Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|

Zdzisław Sokal z nową funkcją. To on odpowiadał za słynny "plan Zdzisława"

14
Podziel się:

Odnalazł się Zdzisław Sokal, którego opinia publiczna miała okazję poznać przy okazji afery KNF. Społeczny doradca prezydenta RP łączy tę funkcję z zasiadaniem w radzie nadzorczej Grupy Azoty Polyolefins S.A.

Zdzisław Sokal z nową funkcją. To on odpowiadał za słynny "plan Zdzisława"
Zdzisław Sokal (na zdjęciu) zasiada w radzie nadzorczej Grupy Azoty Polyolefins S.A. (PAP, Tomasz Waszczuk)
bEIXKRDp

Informacja o tym, że Zdzisław Sokal zasiada w radzie nadzorczej spółki Grupa Azoty Polyolefins widnieje na jej stronie. Dowiadujemy się z niej, że pełni w niej stanowisko członka.

W przeszłości Zdzisław Sokal był członkiem zarządów Narodowego Banku Polskiego i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, któremu prezesował w latach 2016-2019. W latach 2015-2018 pełnił funkcję przedstawiciela prezydenta RP w Komisji Nadzoru Finansowego.

Właśnie przy okazji afery KNF opinia publiczna poznała Zdzisława Sokala. To on miał być autorem słynnego "planu Zdzisława", który miał umożliwić przejęcie banku przez inny bank za bezcen. Sokal był w tej sprawie przesłuchiwany przez CBA.

bEIXKRDr
Zobacz także: Pieniądze z perspektywy kobiet- mBank x WP webinary

Plan ten ujawnił Leszkowi Czarneckiemu ówczesny szef Komisji Marek Chrzanowski. Rozmowę milioner nagrał, a potem ujawniła ją "Gazeta Wyborcza".

bEIXKRDx

Finalnie inny bank zarządzany przez Leszka Czarneckiego - Idea Bank - został przejęty przez Bank Pekao. Nastąpiło to 3 stycznia 2021 roku. "Plan Zdzisława zrealizowany" - skomentował tę sytuację na Twitterze adwokat Roman Giertych, który reprezentuje Leszka Czarneckiego.

Grupa Azoty Polyoilefins to spółka realizująca projekt Polimery Police, czyli jedna z największych inwestycji w historii polskiego przemysłu chemicznego. Jej wartość to około 5 mld zł. W efekcie rocznie zakłady w Policach mają produkować około 429 tys. ton polipropylenu wykorzystywanego w przygotowaniu opakowań czy zabawek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEIXKRDS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Adam
2 miesiące temu
Ten wasz hejt jest żałosny. Idea Bank to wydmuszka Czarneckiego, którą i tak musiał przejąć Bank Pekao S.A. Przecież to oczywiste, że gdyby to przejęcie nastąpiło dwa lata wcześniej jak chciał Pan Sokal to odbyłoby się to po dużo mniejszych kosztach.
OLO
3 miesiące temu
Czyli chemia, która nas truje.
xyzzyx
3 miesiące temu
Jak Członka to rozumiem :)
bEIXKRDT
rtg
3 miesiące temu
Rzecz w tym, że bank o którym mówił Zdzisław Sokal nie miał żadnej wartości. Przebieg dalszych wypadków to potwierdził. Bank ten został przejety przez PeKaO SA. Gdyby to zrobiono 2 lata wcześniej koszty społeczne byłyby mniejsze.
D&D
3 miesiące temu
To znaczy ! Specjalista.