Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Szkolnictwo zawodowe bez szans. Nie ma kadry, bo sprzątaczka zarabia więcej niż nauczyciel

684
Podziel się

Nowo zatrudniony nauczyciel może dostać 1862 zł na rękę, sprzątaczka - 2260 zł - takie są realia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Łodzi.

Nie ma kto uczyć w szkołach zawodowych. Powodem - płace
Nie ma kto uczyć w szkołach zawodowych. Powodem - płace (PAP, Marcin Bielecki)
bDHOCaGJ

Sprawę braku kadry i niskich zarobków nauczycieli na przykładzie tej łódzkiej szkoły poruszył "Dziennik Gazeta Prawna".

- Osobiście chodziłem na politechnikę, żeby zwerbować absolwentów do pracy. Nikt za takie pieniądze nie chciał przyjść. Nie przekonywało ich to, że po 15 latach pensja wzrośnie do prawie 3400 zł - powiedział "DGP" Janusz Bęben, dyrektor ZSP nr 3 w Łodzi. Obecnie potrzebuje do pracy ośmiu inżynierów.

Zdaniem Jakuba Bieńkowskiego ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców rozwiązaniem sprawy wakatów w szkołach branżowych jest podniesienie płac. Bez tego - jak tłumaczył gazecie - nauczyciel, który odszedł ze szkoły, kiedy szkolnictwo zawodowe było wygaszane i znalazł sobie inną pracę, nie będzie chciał wrócić do starej.

bDHOCaGL
Zobacz także: Zobacz także: Za reformę zawodówek zapłacą pracodawcy

W Radomiu ratunkiem w szkołach zawodowych są emerytowani nauczyciele, zatrudniani do prowadzenia zajęć. Podobnie w Bydgoszczy, gdzie jest 41 emerytowanych pedagogów.

W poniedziałek ustawę o szkolnictwie branżowym zachwalała minister edukacji Anna Zalewska, o czym pisaliśmy w money.pl. Jak mówiła, jest ona odpowiedzią na zapotrzebowanie dzisiejszego rynku pracy. - Pozwoliliśmy pracodawcom również wejść do szkół. 48 godzin kursu pedagogicznego dla przedstawiciela firmy wystarczy, aby ten mógł stać się uzupełnieniem kadry nauczycielskiej - mówiła wówczas.

bDHOCaGR

Jednak, jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na opinie dyrektorów szkół, nikt z sektora prywatnego nie przyjdzie do pracy w szkole. Na razie zaś szkoły ratują się, współpracując z firmami przy organizacji warsztatów zawodowych dla uczniów.

- Pracodawcy są gotowi na współpracę, jednak nie może ona polegać wyłącznie na generowaniu kosztów po ich stronie - podkreślała, w rozmowie z money.pl przedstawicielka Pracodawców RP Katarzyna Siemienkiewicz, poproszona o komentarz do ustawy o szkołach branżowych. Przekonywała jednak, że firmy coraz częściej postrzegają współpracę ze szkołami jako element społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, a także inwestycję w potencjalnych pracowników.

bDHOCaGS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDHOCaHm
KOMENTARZE
(684)
ab negatio
2 lata temu
I bardzo dobrze. TA SZKOŁA NA WŁASNYM PRZYKŁADZIE POKAZUJE , ŻE FACHOWCY ZAWSZE BĘDĄ W CENIE.
AJ
2 lata temu
tylko sprzątaczka nie ma 13stek i innych nagród, płatnych dwumiesięcznych i wolnych swiąt
rrrr
2 lata temu
prawidłowo sprzataczka nie ma 3 miesiecy wakacji !!!!!
bDHOCaHn
Marko
2 lata temu
Ukończyłem szkołę zawodową 3-letnią o profilu Monter instalacji sanitarnych wewnętrznych.Później 3 lata technikum zawodowego w zawodzie Technik urządzeń i instalacji sanitarnych.Nie żałowałem nigdy mojego wyboru pójścia do szkoły zawodowej .Nigdy nie byłem bezrobotnym a mam 36 lat.Moi koledzy i koleżanki na osiedlu patrzyli na mnie "z góry"ponieważ oni byli tzw.przyszłą elitą intelektualną z liceum... a ja wiele razy mijając ich wracając z praktyk...umorusany,zmęczony,mówiąc im cześć wam! Widziałem niechęć do mojej osoby,bo przecież ja byłem robol o niskim statusie społecznym :) .Dzisiaj to ja jeżdżę z rodziną kilka razy w roku na wakacje tam gdzie chcemy,stać nas na dobre auto,odkładamy dziecku pieniążki na przyszłość,"koleżanki i kolegów"natomiast...często spotykam na kasach lub recepcjach w marketach i zawsze pierwszy się uśmiecham kłaniając się grzecznie w serdecznym pozdrowieniu... ;) Szkoły zawodowe są niezbędne! Kto ma fach w ręku,nie zazna w życiu biedy i może żyć na bardzo dobrym poziomie.
uczen
2 lata temu
lepsza dobra sprzataczka niz kiepski nauczyciel..
...
Następna strona