Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Zbadali, kto zarabia na owocach w marketach. Producenci najmniej

4
Podziel się:

UOKiK sprawdził, ile na warzywach i owocach zarabiają producenci żywności, pośrednicy i sieci handlowe. Okazało się, że w skrajnych przypadkach rolnik otrzymuje jedynie kilkanaście procent ceny widocznej na półce.

W skrajnych przypadkach rolnik otrzymuje jedynie kilkanaście procent ceny widocznej na półce.
W skrajnych przypadkach rolnik otrzymuje jedynie kilkanaście procent ceny widocznej na półce. (East News, WOJTEK LASKI)

- W trakcie codziennych zakupów wiele osób zastanawia się, od czego zależy cena owoców i warzyw, którą widzą na półce. Postanowiliśmy sprawdzić, kto najwięcej zarabia na tych produktach. Wyniki w dużej mierze potwierdzają to, o czym od dawna mówią rolnicy: że ich zarobek jest niewielki w porównaniu do ostatecznej ceny. W niektórych przypadkach było to zaledwie kilkanaście procent - powiedział prezes UOKiK Marek Niechciał.

Jednym z impulsów do badania była ubiegłoroczna kontrola cen owoców i warzyw, m.in. w skupach i sklepach. Kontrolerzy z Inspekcji Handlowej zwrócili wtedy uwagę na dysproporcje pomiędzy stawkami, jakie otrzymuje rolnik, a ceną w sieciach handlowych. Na przełomie 2018 i 2019 roku urząd postanowił wnikliwie przyjrzeć się tej sprawie.

Kontrolerzy zbadali ceny wybranej partii produktu w sklepie, a następnie, po fakturach, poprzez pośredników doszli do rolników. Analiza dotyczyła produktów w pięciu sklepach należących do sieci: Auchan, Biedronka, Carrefour, Lidl i Tesco. Przeprowadziły ją Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej w Krakowie, Warszawie i Poznaniu. Kontrolerzy sprawdzali aktualne wówczas ceny cebuli, ziemniaków i jabłek oraz wakacyjne stawki za wiśnie i maliny.

Zobacz także: Obejrzyj: Walka z nieuczciwymi firmami trwa. Wcisną ci wszystko

- Choć było to pilotażowe badanie, możemy jednak zobaczyć konkretne przypadki, w których producent żywności zarabiał nieproporcjonalnie w porównaniu do włożonej pracy i ponoszonego ryzyka. Dlatego apeluję do sieci handlowych o wprowadzenie programów, które zagwarantują polskim rolnikom uczciwe ceny za ich produkty. Rozwiązań może być wiele, jednym z nich jest proste oznaczenie, np. na wzór certyfikatów Fair Trade, które oznaczają, że farmerzy w dalekich zakątkach świata dostają sprawiedliwe wynagrodzenie za ich pracę – podsumował prezes Marek Niechciał.

Pilotaż pokazał, że w większości przypadków między rolnikiem a sklepem występuje kilku pośredników, którzy mają znaczący wpływ na ostateczną cenę warzyw lub owoców w oferowanych w sklepach. W przypadku jabłek zysk pośredników wahał się od 10 do 77 proc., a sklepów - od 9 do 27 proc.

Wyniki analizy mają charakter poglądowy, trzeba wziąć pod uwagę, że badaniu poddano tylko jedną partię konkretnego produktu, stąd wyników nie można odnosić do całego rynku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
Qwert
5 lata temu
QWert asdfg zxcvb
sasis
5 lata temu
W tej chwili w Stokrotce i Biedronce są dostępne jedynie ziemniaki tzw. myte z jak można przeczytać na metkach worków są z Wielkiej Brytanii. Cena w Stokrotce 2,99/kg a w Biedronce 3,99/kg. Gdzie są nasze POLSKIE NAJLEPSZE ziemniaki? Sadownik dostaje za jabłka 0,80PLN jak ma farta w sklepie to 3-4 PLN.
Jarek
5 lata temu
Najwiecej na wszystkim zarabia Państwo pobierając podatek VAT, ten artykuł dotyczy kazdego produktu, kupujesz tv za 4000 tyś a tam prawie tyś podatku i nieważne, ze od tych pieniędzy zaplaciles podatek dochodowy, plac ponownie... zlodziejski system okradajacy ludzi.
Zz
5 lata temu
Ale rolnicy nie ponoszą większości kosztów z tym związanych.Transport,przechowanie,pracownicy , podatki O tym nikt nie mówi tylko płacz rolników się liczy