Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Zmiany w KRUS. Były minister uderza w rząd: "złamanie ustaleń"

150
Podziel się:

Były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wbija rządowi szpilę. Chodzi o planowane zmiany w KRUS, a konkretnie obarczenie rolników opłatami na ZUS. We wtorek posiedzenie rady prezydenckiej, Ardanowski oczekuje konkretnej reakcji resortu rolnictwa.

Zmiany w KRUS. Były minister uderza w rząd: "złamanie ustaleń"
Jan Krzysztof Ardanowski wbija szpilę rządowi. Chodzi o zmiany w KRUS i objęcie rolników składkami ZUS (Flickr)

- Prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich we wtorek zajmie się kwestią zabezpieczenia społecznego rolników i ich rodzin, opartego o funkcjonowanie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) - powiedział PAP szef Rady Jan Krzysztof Ardanowski.

- Prezydent Andrzej Duda w czasie kampanii wyborczej zadeklarował, że zgłosi projekt zmian legislacyjnych dotyczących funkcjonowania systemu zabezpieczenia społecznego rolników, tak, żeby uniknąć ewentualnych nadużyć, a jednocześnie w szczególny sposób chronić gospodarstwa rolne - powiedział.

Ardanowski chce też, by Ministerstwo Rolnictwa we wtorek określiło się co do zapowiadanych planów rządu w sprawie objęcia rolników, którzy prowadzą dodatkową działalność gospodarczą, systemem ZUS-owskich ubezpieczeń. To oznaczałoby, że rolnicy dostaliby po kieszeni.

Zobacz także: Spis powszechny coraz bliżej. 5 tys. zł kary za brak udziału

- Byłoby to złamaniem ustaleń, które od wielu dekad są w polskim rolnictwie. Zachęcamy polskich rolników, szczególnie tych, którzy prowadzą mniejsze gospodarstwa, żeby podejmowali pozarolniczą działalność gospodarczą. Są na to specjalne środki w programie Rozwoju Obszarów Wiejskich, są zachęty, premie na tworzenie pozarolniczych miejsc pracy przez rolników - powiedział Ardanowski.

Według niego, "zapowiedź, że wszyscy rolnicy, którzy prowadzą dodatkową działalność gospodarczą, często niskodochodową, okazjonalną i krótkotrwałą, będą płacić składki na ZUS, to absurd".

- Chcemy to bardzo dokładnie przeanalizować, jakie są w tej kwestii zamiary rządu. Dostrzegam tu pewną niespójność, bo z jednej strony słyszy się, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad taką ustawą, a z drugiej strony minister rolnictwa zaprzecza, jakoby taka ustawa była przygotowywana w rządzie. Należałoby w sposób jednoznaczny wyjaśnić zamiary rządu w tej kwestii - podkreślił Ardanowski.

Jak wskazał, problemem, który pozostaje do rozwiązania w kwestii zabezpieczeń społecznych rolników, jest też wyeliminowanie z systemu KRUS osób, które są objęte rolniczym ubezpieczeniem z tytułu posiadania ziemi, mimo że faktycznie nie utrzymują się z jej uprawy.

- Według moich szacunków jest to około 60 tys. przedsiębiorców czy ludzi wolnych zawodów, którzy z tytułu posiadania kawałka ziemi pozostają w korzystnym ubezpieczeniu dedykowanym rolnikom. Tak nie powinno być - powiedział Ardanowski.

Zaznaczył, że Rada ma informację, że nad rozwiązaniem powyższych kwestii pracuje Ministerstwo Rolnictwa i dlatego we wtorek będzie chciała poznać założenia i zakres prac resortu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(150)
mada
3 lata temu
Jeśli KRUS taki niedobry to czego za wszelką cenąę rolnicy tak o niego walczą? Płaćcie normalnie jak my wszyscy.
Mnm
3 lata temu
A co z tymi którzy płaca ponad 20 lat KRUS i ze względu na wiek nie maja już szansy wyrobić 25 lat składkowych na emeryturę w ZUS ? Ulica, żebrać?
klara1613
3 lata temu
Za ponad 18 lat składek w KRUS otrzymuję 171 zł emerytury miesięcznie, a kiedyś było 8 zł ( teraz 10 zł)za dzień zwolnienia pod warunkiem, że zwolnienie trwało minimum 30 dni. W przeciwnym wypadku zwolnienie w ogóle nie przysługuje. To tak dla informacji tym, którzy zarzucają rolnikom niskie składki w KRUS
kris
3 lata temu
Doprowadza do całkowitego upadku polską wieś i te wszystkie drobne biznesiki wezmą w łeb i tak już jest problemem to iż polska wieś się wyludnia bo młodzi uciekają do miasta za pracą...może składki KRUS są niskie ale świadczenia również np zasiłek chorobowy wynosi 10 zł za dzień czyli około 300 zł miesięcznie ...
Fix
3 lata temu
Dodajmy ze srednia emerytura z krus to 1000zl wiec niema czego zazdroscic.druga sprawa krus mimo niskich skladek jest rentowny i niema dlugow.zus wysyla swoich pracownikow ma madagaskar na pseudo szkolenia .budynki zusu zatrudniaja armie rodzinnych pracownikow co kosztuje .wara od kasy rolnikow
...
Następna strona