O ogłoszeniu zarzutów Prokuratura Okręgowa w Zamościu poinformowała w środę w komunikacie prasowym. "Ryszard C. przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył krótkie wyjaśnienia, w których zanegował fakt popełnienia zarzuconego mu przestępstwa" - napisano w komunikacie.
Ogłoszony zarzut dotyczy doprowadzenia Parlamentu Europejskiego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości w łącznej kwocie 203 167 euro. Byłemu europosłowi prokuratura zarzuca, że podawał nieprawdę w sporządzonych i podpisanych dokumentach co do miejsca zamieszkania w kraju, a następnie złożył 243 wnioski o zwrot kosztów podróży, w których podano nieprawdę co do odbywanych podróży służbowych, przejechanego kilometrażu oraz pojazdów, jakimi miały się one odbywać.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skutkowało to wprowadzeniem w błąd osób odpowiedzianych w Parlamencie Europejskim za podejmowanie decyzji w przedmiocie zwrotu wydatków poniesionych w związku z wykonywaniem obowiązków parlamentarnych i nienależną wypłatą zwrotu wydatków.
"Łączna wartość szkody wyniosła 854 642,30 złotych, co odpowiada kwocie 203 167 euro. Przy czym z poczynionych ustaleń wynika, że podejrzany zwrócił pokrzywdzonej instytucji kwotę 104 517,66 euro (439 663,98 złotych)" – podała prokuratura.
Do przestępstw - według śledczych – doszło w okresie od 10 czerwca 2009 roku do 12 listopada 2013 roku w Warszawie, Brukseli i Strasburgu, a Ryszard C. działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Ryszard C. zaskoczony
Postanowienie o przedstawieniu zarzutów byłemu europosłowi wydała Prokuratura Okręgowa w Zamościu już w połowie lipca.
Były europoseł PiS Ryszard C. mówił dzień wcześniej, że jest zaskoczony, że jego sprawą zajmuje się prokuratura, ale "nie będzie utrudniał dochodzenia, bo szanuje prawo". - Sprawa została wyjaśniona z PE przed dwoma laty. Pieniądze zostały zwrócone. Sprawy od ponad 20 miesięcy nie ma ani w Brukseli, ani w Strasburgu – przekonywał.
Śledztwo dotyczące niekorzystnego rozporządzenia mieniem zostało wszczęte po zawiadomieniu przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).
Wcześniej C. informował, że "wszystkie środki, o które zwrócił się PE, już dawno zostały zwrócone". - Nie naraziłem na jakiekolwiek straty również polskiego podatnika – przekonywał.
Wieloletni europoseł
Od 2004 r. Ryszard C. był posłem do Parlamentu Europejskiego. Jeszcze w lutym 2024 roku Prokuratura Okręgowa w Zamościu wnioskowała o uchylenie mu immunitetu w związku z uzasadnionym podejrzeniem popełnienia przestępstwa.
W tegorocznych, czerwcowych wyborach nie zdobył mandatu na kolejną kadencję do PE, więc przestał go chronić immunitet.