Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Zatrzymywanie prawa jazdy niekonstytucyjne? RPO dołącza do sprawy

21
Podziel się:

Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł o uznanie niekonstytucyjności przepisów dotyczących zatrzymywania praw jazdy na mocy decyzji starosty, gdy kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość.

Zatrzymywanie prawa jazdy niekonstytucyjne? RPO dołącza do sprawy
Przepisy o odbieraniu prawa jazdy w trybunale Konstytucyjnym. (Wikimedia Commons, Cezary Piwowarski)

Rzecznik Praw Obywatelskich dołącza do sprawy zainicjowanej w Trybunale Konstytucyjnym przez prezes Sądu Najwyższego.

"RPO od dawna kwestionuje automatyzm takich decyzji na podstawie niezweryfikowanych ustaleń policji i bez wyjaśniania przez starostę, czy w ogóle doszło do wykroczenia i kto był jego sprawcą" - czytamy w komunikacie biura RPO.

Rzecznik ocenia, że wskazania fotoradarów mogą być mylne. Często zdarzają się też przypadki, w których obywatele kwestionują, by to oni kierowali pojazdem w chwili zrobienia zdjęcia.

Zobacz także: Pozwy za lockdown. Przedsiębiorcy dostaną pieniądze? Mec. Dubois: Rząd zrobi wszystko, żeby nie płacić

Miesiąc temu prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska złożyła wniosek o uznanie przepisów ustawy o kierujących pojazdami za niekonstytucyjne.

Chodzi m.in. o zatrzymanie prawa jazdy na mocy decyzji starosty, gdy kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym.

Prezes SN podkreśla, że w takiej sytuacji jedynym dowodem na przekroczenie dopuszczalnej prędkości jest informacja organu kontroli ruchu drogowego, co w jej opinii narusza przepisy ustawy zasadniczej.

Regulacje dookreślające, które stanowią m.in., że decyzja starosty wydawana jest na okres 3 miesięcy z rygorem natychmiastowej wykonalności, a w przypadku, gdy mimo jej wydania dana osoba będzie prowadzić samochód, starosta przedłuży okres zatrzymania prawa jazdy do 6 miesięcy.

"Obowiązującym przepisom zarzucono brak podstawowych gwarancji proceduralnych dla osób, którym zatrzymano prawo jazdy na podstawie wyżej wymienionych przepisów" - przekazywał SN informując o wniosku do TK.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
jerzy
3 lata temu
Myślę że kogoś tu należało by przebadać POd kątem psychiatrycznym.
SpecjalistaOd...
3 lata temu
Zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące jest niekonstytucyjne, a jego złamanie skutkuje niekonstytucyjnym zatrzymaniem na 6 miesięcy - no to w czym problem?
czytelnik
3 lata temu
Po prostu bezprawie w wielu dziedzinach prawa ,taki burdel wprowadzają i łamią podstawowe prawa człowieka ?? Kto za to odpowie
gucio
3 lata temu
tak jest nie wolno zatrzymać prawa jazdy - należy wysłać list pochwalny za szybką i bezpieczną jazdę
PawelUrbanski
3 lata temu
W takim razie najlepiej zatrzymać kierowcę do rozprawy.
...
Następna strona