Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
AZI
|
aktualizacja

Zarobki informatyków. Ile zarabia administrator systemu i tester

3
Podziel się:

Zapotrzebowanie na pracę wykwalifikowanych informatyków, programistów, i testerów oprogramowania nie maleje, ale wręcz rośnie. Nie jest to skutek chwilowej mody, ale stały trend. Nic dziwnego, że płace w branży IT obrosły już legendami. Pensje informatyków zależą jednak nie tylko od doświadczenia, wykształcenia, ale także zajmowanego stanowiska. Sprawdziliśmy, na jaką pensję może liczyć administrator systemu oraz tester oprogramowania.

Zarobki informatyków. Ile zarabia administrator systemu i tester
Zarobki informatyków zależą m.in. od wielkości firmy. W dużych przedsiębiorstwach zarabia się dużo więcej. fot. Adobe Stock (Licencjodawca)

Administrator systemów IT znajduje się na liście zawodów oszukiwanych przez pracodawców. Do jego głównych zadań należy zwykle optymalizacja wydajności administrowanego systemu, wykonywanie kopii zapasowych, a także m.in. tworzenie nowych użytkowników i rozwiązywanie zgłaszanych problemów.

Stanowisko administratora systemów IT wiąże się więc z dużą odpowiedzialnością. Administrator systemów IT może zajmować się zarówno infrastrukturą informatyczną w urzędzie, firmie prywatnej, czy w szpitalu.

Ile można zarobić na tym stanowisku? Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW) firmy Sedlak & Sedlak w 2021 roku, wśród administratorów systemów IT — średnia wynagrodzeń administratorów systemów IT wyniosła 7,3 tys. zł, a 25 proc. zarabiało poniżej 5,5 tys. zł, zł. Z kolei blisko 25 proc. dostawało pensję powyżej 9,9 tys. zł.

Na najwyższe zarobki na tym stanowisku mogą liczyć głównie osoby z wyższym wykształceniem. Średnia ich wynagrodzeń wyniosła 8,5 tys. zł. Niższe pensje mają osoby z wykształceniem średnim, bądź pomaturalnym, które otrzymują średnio 6 tys. zł.

Duży wpływ na wysokość zarobków ma również staż pracy. Najwyższe wynagrodzenia na stanowisku administratora systemów IT, otrzymują osoby, które mają staż pracy od 11 do 15 lat. Średnia ich płac wynosi około 8,4 tys. zł. Osoby ze stażem od 6 do 8 lat mogą liczyć 8,3 tys. zł.

Z kolei średnia pensja młodszych specjalistów wyniosła 5 tys. zł. Za to wynagrodzenia starszych specjalistów były wyższe aż o 82 proc.

Pensje kobiet są dużo niższe niż mężczyzn

Z roku na rok rośnie także w sektorze IT zapotrzebowanie na testerów, czyli pracowników, którzy zajmują się testowaniem oprogramowania. Rolą takiej osoby jest przeprowadzanie testów funkcjonalności programów i wykrywanie ich błędów oraz przygotowywanie odpowiednich raportów na ten temat.

Testerzy oprogramowania sprawdzają także m.in. poprawność działania aplikacji, stron internetowych. Do jego obowiązków należy zapobieganiem ewentualnym błędom, czy usterkom.

Z badania firmy Sedlak & Sedlak przeprowadzonego w 2021 roku wśród osób pracujących na stanowisku testera wynika, że średnia wynagrodzeń testerów oprogramowania wynosiła ponad 6, 2 tys. zł. Blisko 25 proc. ankietowanych deklarowało zarobki mniejsze niż 4, 9 tys. zł. Natomiast jedna czwarta badanych zarabiała więcej niż 8 tys. zł.

Okazuje się także, że kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni, którzy otrzymują średnio o 500 zł wyższą pensję.

W przypadku najlepiej zarabiających osób na stanowisku testera oprogramowania, ta różnica jest jeszcze wyższa. Kobiety otrzymują wynagrodzenie nie mniejsze niż 7,5 tys. zł, natomiast u mężczyzn ta kwota jest średnio o 883 zł wyższa.

Na najwyższe zarobki mogą liczyć osoby w dużych firmach zatrudniających 1 tys. lub więcej osób. Średnia pensja testera oprogramowania w tych przedsiębiorstwach wynosi 6,7 tys. zł. Wynagrodzenia w firmach poniżej 250 pracowników utrzymują się na podobnym poziomie, ale w organizacjach zatrudniających od 10 do 49 osób, blisko 25 proc. zarabia poniżej 4,5 tys. zł.

W tym wypadku na wzrost wynagrodzenia ma największy wpływ również staż pracy. Na najwyższe zarobki mogą liczyć testerzy, którzy mają doświadczenie na tym stanowisku od 11 do 15 lat. Średnia ich wynagrodzenia wynosi 8 tys. zł. Najniższe wynagrodzenia z kolei otrzymują osoby ze stażem poniżej roku i ich średnia pensja wyniosi 4,5 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Mike
4 miesiące temu
Coś niskie te pensje
Artur
4 miesiące temu
pracuje w IT od 20 lat w duzej korporacji i zarabiam 228 tys brutto rocznie (19 tys miesiecznie). Jestem jedyna osoba z Polski i pracuje z osobami z US przy czym oni za tą samą pracę mają tyle samo ale w dolarach i dodatkowo mają zanacznie mniejsze podatki niż ja. Mnie zabierają około połowy na ZUS ktorego nigdy nie zobaczę (tzn kwoty ktora zapłacilem na ZUS) oraz na panstwowe ubezpiecznienie zdrowotne ktore w zasadzie nic nie daje - jedynie zenade jesli czlowiek sie rozchoruje). Moi znajomi wykonuja ta sama prace i maja na starcie 4,5 raza wiecej dlatego ze to dolary. Podatkow placa o polowe mniej i zadnych ZUSow ani przymusowych skladek zdrowotnych. I jeszcze do tego maja tansze koszty zycia - tansza energie kilkakrotnie i o reszcie nie wspomne. A u nas dobijaja nas jeszcze NOwym Ladem i robia z nas kulakow
Origami
4 miesiące temu
A ile zarabia w Polsce specjalista od usuwania błędów, poprawiania, optymalizowania, kompatybilności oprogramowania? Skończyłem studia na TU Leipzig, od dwóch lat pracuje w średniej firmie w Niemczech, netto bez premii i dodatków dostaje 3,2 tys euro.