Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Zniesienie limitu 30-krotności. Senat przeszkodzi Sejmowi

9
Podziel się:

Połowie PiS wnieśli projekt dot. zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS. Szykuje się pierwsza poważna batalia Sejmu, w którym większość ma rządząca partia, z Senatem, gdzie wątłą, ale jednak większość ma opozycja.

Pierwszy ważny sprawdzian dla Senatu - ustawa o zniesieniu limitu 30-krotności składek na ZUS
Pierwszy ważny sprawdzian dla Senatu - ustawa o zniesieniu limitu 30-krotności składek na ZUS (East News)
bESxRSeZ

Nadchodzi pierwsze starcie Sejmu w rządowych rękach z opozycyjnym Senatem. O ile projekt autorstwa posłów PiS dotyczący zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS w ogóle z Sejmu wyjdzie, bo jest na tyle kontrowersyjny, że nie ma co do niego zgody nawet wśród Zjednoczonej Prawicy, przeciw jest Porozumienie Jarosława Gowina.

- Ten projekt demoluje w znacznym stopniu perspektywę wypłaty emerytur na określonym poziomie. Zniesienie limitu oznacza zwiększenie zobowiązań państwa wobec przyszłych emerytów. Patrzymy perspektywicznie, więc odpowiedzialność za przyszłość powinna być elementem dominującym - powiedział "Dziennikowi Gazecie Prawnej" senator PO Bogdan Zdrojewski.

bESxRSfb

Zapowiedział w ten sposób, że - jeśli ustawa jednak trafi do Senatu - to Izba Wyższa będzie nad nią długo pracowała, by w końcu zwrócić projekt do Sejmu. Ten jednak bezwzględną większością głosów będzie mógł przegłosować ustawę, mimo sprzeciwy Senatu, jednak może się okazać, że jest już za późno, by projekt wprowadzić w życie.

Zobacz także: Obejrzyj: 30-krotność ZUS. Gowin: obronię przedsiębiorców

Projekt złożyli posłowie PiS, a nie tworzący się jeszcze nowy rząd, więc proces legislacyjny jest nieco szybszy i może udać się przegłosować go w Sejmie jeszcze w listopadzie. Jednak z Senatu najwcześniej wyjdzie i tak dopiero pod koniec grudnia. - Wypadałoby, żeby podatek, opłata czy danina publiczna, płacona w stosunku rocznym, miała odpowiednie vacatio legis, czyli miesiąc przed rozpoczęciem roku podatkowego - podkreśla w "DGP" konstytucjonalista Marek Chmaj.

bESxRSfh

Limit 30-krotności ZUS to roczny limit składek na ubezpieczenia społeczne. Jego zniesienie spowoduje, że zarówno pracownik, jak i pracodawca zapłacą większe składki na ZUS, wzrosną więc koszty pracy, o czym pracodawcy powinni być uprzedzeni wcześniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bESxRSfC
KOMENTARZE
(9)
ja
2 lata temu
Moim zdaniem powinna zostać wprowadzona emerytura obywatelska od roku np. : 2020, Ci którzy mają b. niskie zarobki, z których nie mogą odkładać na przyszłą emeryturę, państwo powinno takim osobom dołożyć do emerytury, cała reszta powinna już odkładać na emeryturę, iż obecnie są pensje z których można odkładać, jest jeszcze przecież 500+ i 300+ i inne plusy, oczywiście jakiś staż pracy musi być np. 35 40 przepracowanych lat
egon
2 lata temu
Zamiast tego powinni uchwalić trzeci próg podatkowy - 40%
emird
2 lata temu
Wydaje mi się, że jeszcze jest ok, dopóki 500+ dostają bogaci, próg dochodowy chyba należałoby już wprowadzić. Zweryfikować to rozdawnictwo
bESxRSfD
zenuś
2 lata temu
oglądałem wczoraj wystąpienie pana Marszałka Senatu T. Grodzkiego (nazwane orędziem). Z przykrością stwierdzam, że po: 1. Marszałek Senatu nie wygłasza orędzia, to prerogatywa Prezydenta. 2. Wystąpienie Pana Marszałka Grodzkiego było kserokopią tego, co mówi do Narodu Polskiego: D. Tusk, G. Schetyna, W. Kosiniak-Kamysz (choć ten zmądrzał i nie powiela głupot typu, że Polska Konstytucja jest łamana, bo NIE JEST!!) i innych z totalnej opozycji. 3. Pojawiły się spekulacje na temat jakichś pieniędzy przyjętych od pacjentki, na temat tego, że szczeciński szpital pod kierownictwem Pana Marszałka Grodzkiego popadł w długi :) 4. Spokojnie poczekamy na ruchy ze strony Izby Wyższej. W mojej ocenie to będzie znowu totalna krytyka rządu, bez względu na to , czy wprowadzane są dobre rozwiązania prawne, czy nie . :) Smutne, ale prawdziwe...
cleo
2 lata temu
aaa mialy byc konstruktywne rozmowy a tu??????????????? znow walka.batalia.itd. Nie ma co liczyc na rozsadek .wciaz trwa walka ,batalia o stolki dla PO.odestrukcje kraju to jest ten glowny cel.