Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Zbudują CPK do 2027 roku? "Nie można wykluczyć, że powstaną opóźnienia"

81
Podziel się:

Jesteśmy w przededniu wbicia łopaty - powiedział tygodnikowi "Sieci" Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Odnosząc się do otwarcia w 2027 r. stwierdził, że "nie można wykluczyć, że w przyszłości powstaną jakieś opóźnienia". Na razie jednak rząd trzyma się planu.

Zbudują CPK do 2027 roku? "Nie można wykluczyć, że powstaną opóźnienia"
Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, mówi, że wbicie łopaty pod budowę CPK może się odbyć na przełomie sierpnia i września (PAP, PAP/Marcin Gadomski)

- Każdy projekt budowlany ma swoje fazy i etapy. Jeśli ktokolwiek budował dom, to wie, że najpierw trzeba kupić działkę, dokonać uzgodnień, zaprojektować i znów uzyskać zgody i pozwolenia, znaleźć firmę, która to zbuduje. To nie jest tak, że wpada się na pomysł i następnego dnia koparka ryje ziemię i leje się beton. Na terenie CPK są wciąż prowadzone uzgodnienia, ale faktycznie jesteśmy w przededniu wbicia łopaty. Wszystko wskazuje na to, że takie prace rozpoczniemy na przełomie sierpnia i września - powiedział Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Europa ma problem. "CPK może być lekarstwem"

Zbudują CPK do 2027 roku? "To byłby rekord w UE"

Pełnomocnik rządu ds. CPK zapytany został też, czy termin ukończenia budowy nowego lotniska w 2027 r. jest realny.

- Tak. Wciąż jest to termin niezwykle ambitny, zakładający zakończenie prac budowlanych w 2027 r., a komercyjne otwarcie w 2028 r. To wyrównanie rekordu światowego, bo w tym tempie powstawało lotnisko w Stambule czy lotniska chińskie. To byłby więc rekord w Unii Europejskiej - podkreślił Horała.

Odwołał się też do historii lotniska Berlin-Brandenburg, podawanego jako kontrprzykład i dowód na to, że budowa nowego portu lotniczego może się ciągnąć nie tylko latami, ale i dekadami.

- Wspomniany już port Berlin Brandenburg tak liczony – od pierwszej decyzji do komercyjnego otwarcia, to ponad 20 lat! A skoro zakładany termin otwarcia CPK jest rekordowy, to muszę zastrzec, że wiele ryzyk przed nami, że wiele może się stać podczas projektowania i budowy. Nie można wykluczyć, że w przyszłości powstaną jakieś opóźnienia. Ale dotychczas te ryzyka się nie zmaterializowały i trzymamy się harmonogramu - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(81)
CPK
5 miesięcy temu
będzie tak samo udane jak lotnisko w Radomiu czy przekop mierzei dla kajaków. Pis największe przekręty robi na wielkich, słomianych inwestycjach. Tu nie chodzi o ludzi i ich dobro, tu chodzi tylko i wyłącznie o kasę, oczywiście tylko dla swoich !!
gość
6 miesięcy temu
trzeba ich powstrzymać
Brak słów
6 miesięcy temu
jeszcze nie zaczęli, a już się tłumaczą, że nie skończą w terminie. Niedołęgi!!!
konrad
6 miesięcy temu
Chcecie całkowicie dobić opozycję? Po co nam to lotnisko,jak mamy w Berlinie.
Zosia 3
6 miesięcy temu
Będzie obłożenie jak w Radomiu ale kasa płynie pisowcom do kieszeni jeszcze zdążą do wyborów to i owo dla siebie zrobić bo przecież im się należy!!!
...
Następna strona