Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Zmiany na uczelniach. Stypendia nie dla humanistów

19
Podziel się:

Wysokość stypendiów ma być uzależniona od kierunku studiów - to jedna ze zmian, którą rozważa resort nauki. Takie zmiany najmocniej odczuliby studenci kierunków humanistycznych.

Będzie zmiana w stypendiach na uczelniach wyższych.
Będzie zmiana w stypendiach na uczelniach wyższych. (Fotolia)

O trwających pracach nad zmianami na uczelniach resort nauki poinformował w odpowiedzi na interpelację posłów Kukiz'15, którzy pytali o plany resortu na kolejne lata.

Jak podało ministerstwo, system stypendiów jest jednym z najważniejszych obszarów związanych z systemem szkolnictwa wyższego, który od 4 lat nie był w żaden sposób zmieniany.

Rozważane jest m.in. przeniesienie wypłacania stypendiów socjalnych, zależnych od dochodu, ze szkół wyższych do administracji rządowej.

Zobacz także: Oglądaj też: Gowin zapowiada rewolucję na największych polskich uczelniach

Taka zmiana miałaby pomóc w faktycznej weryfikacji dochodów w rodzinach osób ubiegających się o stypendia.

W planach jest też uzależnienie wysokości przyznawanych studentom stypendiów od kierunku studiów.

Na większe kwoty mogliby liczyć studenci kierunków deficytowych czy ważnych z punktu widzenia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

- Wydaje się, że państwo może chcieć się w ten sposób zabezpieczyć przed utratą specjalistów z określonej dziedziny. Z drugiej strony w przypadku niektórych kierunków studiów, jak np. medycyna, warto byłoby raczej przeznaczyć większe kwoty na polepszenie warunków studiowania lub zwiększenie limitu przyjęć na ten kierunek, aniżeli inwestować w pojedynczych studentów - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" dr hab. Robert Suwaj z Politechniki Warszawskiej.

Inną zmianą, rozważaną w resorcie, jest wsparcie dla uczelni, które eliminują kierunki niewynikające z ich specyfiki, jak np. zarządzanie czy pedagogika na uczelniach technicznych.

Ministerstwo zwraca jednak uwagę, że propozycje mają związek z programem badawczym prowadzonym obecnie w resorcie.

W ramach badania grupa ekspertów porównuje systemy stypendialne obowiązujące w różnych krajach. Żadna z wymienionych propozycji zmian nie jest, póki co, wiążąca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(19)
Smiler
5 lata temu
A może by tak pomyśleć o kredycie studenckim na finansowanie czesnego zamiast dawać studia za free ? W sytuacji korzystania z bezpłatnego studiowania absolwent miałby obowiązek odpracować x pln w PL a nie zaraz po studiach pakować walizy i fruu za ocean. No i dodatkowo obcokrajowcy - dlaczego przyjezdni np. z Ukrainy studiują w PL bezpłatnie otrzymując jeszcze stypendia a później wracają do siebie ?
polska w ruin...
5 lata temu
dalej głosujcie na gowina i konusa
ja to wiem
5 lata temu
Studenci niech się starają o dzieci, wypluje skrzata i ma pięć stówek ;)
Jan
5 lata temu
Biurokracja stypendialna na uczelnich to dzisiaj horror
Obywatel "Bat...
5 lata temu
Jak zwykle bzdurne pomysły!!! Płacić większe stypendia studentom kier. deficytowych?? I co, po studiach pojadą pracować za granica i... ??? Pieniądze w błoto. Acha, najsłabsi zostaną w kraju, będą "leczyć" tak, że ...ludzie umierają. Będą ..."trzepać" kasę!!! A moze przyszłym prawnikom damy większe stypendia by potem...płacić każdej "papudze" większa kase? Moze z nich będą prokuratorzy "szeryfa Ziobry"???