Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Materiał partnera
|
Materiał partnera: TOGETAIR 2022

Zielone budownictwo. KARMAR kolejny raz wspiera Szczyt Klimatyczny TOGETAIR

Podziel się:

- Branża budowlana ma szczególny wpływ na emisję gazów cieplarnianych, ale i na produkcję odpadów. Według szacunków, zapotrzebowanie na energię do 2050 r. wzrośnie o 50%, a budynki są odpowiedzialne za 39% globalnej emisji dwutlenku węgla oraz 50% globalnego zużycia materiałów. Jest to ciężar, z którym osobiście się mierzę. Dlatego jednym z naszych strategicznych celów jest zmniejszenie tej emisji i śladu węglowego. Nawet o 30% do 2025 roku, zgodnie z założeniami Strategii dla Klimatu, przyjętej przez wszystkie spółki Grupy Bouygues – zadeklarowała Joanna Makowiecka-Gatza, prezes zarządu KARMAR S.A. i Linkcity S.A. podczas Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR2022

Zielone budownictwo. KARMAR kolejny raz wspiera Szczyt Klimatyczny TOGETAIR
(materiały partnera)

Odejście od paliw kopalnych kojarzy się przeciętnemu odbiorcy z rezygnacją z ogrzewania węglem, czy z elektrycznymi samochodami. Okazuje się, że postulaty Zielonej rewolucji spowodują, że nie tylko zmienią się nasze środki komunikacji czy źródła energii, ale będziemy także inaczej mieszkać. Jak obecnie wygląda zielone budownictwo oraz jakie ma dalsze perspektywy rozwoju opowiedzieli eksperci biorący udział w dyskusji w trakcie Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022. Znaleźli się wśród nich: Adam Ambrozik, Dyrektor ds. Korporacyjnych, VELUX, Piotr Uściński, Wiceminister Ministerstwa Rozwoju, Henryk Kwapisz z Grupy Saint-Gobain Polska, Sebastian Wydra z Sieci Badawczej Łukasiewicz, Agnieszka Strzemińska z PLGBC, Katarzyna Jastrzembska z NFOŚiGW, Wojciech Racięcki, NCBR, oraz Mariusz Błasiak z Lasów Państwowych.

Dyskusję poprowadziła Joanna Makowiecka–Gatza, prezes zarządu KARMAR S.A. i Linkcity Polska (Grupa Bouygues), która posiada wieloletnie doświadczenie w różnych sektorach rynku, w szczególności budownictwa. Pełniła funkcję prezesa zarządu Polimex-Mostostal S.A, w zarządzie którego zasiadała od 2013 roku, a w latach 2008-2012 była członkiem zarządu Budimex S.A. Wcześniej zajmowała stanowiska menedżerskie m.in. w: Orange Polska S.A oraz Japan Tobacco. Doświadczenia zawodowe Joanny Makowieckiej-Gatza obejmują w szczególności: kreowanie i wdrażanie strategii, transformację i poprawę efektywności operacyjnej oraz budowanie i umacnianie pozycji firmy na rynku. Jest także Członkiem Rady Dialogu Społecznego przy Prezydencie RP reprezentując pracodawców prywatnych, Prezydentem Pracodawców RP. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Programu MBA Staffordshire University, University of Antwerp oraz Free University of Brussels. Ukończyła także Advanced Management Program na IESE University of Navarra.

BUDOWNICTWO EKOLOGICZNE: WYMOGI PRAWNE I SPOŁECZNE OCZEKIWANIA

Wiceminister Piotr Uściński przedstawił perspektywę rządową:

Nie możemy na Polaków przerzucać bardzo dużych ciężarów związanych z ekologią. Trzeba to zrobić racjonalnie. W ten sposób widzę też rolę Ministerstwa: z jednej strony musimy wywoływać trendy i tworzyć cały czas modę na ekologię, chcemy przekonać Polaków do ekologii i do tego, żeby używali - wydając nieco więcej - ekologicznych materiałów, żeby budowali domy niskoemisyjne, żeby chcieli korzystać z różnych odnawialnych źródeł energii w swoim gospodarstwie domowym. Z drugiej strony, musimy też podchodzić do tego racjonalnie, nie narzucać zbyt wiele, nie zrazić nikogo i robić to w sposób wyważony.

Stwierdził ponadto, że w najważniejsze jest, by wprowadzając prośrodowiskowe zmiany, nie wstrzymać rozwoju budownictwa; wyrażając nadzieję, że w przyszłości technologie ekologiczne będą tańsze.

NAUKA I BADANIA DOSTARCZAJĄ ROZWIĄZAŃ

Sebastian Wydra, Dyrektor Instytutu Elektrotechniki z Sieci Badawcza Łukasiewicz, opowiedział o efektach trzyletniego działania sieci 26 instytutów badawczych:

My nie realizujemy żadnych projektów badawczych, rozwojowych, które nie służą biznesowi i przedsiębiorcom. Tworzymy innowacje dla biznesu i te zagadnienia typu właśnie automatyzacja, sterowanie budynkiem, zarządzanie energią to bardzo częsty przykład potrzeb, które z rynku od przedsiębiorców do nas trafiają. Odpowiadając wprost, ten rynek jest w Polsce bardzo chłonny, tych potrzeb jest bardzo dużo.

Następnie głos zabrała Agnieszka Strzemińska, Prezydentka PLGBC KI Group Commercial Excellence Manager, PLGBC. Zgodziła się z propozycjami odpowiedzialności za cały cykl życia budynku, to jak został zaprojektowany, zbudowany i jak będzie wykorzystany i w oparciu o jakieś zasoby. Za ważną nowość w Polsce uznała budynki certyfikowane, których jest coraz więcej. A certyfikaty dają dobre wytyczne odnośnie działań projektantów i budowniczych:

Architekt, w momencie w którym projektuje, musi myśleć nie tylko o tym, co akurat wykreśla, ale jak to będzie działało. Jak to będzie działało za 5 - 10 - 30 lat. Jak to będzie działało w kontekście miasta. W związku z tym, wszystkie rozwiązania, które sprawiają, że możemy odpowiedzialnie budować, to są takie, które umożliwiają odpowiedzialne trwanie tego budynku. Są efektywne energetycznie, umożliwiają zarządzanie wodą, zwiększają odporność na efekty zmian klimatu, ale także przyczyniają się do redukcji tych elementów, które zmiany klimatu popychają w stronę, której nie chcemy.

Stwierdziła, że budynki biurowe bez certyfikatów w zasadzie już w Polsce nie powstają. W budownictwie mieszkaniowym te certyfikaty także zaczynają się pojawiać. W PLGBC stworzono certyfikat "Zielony dom", promowany wśród polskich deweloperów. Także nabywcy lokalu są coraz bardziej zainteresowani kosztami długiego trwania nowego budownictwa.

DOMY PRZYSZŁOŚCI

Jako kolejna wystąpiła Katarzyna Jastrzembska, Dyrektor, NFOŚiGW. Zaczęła od przypomnienia, że Narodowy Fundusz jest autorem funkcjonującego obecnie standardu NF30 i NF15, już zbliżonego do budownictwa pasywnego, który jest szeroko stosowany mimo początkowej niechęci architektów do jego stosowania. Pochwaliła skuteczność programu "Czyste powietrze":

Wiemy, że to jest syzyfowa praca - dotrzeć do pojedynczego człowieka i ukształtować jego świadomość, żeby swoje potrzeby i zasoby finansowe przekierował na działania, które służą również nam wszystkim. A to powoli, dzięki temu programowi się dzieje.

Przypomniała o konieczności kompleksowego myślenia o renowacji budynków. Poprawiając efektywność energetyczną, należy myśleć o kolejnych krokach np. po wymianie okien, należy pomyśleć o sprawnej wentylacji, żeby działanie termomodernizacyjne nie zaszkodziło samemu budynkowi.

KARMAR O ZRÓWNOWAŻONYM BIZNESIE

W KARMAR wymagania związane z bezpieczeństwem, jakością, środowiskiem, dobrymi relacjami z otoczeniem oraz etyką w biznesie nie zmieniają się. Są one wyrazem głębokiego przekonania i ważną ścieżką rozwoju firmy. Jej ambicją jest budować ekologiczne obiekty o wysokiej jakości, słuchać zainteresowanych stron i przestrzegać społecznej odpowiedzialności firmy, wyrażonej w wewnętrznej certyfikacji TopSite, a przyznawanej kontraktom realizowanym w zgodzie z wymienionymi wartościami.

Materiał partnera: TOGETAIR 2022

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl