Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Zbiórka na ECS zakończona sukcesem. Internauci dali 3 mln zł, które zabrało ministerstwo

822
Podziel się

W zaledwie dwa dni na Facebooku udało się zebrać 3 mln zł dla Europejskiemu Centrum Solidarności w Gdańsku. Internauci błyskawicznie zareagowali na apel - podobnie jak przy "ostatniej puszce Pawła Adamowicza".

Patrycja Krzymińska - organizatorka zbiórki na Europejskie Centrum Solidarności
Patrycja Krzymińska - organizatorka zbiórki na Europejskie Centrum Solidarności (WP.PL, WP)
bDfVvXJx

Patrycja Krzymińska, która wcześniej zorganizowała rekordową zbiórkę do "ostatniej puszki Pawła Adamowicza” poszła za ciosem i - w odpowiedzi na problemy Europejskiego Centrum Solidarności - uruchomiła w piątek w południe kolejną akcję. Nie minęły 24 godziny i na koncie były już 2 mln zł. Brakujący milion wpadł w ciągu kilku kolejnych godzin. O 18:35 w sobotę na koncie zbiórki pojawiły się 3 mln zł.

"W imię solidarności idziemy na ratunek Europejskiemu Centrum Solidarności w Gdańsku by uczcić i świętować 30-lecie polskiej wolności. Solidarność to nasze dziedzictwo i niech będzie codziennym sposobem na życie. Zbiórka na rzecz realizacji programu obchodów rocznicy wyborów 1989 roku” - taki opis towarzyszył akcji.

bDfVvXJz

Dlaczego akurat 3 mln zł? To kwota, o którą została obniżona dotacja rządowa dla ECS. Po obniżce wyniosła 4 mln zł z pierwotnej sumy 7 mln zł. W ostatnim czasie ministerstwo kultury chciało zwiększyć finansowanie, ale pod pewnymi warunkami. Resort m.in. chciał mieć większy wpływ na sposób funkcjonowania tej instytucji "stosownie do ich zaangażowania finansowego w jej prowadzenie". Chciał także mieć prawo do wskazywania wicedyrektora ECS i proponował utworzenie Działu im. Anny Walentynowicz z zespołem ok. 10 osób.

W piśmie polityk odniósł się również do kwestii funkcjonowania w siedzibie ECS Instytutu im. Lecha Wałęsy. - Ministerstwo nie neguje działalności Instytutu Lecha Wałęsy w zakresie, w którym jest ona zgodna z obowiązującym prawem, w tym prawem wewnętrznym ECS, pozostawiając polityczne oceny takiej działalności, jako kwestię odrębną, niezwiązaną ze sprawą, będącą przedmiotem niniejszej odpowiedzi na interpelację. Jednocześnie, jak wskazano powyżej, należy zauważyć, że były Prezydent Lech Wałęsa uczestniczył w ECS w wydarzeniach, które można określić jako agitacje polityczne będące w ECS zabronione – napisał Piotr Gliński.

bDfVvXJF

"Gazeta Wyborcza" spekuluje, że jest co najmniej kilka kwestii, które PiS chciałoby przeforsować w ECS. Sugeruje, że na głównej wystawie miałyby pojawić się informacje, że Lech Wałęsa był tajnym współpracownikiem SB. Poza tym politykom PiS przeszkadza, że w centrum odbywają się wydarzenia z udziałem środowisk LGBT czy konferencje Platformy Obywatelskiej.

W sobotę Rada Europejskiego Centrum Solidarności przyjęła uchwałę, w której odrzuca propozycję Piotra Glińskiego.

Zebranie 3 mln zł w zbiórce pozwala obecnym władzom ECS na niezależność. Powiązanie tej sprawy z prezydentem Pawłem Adamowiczem nie jest przypadkowe. To on był inicjatorem budowy centrum. On też był jednym z negocjatorów w kwestii dotacji ministerstwa.

bDfVvXJG

2010 roku Paweł Adamowicz podpisał umowę na dofinansowanie budowy ECS z ówczesnym ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Bogdanem Zdrojewskim. Wtedy też rozpoczęła się budowa obiektu, w którym obecnie mieści się siedziba centrum. Jako instytucja ECS powstało w 2007 roku.

bDfVvXKa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(822)
TakiOwaki
2 lata temu
Mamy to -HURRAAA!!
MAX
2 lata temu
Super wynik ! 44 tys. Polaków gorszego sortu wraz z rodzinami w ciągu jednego dnia "napluło w twarz" technicznemu.
ja
2 lata temu
Gliński- ECS, 0-27, BRAWO. Żałosny ten minister kultury, razem z tym wiceministrem.
bDfVvXKb
Dziadek
2 lata temu
Może Panią Patrycję mianują internauci alternatywną minister finansów społeczeństwa i nie będziemy się prosić dewelopera.
KOMTUR
2 lata temu
p.glinski WSTYD !!!!!!!!!!!!!! Zrzuta za pana nieudolnosc !!!!!!!!!! Poszol won !!!
Najnowsze komentarze (822)
Oleś
2 lata temu
Obawiam się że teraz ktoś wpadnie na pomysł i te pieniądze zaanektuje i przekaże dla biednych w Toruniu
Jerzy
2 lata temu
Polacy to Dziwny Naród a zarazem Wielki, Wspaniały, Bohaterski, Solidarny Waleczny no cóż tacy już jesteśmy.
Ghjjjkk
2 lata temu
Ludzie myślicie że w ten sposób walczycie z Pisem, ale to nie prawda. Marnitrawicie ciężko zarobione pieniądze na Ubek ów i przekreciarzy. Może dajcie jakieś fundacji
UWAGA
2 lata temu
CENZURA! Art.54.Konstytucji Właśnie zeskanowałam wasze komentarze, to „ mowa nienawiści” szykujcie się na spotkanie z Prokuratorem, kara was nie ominie!!!!
Dziwny jest
2 lata temu
ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła. I dziwne jest to, że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek. Dziwny ten świat, świat ludzkich spraw, czasem aż wstyd przyznać się. A jednak często jest, że ktoś słowem złym zabija tak, jak nożem. Lecz ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim. Nie! Nie! Nie! Nie! Przyszedł już czas, najwyższy czas, nienawiść zniszczyć w sobie. Lecz ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim. Nie! Nie! Nie! Nie! Nie! Nadszedł już czas, najwyższy czas, nienawiść zniszczyć w sobie. Czesław Niemen.
Odnaleziono
2 lata temu
akta Rajmunda Kaczyńskiego. Dlaczego inwigilowała go bezpieka? internecie pojawiła się informacja i zdjęcie akt z rzekomej teczki ojca braci Kaczyńskich, znalezionej w Instytucie Pamięci Narodowej. Wiadomo, że ojciec braci Lecha i Jarosława, znajdował się w zainteresowaniu Tymczasem do tej pory o Rajmundzie Kaczyńskim niewiele się mówiło, z pewnością mniej niż o jego żonie Jadwidze. Częściej o matce wspominali zresztą sami bracia, Lech i Jarosław. A co wiemy o ich ojcu, zmarłym w 2005 roku? aparatu bezpieczeństwa.Dlaczego? Powszechnie znany jest fakt, że był powstańcem warszawskim, pseudonim "Irka". Właśnie to później przesądzi o wzmożonym zainteresowaniu Rajmundem Kaczyńskim ze strony Służby Bezpieczeństwa. Zwłaszcza w czasach stalinizmu inwigilacja AK-owców była powszechna. Kaczyński był równocześnie studentem i konspiratorem, co było wielce niebezpieczne. Wybuch walk o Warszawę 1 sierpnia 1944 roku przerwał edukację 22-latka. Jako żołnierz pułku "Baszta" został ranny w dłoń (amputowano mu palec) już pierwszego dnia walk. Po zdławieniu oporu powstańców na Mokotowie miał być wysłany przez Niemców do obozu w Skierniewicach, ale szybko zbiegł. W dniu kapitulacji!!!
Zbigniew Ziob...
2 lata temu
jako syn PZPR'owca miał dużo lepszy start w życiu niż syn nie PZPR'owca. Dom jego rodziców w Krynicy jest wart koło mln zł. Brat Zbigniewa Ziobro pracuje w Pekao SA. Zbigniew Ziobro został w rządzie Beaty Szydło ministrem sprawiedliwości. Funkcję ministra sprawiedliwości pełnił wcześniej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Kiedyś związany z PiS, obecnie prezes Solidarnej Polski. Program wyborczy i działalność w polityce Ziobry Gdy przez kilka miesięcy w 2001 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, stał się jednym z najbliższych współpracowników Lecha Kaczyńskiego. W tym samym roku razem z braćmi Kaczyńskimi założył Prawo i Sprawiedliwość oraz dostał się z listy formacji w okręgu krakowskim do Sejmu. Stał się rozpoznawalnym politykiem po tym, jak zasiadał w komisji w tzw. aferze Rywina, ale nie udało mu się dzięki temu przejść do drugiej tury wyborów na prezydenta Krakowa. Wspomagał za to Lecha Kaczyńskiego w jego kampanii prezydenckiej. W latach 2005-2007 Ziobro był ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym w gabinecie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Poseł na Sejm IV, V i VI kadencji. Był też europosłem, zasiadał w Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego. W 2011 został wykluczony z PiS razem z Jarosławem Kurskim i Tadeuszem Cymańskim ze względu na wypowiedzi publiczne. Ziobro nawoływał do demokratyzacji PiS i otwarcia partii na inne środowiska.
Swego czasu
2 lata temu
Gazeta Polska codziennie podała informację o tym ,że ojciec Zbigniewa Ziobry Kazimierz Ziobro był członkiem PZPR.Z.Ziobro temu zaprzeczał i podął Gazetę do Sądu. Sąd stanął po stronie Z.Ziobry i Gazeta Polska codziennie musiała Ziobrę przeprosić . Gazeta Polska jednak nie odpuszcza bo okazało się, że w Rzeszowskim IPN znalazły się dokumenty z których wynika,że jednak nieżyjący Kazimierz Ziobro był członkiem PZPR.Proces sądowy zostanie zatem wznowiony i pan Zbigniew Ziobro tym razem będzie musiał przeprosić dziennikarzy Gazety Polskiej codziennie. Gdy obejmował urząd ministerstwa sprawiedliwości w jednej z wypowiedzi wygłosił diagnozę, że „państwo zupełnie nie radzi sobie z przestępstwami, do których dochodzi na styku polityki i biznesu”
bDfVvXJT
Macie
2 lata temu
tego swojego "uczciwego" Kaczyńskiego.!!! Tyle przekrętów w ciągu 3 lat Mistrzostwo świata.Pokazali swoje oblicze. UWŁASZCZYLI majątek SKARBU PAŃSTWA Grunty w Centrum Warszawy,Biurowce i budynki po RSW Prasa-Ruch, Wydawnictwa - Expres Wieczorny itp. Każdy by tak chciał jak Kaczyński Oni wykorzystali ustalenia OKRĄGŁEGO STOŁU. Wzięli sprawy po PRL-u w swoje ręce!!!!
Wściekłość
2 lata temu
z jaką Jarosław Kaczyński zaatakował mnie i "Newsweek" świadczy o dwóch miarach, które się przykłada: "Lustrować to my. My mamy prawo zaglądać ludziom do życiorysów." A każda próba przybliżenia kogoś ze środowiska związanego z Prawem i Sprawiedliwością, traktowana jest jak wybuch bomby atomowej, jak coś niegodnego – komentował na łamach na Temat Łazarewicz.
Pozdrownienia
2 lata temu
dla ministra braku kultury od spraw zbędnych!!!! Solidarność to było 10 milionów ludzi bez których byście nic nie zrobili.!!! To była potężna siła. Bez tego panowie na styropianie mogliby sobie co najwyżej pokrzyczeć przez okno.
Gdyby niejaki
2 lata temu
Gliński miał choć odrobinę honoru, podałby się do dymisji. Ale widział ktoś honor u członków "dojnej zmiany" przy pisowskim korycie ?
Kaczyńscy to ...
2 lata temu
samozwańcy!!! Brawo Polacy!!! Niech Ci którzy uzurpują sobie prawo ingerencji we wszystkie struktury Państwa zrozumieją, że WOLNOŚĆ jest największą wartością człowieka i nie można jej kupić za żadne pieniądze, naciski czy ingerencje. Nie każdy ulega presji. Uczciwość wobec siebie i innych jest niektórym nieznana. W pełni popieram decyzje Rady ECS odrzucająca propozycje Piotra Glińskiego i pokazania, że gdy ludzie jednoczą się wokół wyjątkowego celu jakim jest ochrona niezależności instytucji to w dwa dni mogą wesprzeć tak szlachetny cel. WOŚP pokazał to samo. Puszka prezydenta Adamowicza też. Czy tak trudno zrozumieć co w naszym kraju jest dla ludzi ważne ? ...
Nigdy więcej;
2 lata temu
Kain zabił Abla! Filozofia prezesa to upamiętnienie brata na Wawelu przez nazwy ulic, pomniki, tablice aż do bliźniaczych wieża jedna dla Lecha druga dla siebie. Wolne Miasto Gdańsk Oddajcie dotacje? Czemu nie? Jak będzie trzeba to i 30 milionów uzbieramy, a PIS i pisowscy wyznawcy nie będą mieli wstępu. Nie rzucajcie nam wyzwania jak nie znacie wyniku. P Wałęsa ma NOBLA a Kaczyński nawet na buty i garnitur nie ma na pogrzeb swojej matki pożyczył 200 tys od p,Basi którą za to zatrudnił!!! Od 3 lat szeregowy poseł pobiera emeryturę na którą nie przepracował ani 1 dnia!!!!!
...
Następna strona