Notowania

Zniesienie limitu 30-krotności. Senat przeszkodzi Sejmowi

Połowie PiS wnieśli projekt dot. zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS. Szykuje się pierwsza poważna batalia Sejmu, w którym większość ma rządząca partia, z Senatem, gdzie wątłą, ale jednak większość ma opozycja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Pierwszy ważny sprawdzian dla Senatu - ustawa o zniesieniu limitu 30-krotności składek na ZUS

Nadchodzi pierwsze starcie Sejmu w rządowych rękach z opozycyjnym Senatem. O ile projekt autorstwa posłów PiS dotyczący zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS w ogóle z Sejmu wyjdzie, bo jest na tyle kontrowersyjny, że nie ma co do niego zgody nawet wśród Zjednoczonej Prawicy, przeciw jest Porozumienie Jarosława Gowina.

- Ten projekt demoluje w znacznym stopniu perspektywę wypłaty emerytur na określonym poziomie. Zniesienie limitu oznacza zwiększenie zobowiązań państwa wobec przyszłych emerytów. Patrzymy perspektywicznie, więc odpowiedzialność za przyszłość powinna być elementem dominującym - powiedział "Dziennikowi Gazecie Prawnej" senator PO Bogdan Zdrojewski.

Zapowiedział w ten sposób, że - jeśli ustawa jednak trafi do Senatu - to Izba Wyższa będzie nad nią długo pracowała, by w końcu zwrócić projekt do Sejmu. Ten jednak bezwzględną większością głosów będzie mógł przegłosować ustawę, mimo sprzeciwy Senatu, jednak może się okazać, że jest już za późno, by projekt wprowadzić w życie.

Obejrzyj: 30-krotność ZUS. Gowin: obronię przedsiębiorców

Projekt złożyli posłowie PiS, a nie tworzący się jeszcze nowy rząd, więc proces legislacyjny jest nieco szybszy i może udać się przegłosować go w Sejmie jeszcze w listopadzie. Jednak z Senatu najwcześniej wyjdzie i tak dopiero pod koniec grudnia. - Wypadałoby, żeby podatek, opłata czy danina publiczna, płacona w stosunku rocznym, miała odpowiednie vacatio legis, czyli miesiąc przed rozpoczęciem roku podatkowego - podkreśla w "DGP" konstytucjonalista Marek Chmaj.

Limit 30-krotności ZUS to roczny limit składek na ubezpieczenia społeczne. Jego zniesienie spowoduje, że zarówno pracownik, jak i pracodawca zapłacą większe składki na ZUS, wzrosną więc koszty pracy, o czym pracodawcy powinni być uprzedzeni wcześniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-11-2019

PepJuż chyba nie mają jak ukraść gdzie indziej 5 mld zł. Trzynasta emerytura z pieniędzy na niepełnosprawnych... Poczatek końca rozdawnictwa..?

15-11-2019

zenuśoglądałem wczoraj wystąpienie pana Marszałka Senatu T. Grodzkiego (nazwane orędziem). Z przykrością stwierdzam, że po: 1. Marszałek Senatu nie … Czytaj całość

14-11-2019

DzikSenat stał się jedyną ostoją rozsądku w tej karuzeli obdzierania ludzi, którym się jeszcze coś w tym kraju chce, z chęci chcenia. Dzięki PiS wróci … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (9)