ! Czy wiem że są wysokie temperatury mówię tak , widzi uprawnienia na wózki widłowe mówię tak posiadam , odpowiedź będą Panu potrzebne na magazyn jak i na wózki szklarniowe unoszące . Od kiedy jest Pan dyspozycyjny do wyjazdu odpowiadam od zaraz w pn telefon w piątek lub sobota wyjazd tak żeby Pan dojechał przez weekend więc morał tylko w Polsce są chore wymogi.
Hfh
3 lata temu
Najważniejsza jest praktyka w kazdym zawodzie co mi z papierka jak nie mam praktyki
Gelo
3 lata temu
Co ich w szkole nauczą?Jak ich stary młynarz nie nauczy i nie powie o co chodzi to ze szkoły nie będzie ani mąki ani chleba. Taka jest prawda o polskich szkołach.
...
Następna strona